6 Reguli pentru cultivarea afinelor

Se crede că acest boabe este delicios, dar nu este ușor să-l mănânce - du-te încă obține o recoltă. Probabil, de aceea grădinarii nu o discută foarte intens. Dar dacă o iau, rămâne doar ... să ia și să planteze în mod necesar afinele pe complotul lor.







Reguli de cultivare

Afine - boabele sunt unice, utile și gustoase. Dar, când văd cum locuitorii din Dacha cu plăcere cumpără oale și oale de la magazine și pepiniere, înțeleg că vor fi în mod inevitabil dezamăgiți de rezultat. Dacă, desigur, nu se adaptează la obiceiurile acestei culturi. Nu am făcut-o imediat, dar am reușit. Și așa am reușit.

1. Locul de plantare pentru afine este doar însorit. Forma și mărimea parcelei nu contează - cel puțin cu un triunghi, chiar și cu litera "ziu". Am un dreptunghi de 1,6 × 3 m pentru 8 tufișuri (adică pentru fiecare 60 mp Cm). Nu am găsit alt loc și nu are nici un rost să spargem parcela în două paturi, să ajung ușor la mijloc, fără inconveniente.

2. Aveți nevoie de un teren special, diferit de cel de pe site. Dacă veți săpați doar o groapă de 60x60x60 cm și o veți umple fără a proteja filmul dens de pe terenul grădinii, atunci într-un an totul va fi amestecat, comprimat, spălat cu ploi și totul va trebui să înceapă din nou.

Este mai bine să săpați o baie "adâncă", înfășurați filmul într-o singură bucată pentru a vă asigura că este strâns, dar nu uitați să străpungeți găurile pentru scurgerea apei (numai în partea de jos!). Există, de asemenea, o nevoie de a pune drenarea. Am o coaja, lemn, ramuri de specii de conifere.

6 Reguli pentru cultivarea afinelor
Acum, chiar despre compoziția solului. Pentru o dezvoltare normală a rădăcinilor, este necesară umiditatea moderată, dar constantă, oxigenul și acidul. Se pare că dă turbă, dar numai o anumită aciditate (pH 4.0-5.0). Deși folosiți numai este o plăcere destul de scumpă. Încercați să umpleți o groapă cu o adâncime de o jumătate de lopată. Aceasta este încă o problemă. Dar din moment ce afinele recunoaste in compozitia solului rumegusul, nisipul si acele de pin, am profitat de aceasta ocazie pentru a salva. Și solul este atât de complex, bun, ușor. Încă foarte bine este pământul din locurile deschise ale pădurii de pini (un amestec cu nisip, ca praful de aer) și, bineînțeles, substratul din jurul trunchiului de pin este aproape turbă. Numai o cerere mare: veți colecta materiale în pădure, nu denude rădăcinile de copaci vii, încercați să găsiți un căzut sau colecta fiecare în ușor.







3. Plante mai multe soiuri de afine. Câți, decideți singuri. Am patru.

4. Mulchul este necesar, păstrează umiditatea și creează o pernă de aer, care este vitală pentru ciupercile utile pe rădăcinile afinelor. În mod ideal, este așternut de pin (molidul din anumite motive nu este bun). Stratul trebuie să fie foarte mare - de la 5 la 8 cm.

5. Dacă decideți să faceți îngrășăminte, atunci numai sulfații și superfosfatul. Și numai în primăvară! Un îngrășământ complex pentru plantele de căldură este, de asemenea, potrivit. Gunoiul și humusul sunt interzise.

6. Solul trebuie acidificat constant. Utilizați pentru aceasta aveți nevoie doar de acid sulfuric (bine, afinele nu-i place acidul citric). Și unde să o duc unui om obișnuit pe stradă? Așa este - în bateriile auto.

Utilizați numai electrolitul neutilizat

Câteva cuvinte despre lene

De fapt, totul nu este atât de înfricoșător, faceți-o odată - și deoparte, apoi doar acidificați de 2-3 ori în timpul verii și nu uitați să faceți apă, asta-i tot grijă. Pentru a terenului unic nu a dispărut în zadar, am plantat pe perimetrul site-ului pentru afine afine și merișor.

Și chiar și solul din pădure aducea cadouri cu ea - au apărut brusc pini și căpșuni sălbatice. Chiar și hrișca a ieșit (de unde a venit, nu înțeleg).

Și tu, dragi rezidenți de vară, ascultați sfatul meu sau mergeți în drumul vostru. Dar dacă te-ai ridicat pentru ea - acum până la sfârșit. Și apoi împărtășiți-vă propriile rețete. Dar un lucru este sigur, în acest caz lenea este inadecvată.

Deși, desigur, uneori nu este prea păcătos să fii leneș: de aici, de exemplu, de la mine, un bonus este o rețetă ușoară (pentru leneș) de roșii decolorate. Condimentele și mirodeniile nu au nevoie de niciun fel, numai prune de soiuri întunecate.

La un borcan de 3 litri: 7-8 buc. prune, 2 linguri. l. sare, 4 linguri. l. zahăr și 1 linguriță. esente acetice. Am pus într-o cutie de roșii, apoi prune, se toarnă apă fiartă, după 5 minute. amestecați, adăugați sare, zahăr, esență la apa drenată, aduceți-o la fierbere, umpleți brânza cu conținutul borcanului, rostogoliti-o.

Roșiile obțin o culoare frumoasă de culoare burgundă, iar prunele la masă se mănâncă mai întâi. Creșteți afine, dragi rezidenți de vară!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: