4 nopți - și copilul dvs. adoarme singur

4 nopți - și copilul dvs. adoarme singur

Una dintre problemele cele mai controversate în îngrijirea copiilor este așa-numitul plâns controlat, atunci când lăsa un copil plâns singur, astfel încât el să învețe să adoarmă pe cont propriu. Unii experți spun că acest lucru este crud și, din acest motiv, copilul încetează să mai aibă încredere în tine, în timp ce alții spun că aceasta este o metodă de pregătire dovedită, rapidă și eficientă.







Plânsul controlat: când să începem?

Aderenții ambelor școli au dreptate. În ceea ce privește nou-născutul. apoi lăsându-i în mod deliberat să plângă pentru o lungă perioadă de timp poate fi periculoasă, dar pentru un copil de câteva luni dintr-o familie care are probleme cu somnul, nu este nimic mai eficient. Prin urmare, pentru ca metoda de plângere controlată să funcționeze cu succes, așteptați până când copilul ajunge la 5-6 luni.

Nu toți părinții trebuie să recurgă la această metodă: dacă ai avut noroc să ai un copil calm și ai reușit să-l înveți să te adoarmă de la o vârstă fragedă, atunci nu va trebui să treci prin acest test. Dar dacă bebelușul se trezește adesea noaptea și vă dați seama că sunteți epuizați de lipsa de somn, cea mai bună vârstă de a încerca metoda plânsului controlat este de la cinci luni la un an.

În plus, până la cinci luni, puteți învăța cu greu să recunoască copilul plânge, astfel încât să nu se poate spune dacă copilul plânge din cauza faptului că doar supărat, sau pentru că el are ceva doare. Dar, de îndată ce copilul devine mai în vârstă, și vei fi sigur că el nu are nevoie de lapte, chiar dacă el vrea, nu este nimic greșit și crud cu practica controlate plâns.

De ce face asta? Poate că ești atât de epuizat încât este deja dificil pentru tine să fii o mamă bună, pentru că nu ai suficientă energie să râzi și să-i înveseli pe copilul tău în timpul zilei, ca să nu mai vorbim să mergi cu el pentru o plimbare. Poate că aveți alți copii care au și ei nevoile și trebuie să vă gândiți la propria sănătate și la relația cu un partener.

Cât timp va dura?

Dacă decideți să încercați o plângere controlată, atunci veți avea nevoie de trei sau de cel mult patru nopți pentru a vedea rezultatul. Probabil copilul va țipa o oră, câteodată două. El poate plânge și mai mult în cea de-a doua noapte, dar pe a treia ar trebui să se vadă o îmbunătățire.

Alegeți un timp, trei sau patru nopți, când tu și partenerul tău poți să dormi și să te obosești a doua zi. În aceste zile nu trebuie să aveți alte lucruri importante de făcut.

Dacă bebelușul este obișnuit să se hrănească în timpul nopții, atunci pentru începători puteți încerca o plângere controlată pentru o singură trezire. Puteți începe cu cel mai întins pe timp de noapte: lăsați-l să plângă până când adoarme. Apoi, când copilul învață să adoarmă el însuși, puteți începe să reduceți hrănirea de noapte una câte una, folosind și metoda de plâns controlat. Acest lucru se întinde pe parcurs, dar poate că va fi mai ușor pentru a face față, în plus, veți descoperi că copilul dumneavoastră va învăța mai repede și va plânge mai puțin și mai puțin.

Asigurați-vă că și partenerul tau sunt unanime cu privire la planul de acțiune, pentru că atunci când copilul începe să plângă toată noaptea, amândoi se va simți o tensiune puternică și, probabil, începe să se certe, în cazul în care unul dintre voi decide să se retragă.

4 nopți - și copilul dvs. adoarme singur

Cum să vă pregătiți

Avertizați vecinii. Dacă vecinii voștri vă învață de la voi că această plângere va fi repetată doar pentru câteva nopți, ele vor arăta mai multă toleranță și nu va trebui să vă faceți griji pentru că le tulburați noaptea.

Asigurați-vă că copilul nu este bolnav. Dacă a prins o răceală sau dinții sunt tăiați. lăsându-l să plângă, va fi crud - atât pentru copii, cât și pentru adulți, atunci când sunt bolnavi, iubirea și sprijinul sunt necesare. De aceea, țineți atenția copilului în timpul zilei și asigurați-vă că este sănătos. De asemenea, puteți măsura temperatura înainte de a merge la culcare, doar pentru a vă asigura că totul este în ordine - ar trebui să fie sub 38 ° C.

Hrăniți copilul. Ultima zi de hrănire trebuie să fie satisfăcătoare.

Schimbați scutecul. Când puneți bebelușul în pat, asigurați-vă că este curat și uscat și că ați aplicat suficientă cremă pentru a proteja pielea în cazul în care se scutură în timp ce plânge.

Faceți patul în siguranță. Scoateți jucăriile, pătură, mobilă și bare de protecție, astfel încât bebelușul să nu poată deveni confuz în toate acestea. Cea mai bună soluție este să o puneți într-un sac de dormit pentru copii, de unde copilul nu va ieși, chiar dacă se mișcă în mod activ.

Fiți gata să schimbați lenjeria de pat. Unii copii țipă atât de mult încât sunt greați, așa că puneți o foaie de rezervă și o mulțime de șervețele umede pentru bebeluși de lângă pătuț. Dacă copilul este bolnav, veți înțelege imediat cât de gravă poate fi metoda plângerii controlate și va trebui să fii un spirit puternic pentru a nu-l prinde pe copil în brațe și să-l consolezi. Încercați totuși să rezistați, în caz contrar, veți strânge procesul și prelungi suferința copilului. Încercați să schimbați foaia rapid și calm: puteți pune prima jumătate, apoi a doua, astfel încât nici măcar să nu trebuiască să scoți copilul din pat. Nu vorbiți cu copilul și nu faceți totul cât de repede posibil, astfel încât bebelușul să nu se aștepte ca acum să-l ia în brațe și să-l hrănească.







Cum să mergeți până la sfârșit

Cel mai rău lucru pe care îl puteți face, folosind metoda plângerii controlate, este să lași copilul să plângă timp de 25 de minute, apoi să decidă brusc că nu mai poți suporta și trebuie să-l oprești imediat. Copilul înțelege imediat că, după 25 de minute de doliu, mama va apărea neapărat și îi va da lapte.

Dacă renunți, atunci, desigur, nu va fi primul părinte, care a făcut acest lucru, dar dacă nu, atunci va dori să continue să aplice metoda de plâns controlat, veți avea nevoie de mai multă putere de caracter, deoarece copilul va fi acum mai hotărât, știind că plânge puteți obține ceea ce dorește.

Intru în camera lui când plânge? Mulți experți propun să viziteze copilul la fiecare cinci minute doar pentru a verifica, dar nu pentru a ridica. Dar realitatea este că, atunci când te duci în camera lui, el va căuta cu nerăbdare să pe care le scoate din pat de copil, și atunci când el își dă seama că nimic ca acest lucru nu intenționați, atunci chiar mai supărat și plânge chiar mai tare. Prin urmare, sfatul nostru este să verificăm copilul astfel încât să nu vă vadă, poate printr-o ușă usor deschisă.

Copilul va striga apoi foarte tare, apoi va bea înnebunitor, făcându-vă să vă simțiți ca un om fără inimă, complet lipsit de instincte parentale. Amintiți-vă că copilul nu este înfometat, că are un scutec uscat și că nu este bolnav. Urmăriți timpul, iar când trece ora, veți ști că în curând se va termina totul. De asemenea, vă va ajuta să înțelegeți ce să vă așteptați în următoarele două nopți. Încercați să vizionați un film, dacă vă puteți concentra asupra filmului, acesta este cel mai bun mod de a trece timpul. Unii oameni pot chiar să adoarmă în camera următoare prin introducerea dopurilor de urechi.

A doua zi, copilul se va trezi odihnit, afectuos și blând, ca de obicei, și se va comporta ca și cum nimic nu sa întâmplat. Trebuie să te simți vinovat, dar să aduci programul până la capăt, din moment ce ai decis să încerci metoda de plâns controlat, mai ales că această metodă nu va aduce nici un rău copilului.

Pestera Simone
Carolina Firthman

Dacă un soț "și-a" învățat soția prin metoda plângerii controlate, ce ar fi spus Madame Simon în această privință?

Și este asigurat un prejudiciu copilariei timpurii! Un copil nu se divide chiar pe el însuși și pe mama lui timp de un an, este ca și cum ai închiria brațul sau piciorul unui adult.

Pentru copiii mici, o odihnă valoroasă este foarte importantă, deoarece acestea cresc, se dezvoltă și depun mult efort în cunoașterea lumii din jurul lor. Chiar și atunci când ni se pare că bebelușul pur și simplu mișcă pașnic în pat, el înțelege informațiile primite pentru această zi, stabilește noi abilități și trage primele concluzii. Un somn sanatos ajută miezul să restabilească energia și promovează, de asemenea, formarea imunității și dezvoltarea memoriei și a atenției. Din fericire, pentru ca un copil să poată dormi bine, este suficient să observi mai multe.

Actrita in varsta de 29 de ani, Anna Khil'kevich, mama de 3 luni Arianna, a dat recent un sfat amuzant pentru părinți tineri, iar acum ea se întoarce la cititorii microblogul său pentru ajutor: „Mai ales pentru urmașii mei preferați - o fotografie cu fiica mea în costum de gărgăriță)) Dar vreau să apel . pentru mame cu experiență am o problemă: foarte rău la Ri pus la somn eu nu știu cum să fie (doar ia o poziție orizontală - pe brațe sau în pat de copil - atunci începe op Anterior a lucrat ...

Atunci când un copil apare în familie, mama întreabă unde să se culce copilul, împreună cu ea sau într-o pătuț special cumpărată pentru copilul ei, într-o cameră separată. În acest articol, vă vom familiariza cu toate aspectele referitoare la problema somnului cu copilul sau nu și vom cântări argumentele pro și contra și vom lua singura decizie corectă, doar pentru dvs. Un nou studiu privind somnul comun al mamei și copilului arată că lăsarea copilului să plângă singure, nu numai că îl distrugem emoțional.

Pentru sănătatea și dezvoltarea completă a copilului, cele mai mici detalii contează. Mumiile studiază volume întregi pentru a avea grijă de copil, consultați un medic și consultați-vă cu prietenii, dar încă nu primiți răspunsuri la toate întrebările. O problemă urgentă poate fi un vis în timpul zilei: cât de mult să dormi un copil pentru a avea suficient somn - aceasta este ceea ce orice mamă care aduce în întâmpinarea primului-născut și nu numai că se gândește. Astfel de solicitări pur și simplu au forțat motoarele de căutare ale resurselor Internet, iar forumurile femeilor sunt pline.

Ce trebuie să faceți mai întâi la 10 minute după căderea: * Nu cred că copilul va fi întotdeauna dezactivat * Nu cred că acest lucru este „nonsens“ și că „toți copiii sunt în scădere“ * a evalua realist starea copilului: în cazul în care există umflarea țesutului moale? Copilul se comportă neobișnuit? * Apelați la un medic. Este mai bine să excludeți o traumă gravă (după studiile cu raze X sau tomografice), decât să o pierdeți. Suntem alarma * paloare de piele si schimbari in reactiile copilului. Copilul devine somnolenta si somnolenta sau suprautilizata.

Cum să înveți un copil să doarmă INDEPENDENT. - adunări. Copil de la naștere la an. Mi-au lăsat să plâng 4-5 zile și nopți fără sisi. Da, plăcerea controlată și diversele sale variații.

dar aveți un balcon? Mi-am umblat ziua pe balcon, dormind în toate cazurile pe care le fac. Și dormea ​​pe balcon câteodată mai bine decât în ​​cameră.
Cu Vitya, de asemenea, a trebuit să se târască cu un boob la gata, strâmbă. Și pe balcon a dormit într-un cărucior.
Noaptea nu știu cum să pot dormi pașnic. Soția mea este încă trează în mijlocul nopții. Sau nu trezirea SO se roteste. el este încă cu noi în dormitor, o canapea este împinsă în patul nostru, adesea noaptea, voi fi pufat și apoi liniștit adormit. dar eu și Bătrânului la școală nu putea să doarmă într-o singură cameră, am stabilit sora lui) și Vitya să nu-l prins - nici un loc.

La noi așa au fost, atunci când au fost tăiate dinții, mai ales pe unii dintr-o dată. Puteți încerca să smulgeți gingiile cu mundizal sau kalgel. În acest caz, aceasta va ajuta.
La introducerea alimentelor complementare, pot apărea probleme cu abdomenul. Acesta este și motivul pentru somnul neliniștit.
Puteți încerca să dați un amestec dintr-o lingură, nu dintr-o sticlă. La mine, fiica mai tânără din motive necunoscute a mâncat un amestec doar dintr-o lingură.
Dacă nu doriți un amestec, hrănuiți bețișoarele sau brânza de vaci pentru noapte, este plin de mâncare.
Fiica mai mare, am fost trimiși să trăim într-o perioadă deosebit de dificilă de a trăi cu bunica mea.

Cu siguranță, după întoarcerea de la spital, vi se confruntă cu problema: pentru a pune copilul să doarmă într-un mod special achiziționat pentru el un pat, sau scuipat pe sfatul meu mama-in-lege ( „Nu deprindă!“), Și ușor de a adormi, îmbrățișarea copilul, pe patul lui? Raspunsul vine de obicei foarte repede: majoritatea bebelusilor adoariaiesc dulce si linistiti alaturi de mama lor si incep sa planga atunci cand incearca sa le puna intr-o patutura. În acest lucru nu este nimic surprinzător: copilul simte căldura care emană de la mama sa, respiră în mirosul său nativ.

„Controlled plâns“ atunci când copilul plânge până la albastru in fata, dar mama mea nu-i convine, iar copilul în cele din urmă se utilizează pentru a adormi și a dormi el însuși. deși acest lucru este acum doar vrea să-i învețe să adoarmă singură. După 4 nopți până în prezent, ea plânge timp de 1-2 minute și se culcă.

Aș elimina GW, mai ales că lucrezi și tu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: