99 de ani în urmă un actor minunat sovietic născut zinovy ​​efimovich gerdt, oameni și destine, mywebs

Când fratele mai mare Boris sa dus la Moscova și a primit o familie acolo, Zinovy ​​Gerdt sa mutat la el. La Moscova, el a fost la școală Elektrokombinata în care a fost un teatru pentru lucrătorii tineri, care mai târziu a devenit un studio de teatru și Pluchek Arbuzov. După producerea de „City la începutul“ studio a devenit un teatru, dar acest lucru a fost împiedicat de război. Actorii TRAM ca participanți la echipele din prima linie invocate rezerve, dar Gerdt a mers la biroul de recrutare și a cerut să-l trimită la partea din față, și un provoeval locotenent an al companiei geniști.







99 de ani în urmă un actor minunat sovietic născut zinovy ​​efimovich gerdt, oameni și destine, mywebs
În spital, Gerdt a văzut un teatru de păpuși, care a venit la răniți în turneu. Și odată ce a apărut în 1945 la Moscova, apoi a mers imediat la capul teatrului de păpuși Serghei Obraztsov, 45 de minute citind poemele sale, și a fost adoptat „o turmă“ ca probe a lucrat la producția de „Mowgli“. Zinovy ​​Gerdt într-un interviu pentru a vorbi despre ea: „Eu am niciodată în partea din față nu au fost un actor - a fost un comandant Geniu, a fost promovat la inginer Regimentul cu gradul de locotenent Garda, el a fost distins ordine și medalii. Dar, în inițiativa nu este implicată, și chiar și atunci când fata a venit echipa de teatru, nu a spus nimănui că eu sunt actor. Îmi amintesc când am murit literalmente în Belgorod din otrăvirea sângelui, inspectorul spitalului a venit la mine. Acum, spune el, avem actori de la Teatrul Vakhtangov care vor să facă, vrei, îi voi invita la tine. Și Lyalya Pașkov și Sasha Grave au venit la mine, pe care l-am cunoscut foarte bine la Moscova. Și nu m-au recunoscut: atunci eram eu ... Din anumite motive, chiar mi-am dorit un cartof în uniforma mea. Au o mizerie întregă. Și am doar o rezistență suficient pentru a mânca polkartoshki ... Și în 1945, încă în cârje, am venit la Teatrul de păpuși. În curând a început compunerea "Concertului extraordinar".

99 de ani în urmă un actor minunat sovietic născut zinovy ​​efimovich gerdt, oameni și destine, mywebs
La mijlocul anilor 1960, Mikhail Schweitzer a început să filmeze Animalul de Aur și a fost invitat pentru rolul lui Panikovsky Gerdt. În interviu, Gerdt a spus: "Ca actor, am întâlnit o mulțime cu imagini atât de diferite, cum ar fi magicianul Kukushkin și Panikovski. Pentru Kukushkin întotdeauna, în orice situație, principalul lucru este demnitatea umană. Și Panikovski despre ceea ce este, a uitat de mult și nu se știe deloc dacă a știut vreodată. Eroul lui Volodin este o persoană imediată, simplă și sinceră. Panikovski, pe de altă parte, are doar dorința de a se adapta. Există o dorință, dar nici o îndemânare. La Ilf și Petrov Panikovski este ridicol și urât. Am vrut să-i arăt diferit - amuzant și emoționant. Pentru că este nemaipomenită pentru lume, o singură persoană din întregul univers. Mă doare literalmente totul, chiar și senzația de aer. Iar trucurile lui sunt atât de naive, evidente și evidente, încât nu pot dăuna grav nimănui. Cel mai bun lucru despre el a spus Ostap Bender: "Un bătrân de modă veche! "Îmi pare rău pentru Panikovski și am vrut publicul să reacționeze la el cu aceleași sentimente."

99 de ani în urmă un actor minunat sovietic născut zinovy ​​efimovich gerdt, oameni și destine, mywebs






Treptat, Teatrul Obraztsov a devenit teatrul lui Obraztsov și Gerdt. Și una dintre trăsăturile distinctive ale lui Gerdt a fost un simț al justiției. El era intolerant la minciuni. Odată, mergând la următorul turneu străin cu teatrul, Zinovy ​​Efimovici a aflat că unul dintre colegii săi a fost suspendat din călătorie. Nu exista motive obiective pentru o astfel de decizie, persoana era pur și simplu stipulată. Gerdt, învățând despre decizia inechitabilă, a pus în biroul lui Obraztsov pe masă pașaportul său, stabilind o condiție - în cazul în care artistul detașat nu merge, atunci el, Zinoviy Gerdt, de asemenea, rămâne. Zinovy ​​Efimovici a înțeles că cererea lui, ca actor principal al trupei, fără de care nu sunt posibile tururi, va fi îndeplinită. Gerdt nu sa gândit la consecințe. Principalul lucru a fost acela de a restabili justiția. Dar Zinovy ​​Gerdt nu era întotdeauna în stare să se protejeze.

Actorul Robert Lyapidevsky a spus: "Serghei Vladimirovich Obraztsov prin natura nu a putut tolera astfel de acțiuni Gerdt. El le-a înțeles în felul său, iar în al optsprezecelea an, Gerdt a fost chemat la Ministerul Culturii. Acolo, în birou, ministrul de atunci ia reiterat lui Zinovu Efimovici ultimatumul lui Obraztsov: "Sau eu sau Gerdt sau eu" A supraviețuit-o Gerdt calm și frumos, ca un bărbat. Experiența ca atare este evidentă, desigur, nu a fost. El a regretat doar un singur lucru - că își pierdea profesia preferată, partenerii săi iubiți, audiența - după treizeci și șase de ani de muncă în acest teatru.

Cu privire la cariera creatoare ulterioară a lui Gerdt, lăsarea teatrului de păpuși a avut un efect benefic. Sa deschis în fața audienței în concerte și spectacole - orice audiență a fost încântată să comunice cu el.

Gerdt jucat în teatru „Sovremennik“ centru de teatru Yermolova, a jucat în filmul „Romance din timpul războiului“, „pălărie de paie“, „Despre o Gusar săracă spune un cuvânt“ și multe altele.

Zinovy ​​Gerdt a jucat în filmul mai mult de o sută de roluri, printre care: Karl Sigizmundovich de film de școală „Desen“, străjerul cimitir „Trei bărbați într-o barcă“ din comedia muzicală, un om într-o haină de comedie carouri „Tu este Taimyr“ și trei roluri în filmul muzical al copiilor "Mașina, vioara și câinele Blot".

În dragoste cu actorul, regizorii au comportat uneori special pentru Gerdt cel puțin un episod. Nu toate rolurile erau vrednice de acest mare actor, dar faptul că el, cu tristețea sa biblică în ochi, îi înnobilase pe fiecare dintre ei, nu există nici o îndoială. Și faptul că a jucat de două ori pe Arie-Leyb din Baba de la sinagoga lupilor - în filmele "Arta de a trăi în Odessa" și "The Bindler and the King" pare să ia în considerare. Cine, dacă nu el, acest erou de posibilități și de rang?

Acum 99 de ani un actor minunat sovietic născut zinovy ​​efimovich gerdt, oameni și destine, mywebs
În lumea care acționează Zinovy ​​Gerdt a devenit astfel un fenomen natural, despre care se spune „încalcă toate legile fizicii.“ Deschis Gerdt pentru un mare film în filmul „The Magician“ regizorul Peter Todorovski amintește unul dintre ultimele interviuri actorul când a fost foarte bolnav, și se părea că echipa de filmare a sosit în zadar: „Când i sa spus!“ Motor“, a trezit boala artistului a mers , sa schimbat, a început să vorbească în cameră.

El era, în general, foarte fericit, dacă erau alături de el profesioniști. Odată ce a spus: "A fi capabil să iubiți talentul altcuiva este, de asemenea, un talent". Și din nou: "Știi ce e enervant? De când sunt bătrână, oamenii mă asculta cu atenție, pentru că o consideră foarte inteligentă. Dar, în realitate, nu este așa. Uitați-vă la mine și amintiți-vă: oamenii inteligenți arată exact opusul. "

Zinovy ​​Gerdt a trăit timp de 80 de ani, iar la sfârșitul vieții sale a fost grav bolnav. Dar el a găsit puterea de a se aduna pentru jubileul numeroșilor prieteni care, adresându-se lui Gerdt, nu știau cum să ascundă lacrimile. În timpul concertului aniversar, Gerdt sa simțit rău, iar în cabinetul unde se odihnea, Yuri Nikulin nu la părăsit.

Zinovy ​​Gerdt nu a fost răsfățat cu faima și cu stelele. Desigur, a avut loc, dar el avea întotdeauna sentimentul că nu a fost cel pentru care a auzit. Actorul a fost întotdeauna nemulțumit de jocul său. Când se așteptau ca el să vină și să facă pe toți să râdă, Gerdt citește dintr-o dată poeziile strălucitoare ale lui Pasternak. El a fost înlăturat din comportamentul "Kinopanorama" pentru "Cred" și "Eu cred" în televiziune, pe care el nu la permis atunci și sa reflectat asupra naturii Churikova și Chaplin.

El și-a meritat viața, munca, dragostea națională. Și nu l-au iubit ca pe un actor sau pe un prezentator, ci ca o persoană. Aparent, motivul este că Zinovu Efimovici este mai mult decât oricare dintre rolurile sale și întreaga lor sumă. Pentru Zinovy ​​Gerdt au existat oameni foarte diferite, au vrut să comunice cu el, să fie prieteni, l-au ascultat. În ultimele decenii ale vieții sale a devenit ghidul moral al mai multor generații de producători și spectatori.

99 de ani în urmă un actor minunat sovietic născut zinovy ​​efimovich gerdt, oameni și destine, mywebs
Recunoaștere și premii:







Trimiteți-le prietenilor: