135 de ani de la nașterea lui m

135 de ani de la nașterea lui m

135 de ani de la nașterea lui m
Mikhail Mikhailovich Fokin este dansator rus, coregraf, profesor. Reformatorul de balet al secolului al XX-lea. El a servit din 1898 la Teatrul Mariinsky, în 1909-1912, în 1914 șeful trupei de balet anotimpurilor rusești. Din 1918 a lucrat în Suedia, SUA, Franța. Am fost angajat în activități pedagogice. Producțiile se bazau pe cele mai recente descoperiri de teatru și pictură, muzică simfonică utilizate, care nu sunt destinate pentru balet (Nikolai Rimsky-Korsakov, Piotr Ilici Ceaikovski), a căutat să-și exprime în dans atitudinea omului contemporan. Coregrafia "Les Sylphides" la muzica lui Frederic Chopin (1908), "Petrușca" de Igor Stravinski (1911), "Barbă Albastră" Pyotr Shenk (1941).

Extrase din cartea: Fokin, Mikhail Mikhailovich. Împotriva curentului. amintiri ale coregrafului.

"Nu vreau ca Mimochka să fie un jumper", a spus tatăl furios când familia noastră a ridicat întrebarea de a mă întoarce la școala de balet. Era un om serios, de afaceri și de balet considerat o ocupație frivolă. Gândul că cel mai tânăr fiu își va face toată viața, că va sari pe un picior și chiar va lua balerine în jurul taliei și îl aruncă în aer ... acest gând îl irita.

Tata era un comerciant, și-a petrecut întreaga viață în muncă grea, dar a început să se îmbolnăvească și orb pentru bătrânețe. Lucrurile au mers prost. El ia transmis familiei mamei sale afacerile și grija familiei și a fost chinuit de inactivitatea sa. Înainte de a fi energic, vesel, vesel, acum a devenit sumbru, nemulțumit de sine, nemulțumit de tot.

Am avut patru frați și o soră. Grijile mama mea despre noi erau mulți, iar ideea de a da băiat mai tânăr la Scoala de Balet Imperial, doar o dată în care va fi „prevăzută pentru viață“ părea că mama este foarte seducătoare: în primul rând, de formare și educație complet gratuit și pensiune completă, apoi o cariera artist al teatrelor imperiale și apoi o pensie pentru viață. Papa a fost greu de obiectat, era greu de insistat. Toată lumea a spus: "Dă-i băiatului la balet, e atât de grațios". Dar tata nu-și putea vedea cu greu "băiatul grațios". El a repetat furios că puteți alege o altă carieră mai demnă și să nu vă implicați într-o astfel de "afacere stupidă".

135 de ani de la nașterea lui m
Am intrat în Școala de Teatru Imperial din St. Petersburg în 1889. școala a avut loc o clădire uriașă, care se intinde pe intreaga lungime a teatrului de stradă ... Toate clădirile în stil Empire galben, cu coloane albe uriașe. In cadrul scolii de teatru, de asemenea, neobișnuit: camerele de dimensiuni mari, cu oglinzi pe toată lungimea, decorate cu portrete de regi și regine, multe săli de clasă, dormitoare imense, spitale, biserici mari ... totul pare extrem de ambițios, dacă luăm în considerare numărul mic de elevi (în unele clase angajat în 4 - 5 studenți). Ce personal de cadre didactice, ce clădire pentru câțiva zeci de băieți și fete!

Inspirat de succesul debutului, m-am alaturat trupei cu mari sperante luminoase pentru viitor.

Dar ... am fost într-o dezamăgire amară!

... De îndată ce a venit toamna, am început să studiez cu Johanson, împreună cu ultimul meu profesor NG Legat, fratele său și un mic grup de artiști și artiști. O schimbare specială în sistemul didactic nu sa întâmplat, deoarece Nikolai Gustavovici a adus studenților școlii de balet ceea ce a atras din lecțiile lui Johansson. Dar acum simțeam că eram mai aproape de sursa originală de dans clasic. Același sentiment de venerație pe care l-am experimentat în galeriile de artă din Ermitaj mi-a acoperit acum că intrăm în sala în care învăța Johanson; În capul său gri toate realizările trecutului în arta baletară au fost păstrate.

O mulțime de muncă Sunt în clasă, a fost pasionat de dans, aspirau pe scenă, dar ... tot mai convins că, fără rude sau patroni ai baletului sau prieteni printre iubitorii de balet influenți și critici, mult timp nu am putut muta dansul meu din sala de curs pe scenă.

135 de ani de la nașterea lui m
Apoi am considerat aceasta nu doar o nedreptate, ci și o mare nenorocire și am fost foarte supărată. Ulterior, mi-am dat seama că am greșit că lipsa oricăror patroni în toată activitatea mea a avut cel mai mare serviciu pentru mine. Știind "că nu pot conta pe nimeni, cu excepția mea, mi-am întins toate punctele forte și abilitățile mele. Am ajuns să cred că favoritismul aduce cel mai mare rău în artă favoritelor. Totul de la ei este acceptat cu răbdare și lăudat în avans. Prin urmare, ei nu dau adesea ceea ce ar putea da în condiții normale.

Deci, la marea mea insultă și la bunăstarea mea viitoare, nu mi sa dat mult timp să dansez în primii ani de slujire. Întotdeauna am fost "rezervat". Prietenii mei mai mari au fost foarte puternici pentru rolurile lor și mai ales pentru cei mai spectaculoși. Frații Legat s-au ajutat reciproc, roluri comune. G. Keksht a efectuat restul. Unii dintre legați erau inferior nepotului lor Obuhov. A trebuit să aștept cazul când cineva se îmbolnăvește și apoi să acționeze fără repetiții.

Uneori, în picioare în spatele scenei, m-am gândit: "Este bine să fii pictor! Nu depindeți de nimeni, alegeți o sarcină pentru voi înșivă, faceți ceea ce este pentru inimă. În balet, fie stai în spatele scenei, fie vei avea un rol atât de stupid, într-un balet atât de stupid încât este rușinos să mergi pe scenă.

Cărți de la Biblioteca Științifică:

Există în departament: Departamentul de servicii de literatură științifice aud. 176 Ch. a.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: