5 Aspecte pentru crearea unui design eficient

Pentru a crea un design de lucru, este important să puneți întrebările corecte și să identificați principalele valori și probleme ale mărcii. Și nu contează dacă sunteți angajat în tehnologii de design, medicină, filologie sau Internet. Lucrul important este cum te duci la obiectivul tău, creând un brand și în mod clar îți imaginezi acest obiectiv în general.

Ce este designul?

Cineva crede că designul este arta aspectului și decorării. Cineva crede că principala sa sarcină este funcționalitatea, iar decorarea este inamicul designului. Dar fiecare persoană are propria sa înțelegere a funcționalității, ca, într-adevăr, orice altceva.

De exemplu, ce ar trebui să fie puloverul ideal și ce funcție ar trebui să efectueze? De când vin de pe coasta Mării Negre, sunt rece în Petersburg și, prin urmare, prefer pantaloni calzi din lână. Prietenul meu-frumusete Barbie consideră că pulover trebuie să sublinieze mai întâi sale forme non-standard, iar prietenul meu fotograful crede că rolul principal al unui pulover - se va transforma in omul invizibil, adică să fie fără chip, nevăzut, și non-colorare. Fiecare persoană are propria înțelegere a funcționalității.

Dar, de fapt, misiunea de design este mult mai profundă decât făcând-o frumoasă și funcțională. Pentru design, este important să faci lumea mai confortabilă. care este, astfel încât, la un cost mai mic de resurse umane pentru a atinge rezultatul maxim.

Ce înseamnă o șurubelniță normală? Vârf metalic cu mâner din plastic. Este destul de convenabil și funcțional, veți spune. Dar într-o zi am luat o șurubelniță cu vârf magnetic și un mâner din cauciuc, și mi-a luat mai puțin efort să intru în canelura încrucișată, iar mâna mea nu mai sări de pe mâner. Designerul a făcut deja eforturi pentru a-mi ușura viața: că am consumat mai puțină energie pentru a obține același rezultat.

5 Aspecte pentru crearea unui design eficient

1. Cu ce ​​provocări vă confruntați și cum vă poate ajuta un designer?

Cel mai important lucru în crearea unui design de calitate este înțelegerea a ceea ce vă lipsește și ce rezultat doriți să obțineți. Este important să desemnați un vector din trecut - în viitor.

Prima și simplă întrebare pe care am cere într-un interviu pentru a umple scurt: „Ce vrei să ajungi la ieșirea de la proiectant?“ Și aproape 80% din cazuri, am auzit: „Vreau un logo frumos, elegant și modern“ Și apoi distracția începe. La urma urmei, oamenii sunt diferiți, sunt necesare semne.

Ce este frumos în înțelegerea noastră pe exemplul acelui pulover? În opinia mea, un frumos pulover - liber, culori profunde și tăiate complexe. Prietena mea Barbie adora lucruri roz, strans, cu pietre si cu decupaje profunde. Și prietenul meu-fotograf crede că un pulover frumos ar trebui să fie minimalist, fără desene, negru sau gri.

Și pentru a lega un pulover frumos, trebuie să înțeleg ce anume o persoană pune în înțelegerea "frumoasă".

2. Clarificarea întrebărilor

De aceea, de fiecare dată când pronunți definiții și adjective, informați designerii, încercați să răspundeți imediat la întrebarea: "Ce credeți că este frumos? Ce puneți în noțiunea de "modern" și care, în opinia dvs., este laconică? ". Este mai bine să dați exemple imediat.

3. Audiența țintă

Suntem cu toții în diferite familii, în diferite țări, cu mentalități, interese, opinii politice și estetice diferite. Fiecare dintre noi are propria sa poveste, care își pune amprentele, asociațiile sale și fiecare dintre noi se străduiește să-și imagineze frumusețea, pentru că fiecare lucru trebuie să-și îndeplinească rolul.

Prin urmare, este foarte important să se înțeleagă, pentru care vă creați de proiectare: pentru oameni ca tine, sau oameni de un plan complet diferit. Cum pot fi combinați toți acești oameni? Poate că ei au - o vârstă comună, sex, hobby-uri, ei citesc aceleași bloguri și reviste, au preferințe similare, ele sunt unite de o singură problemă, caracterul sau un model de comportament ... Nu există nici un segment de public este „foarte diferit“, puteți conta întotdeauna doar pe un anumit cerc oameni.

4. Ce imagine doriți să creați despre dvs.?

Creând o marcă, trebuie să înțelegeți imaginea (imaginea) pe care doriți să o transmiteți publicului, un mesaj pe care oamenii îl pot număra fără cuvinte. Designul este știința mesajelor nonverbale, unde totul trebuie capturat la nivelul intuiției, fără cuvinte.

5 Aspecte pentru crearea unui design eficient

Designul greșit este bun, arată bine, dar cel care atinge sarcina și creează imaginea de care ai nevoie despre tine. La urma urmei, logo-ul Ryanair la vremea respectivă părea exact la fel - economic, ieftin.

5. Ce ar trebui să înțeleagă potențialii clienți, cumpărătorii?

Ce va motivează publicul țintă să cumpere produsele dvs.? De ce ar trebui să utilizeze serviciile dvs.?

Designul este limbajul imaginilor, unde multe lucruri pot fi citite involuntar. Acesta este un fel de psihanaliză, o cale către lumea asociațiilor, impresiilor. Logic descompune logo-ul pe rafturi nu poate nu numai de profil de specialitate de specialitate, aceasta este de către toată lumea.

De exemplu, sigla Gilette, exclusiv marca de bărbierit. care transformă reprezentanții sexului mai puternic în bărbați frumos. De ce? În primul rând, nu văd doar un punct, ci un element al unui tăietor, o lamă. Fontul este ales pentru a fi puternic (bold), iar italica este adesea folosită pentru a afișa dinamism, atletism; culoare albastră - este totuși din asociația spitalului mounded - identificarea băieților de la o vârstă fragedă. Gradienții și flaretele albastre creează efectul de metal, oțel, premium, la strălucirea suprafeței ideale. Astfel, oamenii sunt subconștient gata să creadă că folosind Gilette ei vor deveni atletici, mai curajoși, mai atrăgători și mai ideali.

Designul grafic, ca orice alt design, vă poate simplifica viața. El are mult mai multă putere și influență decât mulți cred inițial. Este legătura dintre dvs. și cei pentru care o faceți, ajută la găsirea mai ușoară a contactului cu publicul țintă și, ca rezultat, la lansarea mecanismului de campanie.

Deci, nu vei lucra pentru proiect, dar va lucra pentru tine.

Designul grafic cu formularea corectă a sarcinii vă poate face viața mai ușoară, mai confortabilă și mai bună, astfel încât să faceți mai puțin efort pentru a obține același rezultat. Acesta este modul de a explica unei persoane ceva pe degete sau doar să spui: în ambele cazuri, el vă va prinde gândul, dar aveți posibilitatea să alegeți calea în care trebuie să cheltuiți mai puțină energie.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: