3 Pași spre liniștea minții atunci când un copil este supărat, îngrijind alfa

"Există puține lucruri care sunt atât de neajutorate, cum să vă urmăriți supărarea copilului, mai ales dacă sunteți cauza acestei tulburări. Gânduri sălbatice, necontrolate, urcă în cap, fără a cere. Mind repede mânie mânie, îndoială de sine și alte sentimente distructive. Dacă puteți împinge aceste gânduri deoparte și într-un mod similar cu meditația, concentrați-vă asupra momentului prezent, concentrați-vă doar pe respirație? Acest lucru vă va ajuta să vă concentrați asupra copilului și a sarcinii imediate, nu asupra consecințelor globale. "- Clodia Gold.







Când un copil se comportă prost, isteric sau pur și simplu supărat, este normal să începem să ne panicăm. Deoarece acest lucru pare a fi o situație extremă, suntem fixați pe principiul "luptei, a alerga sau a rămâne". Și dacă tulburarea copilului este îndreptată spre noi, atunci ne pare un dușman.

Dar este normal ca copiii să aibă emoții puternice și să le exprime. Dacă suntem „împotmolit“ atunci când copilul este supărat, am semnalat că sentimentele lui nu sunt permise, care nu-l ajute să învețe să reglementeze emotiile lor. Mai rău, vom arăta că până când nu începe să se controleze, nu ne putem controla! Indiferent dacă are 5 ani sau 15 ani, acesta este un tip de comportament nedorit.

Bineînțeles, știm că putem face mai bine cu orice situație în creșterea copilului, când suntem calm. Dar când suntem capturați de emoții puternice, nu credem. Nu putem să o ajutăm.

Sau putem? Dacă am avea 3 pași care ne-ar ajuta să revenim din nou la calma și, de asemenea, să împiedicăm adesea copilul să trăiască? Sunt.

Pasul 1: Echilibrează-ți propriile emoții

Opriți-vă, dați totul. ce faceți și respirați adânc.

Reduceți căldura. Amintiți-vă că nu există nici o grabă. Nimeni nu moare.

Modificați modul de gândire. Repetați-vă mantra: "El se comportă ca un copil, pentru că este copil. Sunt un adult aici.







Îndepărtați fizic tensiunea. Rețineți că corpul dvs. este tensionat și scutește această tulpină. Respirați adânc și respirați-l. Publicați un sunet puternic (dar nu înfricoșător). Apa ajuta adesea sa se recupereze. Țineți mâinile sub robinet sau beți un pahar de apă.

Fiți "aici și acum". Dacă te poți întoarce în acest moment, frustrarea ta va scădea. Acest lucru se datorează faptului că, atunci când suntem supărați, reactionam prea dureros - ne agățăm de trecut ( „Părinții mei mi-au dat o palmă, dacă am spus asta!“) Sau teama pentru viitor ( „Copilul meu va deveni un sociopat!“). Dacă poți lăsa totul să meargă, în prezent nu există urgență.

Pasul 2: Redirecționați energia

Creați o securitate emoțională. Spune: "Dragă, avem dificultăți. Să încercăm din nou.

Aranjați accente. Recunoașteți punctul de vedere al copilului: "Se pare că doriți ..............."

Găsiți un teren comun. "Vrei ............, dar am nevoie ............. Ce putem face pentru a rezolva asta? "

Consolidați conexiunea. Ce poate ajuta în acest moment? Totul poate aștepta.

Ajutați copilul să facă față emoțiilor. De obicei, copiii sunt cei mai buni să se calmeze, plângând în siguranța îmbrățișării / prezenței noastre. Acum că sunteți calm, vă puteți oferi compasiunea pentru ca copilul să se simtă în siguranță pentru a plânge. Nu opriți respirația, reamintiți-vă că aceste lacrimi sunt calea lui de a deschide inima pentru a vă reuni cu voi.

Pasul 3: Învățați lecția

Aflați mai multe. Când sunteți calm, gândiți-vă la ceea ce puteți suporta din ceea ce sa întâmplat. Cum te poți susține să fii mai calm? (Mai mult timp liber, mai mult somn, mai puțin angajament, o privire asupra situației din punctul de vedere al copilului?)

Teach. Mai târziu, când voi și copilul sunteți calm și simțiți din nou legătura, spuneți: "Azi am avut o zi dificilă, nu-i așa? Îmi pare rău că am rupt. Probabil, am fost foarte îngrijorat (-la). Încerc foarte mult să nu strig. Ce putem face fiecare dintre noi, data viitoare? "

Me. Dacă se repetă această situație, faceți o listă de soluții posibile și începeți să le aplicați. Viața este prea scurtă pentru a fi expusă la aceleași probleme din nou și din nou.

Nu vă amintiți acești pași într-un moment tensionat. De ce nu imprimați o mică "foaie ieftină" și nu o purtați cu dvs.? Câteva luni de antrenament, și nici măcar nu-ți amintești când a trecut ultima oară de temperament.

Dacă observați o eroare în text, selectați-o și apăsați pe Shift + Enter sau pe acest link. să ne informeze.

Împărtășește în social. crearea de rețele







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: