3) Clasificarea formalităților

Recunoaștere nerecunoscută sau nerecunoscută?

Această întrebare apare adesea atunci când este vorba de o foarte anumit tip de asociații informale - pe asociațiile de amatori informale, sau, după cum se spune uneori, „neoficial“. Permiteți-mi să vă reamintesc că atribuim companiilor spontan formate acestor asociații (în principal adolescenți și tineri). Pe baza interesului public, hobby-uri, un fel de activitate de petrecere a timpului liber, imitând tipul selectat de comportament ( „fani“, „hippies“, „rockeri“, „rockeri“, „metal“, etc. aspectul lor la sfârșitul anilor 70 la începutul anului 80 într-o anumită măsură, seamănă cu o revoltă împotriva tineretului

asociații informale nu sunt înregistrate nicăieri, statutele sau regulamentele sale nu au. Termenii de apartenență la ele nu sunt specificați, numărul de grupuri este un cola.

Cu toate acestea, există oameni informali. Ele se pot încadra cu succes în procesul de democratizare a societății și poate fi un factor de destabilizare, vorbind din punctul de vedere al cârcotași gol și opoziția deschisă față de organele de aplicare a legii și a autorităților. Luați în considerare unele dintre ele, din punctul meu de vedere, asociații tipice de acest gen.

În toate "sistemul" este de vina?

Acești tineri adesea atrag atenția trecătorilor. Cine este o coafura extravaganta, care este pantaloni de blugi vopsit, care este cercei in ureche, si uneori nu unul. Ei stau în apropiere de intrarea în cafenea populară de tineret mulțime, la intrarea în metrou, stând pe peluzele de parcuri urbane, hoinarind cu vedere detașat pe străzile orașului. Ei se numesc "oameni", "fanioane" și se consideră liberi, independenți de părinți și de societate. Acesta este "sistemul" lor. Opiniile "sistemului" asupra vieții în multe feluri ajută la înțelegerea poziției oamenilor informali în ansamblu.

Vederi diferite asupra unui "sistem". Televiziunea din Leningrad, discutând despre "sistemul", a dat cuvântul celor care știu despre asta în mod clar. Voi cita fragmente din aceste programe, care ne dau o idee destul de clară despre "sistem".

V. Nikolsky, pseudonimul "sistem" Ufo:

"Suntem capabili să ne apropiem de stradă unor" păroși ". Nu l-am văzut niciodată, mă urc și spun: "Buna!" Și el mi-a răspuns la fel. Ei spun: sunteți niște oameni ciudați. De ce vă cunoașteți unul pe celălalt? Aveți încredere în oameni. Te pot jefui, pot fura, fura si asa mai departe - stii?

Acest lucru spune doar că suntem un izvor al viitorului în societatea noastră, pentru că acesta este furtul, dorința de a trage, de a fura - pare să aparțină trecutului și trebuie să dispară. Cred că aceasta este proprietatea distinctivă a "părului" aici. Credem că chiar și acum "părul" a avut un impact enorm asupra evoluției societății. În special, muzica rock sovietică, despre care se vorbește atât de mult, este în mare parte creată "păroasă". Acești oameni sunt capabili să-i sacrifice pe cei din urmă. Ultimele cârpe și alte lucruri pentru a crea o cultură cu adevărat tineresc în țară.

Am ridica vocea pentru sistemul de „hippies“ - pentru mișcarea care oferă tuturor posibilitatea de a înțelege cealaltă persoană, care caută înțelegere, și îi permite să îmbunătățească în mod cuprinzător. Oamenii care vin în această mișcare sunt oameni de diferite vârste, naționalități diferite, aparțin unor culturi diferite, credințe diferite. Cred că aceasta este într-adevăr o mișcare de care aparține viitorul.

„Sistemul“ - nu este o organizație și nu un partid, astfel încât toată lumea poate doar invidie de la ei înșiși. "Sistemul" este societatea în societate. Nici o lege nu poate fi aici, toată lumea trăiește numai de legile propriei sale conștiințe ".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: