10 sfaturi despre cum să scrie o scrisoare de mulțumire de succes

Te-ai dus la un interviu cu o companie străină? Ați lovit cu talentul și abilitățile tale? Bine facut! Dar este prea devreme să vă relaxați. Acum este momentul să scrieți "Vă mulțumesc scrisoare" (vă mulțumesc notă). Să vedem ce fel de scrisoare este și ce costă să scrieți în ea.

10 sfaturi despre cum să scrie o scrisoare de mulțumire de succes


Mulțumesc scrisoare este o scrisoare pe care o scrieți unui potențial angajator după interviu. În el, vă mulțumiți pentru timpul pierdut de dvs. și posibilitatea de a trece un interviu în această companie. Cu această scrisoare, îmi reamintești încă o dată că încă mai ești interesat să lucrezi și să-ți subliniezi avantajele. Când scrieți acest mesaj, acordați atenție următoarelor recomandări:

Trimiteți scrisoarea în termen de 24 de ore de la interviu

Nu ezitați să scrieți o scrisoare de mulțumire chiar dacă interviul a fost un eșec. Puteți încerca să "repetați" răspunsurile la câteva întrebări. Încearcă să folosești expresii precum "Nu eram foarte mulțumit de răspunsul meu la întrebarea mea despre stilul meu de conducere" ("Nu mi-a plăcut răspunsul meu la întrebarea ta despre stilul meu management, și aș dori să profit de această ocazie pentru a răspunde din nou la scurt timp. "). Desigur, nu puteți să rescrieți toate interviurile, dar cel puțin puteți să corectați cele mai mari greșeli ale dvs. Bine Vă mulțumim scrisoare poate acționa ca un desert uimitor după o cină destul de obișnuită.

Nu utilizați șabloane de scrisori, scrieți din inimă. Toate scrisorile de pe Internet pe care angajatorul le-a văzut deja de mai multe ori și, probabil, pot spune deja de pe site-ul în care sunt luate. Încercați să includeți ceva din interviu în scrisoarea dvs. Acest lucru vă va ajuta să vă amintiți și să alegeți din masa generală de candidați.

Utilizați această ocazie pentru a spune ceva că ați uitat sau nu ați avut timp să menționați în interviu. O opțiune bună ar fi astfel de fraze: „Ați menționat că aveți nevoie de un asistent care are puternice“ oameni „aptitudini, iar acesta este un domeniu în care am excela. La Bla-bla Compania, am ajutat managerul a construi o bază de clienți fideli ... „(“ Ați menționat că aveți nevoie de un asistent cu abilități de oameni puternici, iar acest lucru este exact zona în care am face bine. Printre Bla bla I a ajutat managerul să facă o bază de clienți puternică ... ")

Citiți scrisoarea dvs. de multe ori, de multe ori. Asigurați-vă că nu există erori, date greșite sau desene sau modele care pot fi înțelese în două moduri.

Nu uitați să le mulțumiți tuturor membrilor echipei care v-au ajutat să ajungeți la acest interviu. Dacă cineva ți-a adus cafea în timpul interviului, atunci poți menționa această persoană. Acest lucru vă va arăta atenția la detalii și interes pentru locul de muncă.

Acordați atenție "culturii corporative" a companiei (cultura companiei). Dacă compania este mai tradițională, atunci ar trebui să scrieți o scrisoare de mulțumire pe hârtie și să o trimiteți prin poștă. Pentru companiile moderne, opțiunea este potrivită și pentru e-mail. Este optimă dacă faceți ambele, și asta. Un e-mail va veni mai repede, ceea ce este important dacă decizia este luată în câteva zile. O scrisoare "adevărată" lasă un gust mai lung și mai plăcut. Desigur, ia în considerare realitățile actuale. Înțelegem că o scrisoare reală în Rusia poate veni în câteva luni după interviu.

Dacă ați menționat în timpul interviului orice articol științific sau carte care a interesat interlocutorul, includeți în siguranță linkul la aceste informații în scrisoarea dvs.

Deci, scrisoarea ideală ar putea arăta astfel:

Stimate Domn Brown:
Vă mulțumesc foarte mult pentru oportunitatea de a interviului pentru funcția de asistent. Mi-a plăcut să vorbesc cu dvs., să mă întâlnesc cu alți membri ai personalului și cu ocazia de a afla mai multe despre această poziție. Sunt foarte interesat de această poziție și de oportunitatea de a vă alătura echipei.
Acest loc de muncă se simte ca o potrivire foarte bună între abilitățile și experiența mea și cerințele acestui loc de muncă. După cum am discutat, aveți nevoie de cineva cu abilități sociale puternice și am experiența de care aveți nevoie. În plus, în actuala mea slujbă ca asistent personal în compania Bla-bla mi-a oferit ocazia de a-mi polonez abilitățile. Ultimul meu supraveghetor a spus: "Ben este unul dintre cei mai greu angajați. Abilitățile prietenoase și profesionale ale clienților săi i-au ajutat să obțină o creștere a veniturilor cu 20% anul trecut.
Nu văd asistentul executiv ca o pauză de lucru, de la 9 la 5; Eu voi fi dvs. „mâna dreaptă“ - ajutându-vă să gestionați operațiunile de zi cu zi, voluntariat pentru proiecte speciale, și asigurarea compania este poziționat pentru creștere și profitabilitate crescută.
Din nou, vă mulțumesc că m-ați gândit la această minunată oportunitate. Spuneți-ne dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de mai multe informații. Aștept cu nerăbdare să vă aud de săptămâna viitoare.
Cu respect,
Ben Green


Înfășurați-vă în fund
posibilitatea de a interviu - oportunitatea de a interviului
personalul - personal
un meci foarte bun
să se alăture echipei - să se alăture echipei
să-mi polonez abilitățile - să-mi perfecționez abilitățile
abilitatea clienților - abilități în servirea clienților (clienți)
asistent executiv - asistent executiv, asistent executiv
vă mulțumesc că ați avut de-a face cu mine - vă mulțumesc că ați analizat candidatura mea

Amintiți-vă că o astfel de scrisoare vă va aloca din masa generală de candidați. Se spune că în zilele noastre doar 20% dintre candidați scriu Vă mulțumesc scrisoare după interviu. Angajatorii sunt de acord că uneori o astfel de scrisoare mică poate juca un rol foarte important și poate depăși echilibrul în favoarea ta. Deci, nu fi leneș și întotdeauna scrie Multumesc scrisoare. Chiar dacă nu ați trecut de această dată, există o șansă ca angajatorul să vă țină minte și să vă apeleze la o astfel de poziție în viitor. Mult noroc!

10 sfaturi despre cum să scrie o scrisoare de mulțumire de succes







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: