Aripi "a ținut tikhonov să se retragă

În lumea modernă, în general, și în fotbalul modern, în special, un mare deficit de lucruri care sunt făcute din inimă. Nu pentru că este atât de necesar în scenariu, ci pentru că toată lumea vrea atât de mult. A avut loc în cadrul etapei a 24-a Rusă meci de rămas bun campionat din Premier League legendarului Andrei Tihonov a fost doar „eveniment al sufletului.“ Cariera Finalizarea Andrei jucătorului united și fanii „Spartacus“, iar fanii „Wings of sovieticilor.“ Acest om a trăit nu numai în fotbal naționale o viață lungă, el a făcut o mulțime de dezvoltare a ambelor echipe, care sa întâlnit duminică „Luzhniki“. Și 40 de mii de fani au venit să-i mulțumească pentru asta. Prin urmare, nimeni nu a fost surprins de faptul că intrarea în stadion ar putea fi vazut purtand tricouri de fani ai echipelor opuse, dar cu cuvintele „Tihonov“ de pe partea din spate.

Andrew, după cum a fost cunoscut anterior, a trebuit să joace doar prima jumătate, și a făcut-o. Și, ca mulți ani în urmă, Tikhonov a arătat grozav pe flancul stâng familiar de mijloc. Deja în minutul trei al meciului, el a lansat un atac care a dus la un gol în porțile oaspeților (distins Dutchman De Zuev - ed ..), și 25 de minute a dat mai târziu marca sa vărsat în pedeapsa „Wings“, care sa încheiat al doilea gol fiind marcat (de data aceasta notare Irlandezul McGeady). Uneori se părea că chiar jucătorii înșiși au uitat că acesta este un joc oficial. Nimic altceva pentru a explica „Fascination“ fundasi centrali Samartsev, permițând adversarului să înscrie goluri atât de simplu, pur și simplu nu se poate.

Deși după antrenorul de meci "Wings" Andrei Kobelev a încercat să înlăture suspiciunile de subestimare a inițiatorului sărbătorii.

- Pentru noi, meciul nu a fost o sărbătoare, - a spus mentorul Samartsev. - Echipa nu are puncte. Am subliniat că, oricare ar fi fost Tikhonov, are 40 de ani. Și au vrut să se joace pe flanc. Dar Ibrahim Tsallagov și-a pierdut deja zona în minutul trei, apoi a fost complet deformat, iar Tikhonov a dominat toate aceste 45 de minute.

Interesant, atunci când un minut înainte de pauză pentru aplauze Tihonov înlocuiește întregul stadion, primul lucru pe care a venit să îmbrățișeze Andrei Kobelev, și abia apoi a mers să accepte felicitări de la Spartacus.

- Nu este corect, - glumit după meci, mijlocașul "Wings" Anton Beaver. - Tikhonov ar trebui, așa cum este corect în astfel de jocuri, să câștige a doua jumătate pentru noi. Apoi am desenat!

Dar Tikhonov a plecat, spunând la revedere întregului stadion mulțumită tuturor celor care l-au susținut:

- Sunt șocat! Nu mă așteptam să vină atât de mulți fani. Sunt doar fericit. Vreau să mulțumesc celor care m-au susținut în Spartak. Vreau să mulțumesc fanilor Krylia Sovetov, o parte din inima mea aparține lui Samara!

Inimile fanilor din Samara sunt, de asemenea, date lui Tikhonov. După meci, el a fost dat o imagine în care este descris în formă combinată: o parte din „Spartacus“ în parte „Wings sovieticilor“, și un steag cu portretul și dorințele fanilor.

Un "Spartacus" a zdrobit convingător "Aripile" cu un scor de 3: 0. Punctul de grăsime din meci a pus pe pariul 81 de minute Emenike.

Având în vedere "Spartacus", victoria într-o anumită măsură poate fi considerată un dar pentru Tikhonov. La urma urmei, a spus înainte de meci că vrea să câștige în ultimul său meci. Punctele "Wings" încă câștigă, dar acum - și-au petrecut fostul căpitan într-o manieră umană. Poate că se va întoarce într-o zi la Samara într-o nouă capacitate. Nu e de mirare că sectorul fanilor din Samara era un banner: "Mulțumesc, căpitane! Bună, antrenor!

Antrenorul principal al "Aripilor sovieticilor" Andrei KOBELEV: "Am dat prima jumătate a Tikhonov"

- Nu puteți începe un joc cu o echipă ca "Spartacus", cu o minge ratată. Doar l-am dat adversarului în prima repriză. Probabil, au adus un omagiu lui Andrei Tikhonov (râde). I-am spus lui Andrei că nu știam dacă să-l felicit sau să simpatizez. Trecerea la coaching nu este întotdeauna buna. Acesta este un proces complex. Dumnezeu să accepte că Tikhonov ar trebui să aibă succes.

În a doua jumătate sa dovedit la început, a avut momente, dar nu a înscris. Nu avem absolut nimic. Am vrut cu adevărat să jucăm mai bine. În a doua jumătate, chiar a interceptat inițiativa cu eliberarea lui Anton Sosnin. Dar, din păcate, nu a fost posibilă recuperarea. În mod obiectiv am fost mai slabi. Se joacă 0: 2 sau 0: 3 - nu este important, așa că nu dați vina pe jucătorii care au trecut și au ratat contraatacul.

Este păcat că termenii contractuali ai lui Yakovlev nu i-au permis să joace. El ne-ar ajuta cu siguranță. Dar e în regulă. Îmi place cum funcționează echipa, îmi place compoziția. Dacă în vara am tratat filosofic înfrângeri, atunci băieții sunt răi. Avem o sarcină nu numai să păstrăm un permis de ședere în Premier League, ci și să creăm o echipă pentru viitor, care să îi mulțumească fanilor și să nu sufere de pe teren.

"Spartacus" M - "Aripile sovietelor" - 3: 0

Obiective: de Zeev, 3; McGeady, 28; Emenike, 80 de ani

"Spartacus" M: Dikan, Suhi, Parekh, Makeyev. Rafael Carioca, McGeady, de Zeuv (Sheshukov, 61), K. Kombarov. Tikhonov (Kozlov, 45 de ani), Dzyuba (Parshivlyuk, 77), Emenike

"Aripile sovieticilor": Veremko, Taranov, Ponomarenko. Tsallagov, Djordjevic, Bober, recepție, Grigoryan (Sosnin 46), Vorobiev (Koroman, 67), Petrov. Kornilenko

Avertizări: Sheshukov, 63; K.Kombarov, 78

Arbitru: Lapochkin (Sankt-Petersburg)

Citiți de asemenea

În timpul meciului cu Samara "Wings" fanii "Spartacus" au organizat o luptă masivă