5 fraze și tactici de vorbire care vă vor copleși adversarii - 5 sfere

5 fraze și tactici de vorbire care vă vor copleși adversarii - 5 sfere

Cu toții am condus discuții sau discuții și uneori nu am putut găsi cuvintele potrivite. Și, desigur, după ce "bătălia" se termină, începi să îți vin în minte exact acele lucruri care trebuiau spuse.







Luați, de exemplu, politica. Aproape nici un răspuns politic nu este spontan. Consultanții cheltuiesc milioane de oameni care încearcă să elaboreze liniile de comportament corecte. Și dacă studiați dezbaterile și tacticile verbale ale candidaților politici, veți putea găsi câteva lecții pentru a "face" adversarul dvs. verbal. Iată 5 exemple.

1. Contra-impact negativ

Trucul aici este să apăsați emoțional, dar cu umor.

Un exemplu ar fi Donald Trump, care a tras foarte eficient la bordură Jeb Bush, în mod repetat, numindu-l un „low-power“. Când Bush a venit înarmat cu unul dintre discuțiile, Trump a fost capabil să-l bat în jos, doar spun, „Oh, acum ai mai multă energie - îmi place.“

2. Referințe culturale

Aceasta se referă la utilizarea referințelor la evenimente culturale ca răspuns la groapa retorică săpată de rivalul tău. Aici, puteți fi cu ușurință prins într-un contra-incendiu, dar dacă faceți așa, veți fi într-o poziție excelentă.







3. Tacerea

Uneori faptele sunt de partea ta până la punctul în care poți să scrii puncte pur și simplu lăsând discuția.

Poate cel mai bun exemplu este atunci când vicepreședintele Al Gore a umblat în jurul scenei și, așa cum a fost, "a aterizat" pe candidatul republican George Bush. Bush își întrerupse discursul pentru o clipă, pentru a da din cap lui Gore, ca și cum ar fi observat cât de ciudat era că Gore se apropiase. Nici măcar nu trebuia să spună nimic, dar a pus-o foarte clar.

5 fraze și tactici de vorbire care vă vor copleși adversarii - 5 sfere

4. Evident și incredibil

O altă modalitate de a controla adevărul evident este să spunem într-o manieră atât de clară și evidentă încât pur și simplu nu există un răspuns.

Exemplu: În 1988, Dan Quayle a participat la cursa electorală pentru vicepreședinția, și într-o dezbatere cu candidatul democrat senatorul Lloyd Bentsenom, Quayle a sugerat că el a avut la fel de mult ca și experiență a avut John Kennedy, cand a candidat la președinție în 1960 ani.

răspuns Bentsen consolidat în mare măsură opinia Quayle: "Senator, am servit cu Jack Kennedy, am cunoscut pe Jack Kennedy, Jack Kennedy a fost un prieten de-al meu senator, nu esti Jack Kennedy ...."

5. Bătuiesc inamicul cu propria sa arme

În mod similar, puteți lua frazele verbale ale adversarului și le puteți folosi pentru a le împotrivi.

Exemplul cel mai clasic, când Reagan a fost reales la vârsta de 73. În cazul în care este menționată în dezbatere, el nu a înțeles întrebarea, dar el a răspuns ca un geniu: „Nu voi face vârstă un subiect de dezbatere în această campanie, nu am de gând să fie folosite în scopuri politice, tineretul adversarului meu și. inexperienta lui ", a spus Reagan.

Cât de eficientă a fost aceasta? El și-a învins adversarul, Walter Mondale, râzând.

Ești expert sau vrei să devii unul?

Descărcați un cadou gratuit de la Yitzhak Pintosevich - "Cum să deveniți EXPERT și să faceți DREAMS!"

Tăiați drumul spre visul vostru!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: