29 Fapte despre Guyana

Bloggerul Serghei Novikov scrie:

1. Guiana și Surinam - nu este în Africa (în Africa - Guineea și Camerun, este ușor de amestecat). Guyana este numele unei regiuni extinse pe coasta de nord-est a Americii de Sud (non-latino!).







29 Fapte despre Guyana

Pe fotografie: Il-du-Salou - insulele la nord de coasta Guianei.

2. În epoca colonială, Guyana a fost împărțită în trei părți de metropole: Guiana Britanică (acum Guyana), Guyana olandeză (Surinam) și Guyana Franceză. De asemenea, puteți evidenția "Guiana spaniolă" - regiunile estice ale Venezuelei, unde orașul Ciudad Guayana și râul Orinoco, precum și "Guiana portugheză" din nordul Braziliei.

29 Fapte despre Guyana

Pe fotografie: Monumentul lui Felix Eboue - primul administrator colonial negru - în piața centrală a Cayennei. El a decis în cea mai mare parte în Africa franceză, dar vine din aceste locuri.

3. Formal, Guyana Franceză este departamentul de peste mări al Franței.

Cu toate acestea, viza Schengen nu funcționează acolo, cetățenii ruși trebuie să primească o viză separată "guyaneană" la consulatul francez. Pentru rezidenții din țările UE intrați fără vize.

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: aeroportul Cayenne.

4. Numele oficial al țării "Guiana" fără "francez". Localnicii spun: "Avem în Franța. “. (De exemplu: "În Surinam, totul este mult mai ieftin decât în ​​Franța.").

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: punct de frontieră din Saint-Laurent-du-Maroni (granița cu Surinam).

5. Pentru a obține o viză și intrare, trebuie să prezentați un certificat de vaccinare împotriva febrei galbene.

Cu toate acestea, la sosirea în Cayenne zborul de la Paris, care sosesc nimeni cecuri, certificate (și chiar pașapoarte) nimeni nu întreabă. În Cayenne puteți zbura din Paris într-un zbor zilnic (se pare) către Air France. Zborul este de aproximativ 8 ore. Este incomod faptul că zborul este efectuat de la Orly și nu de la ShDG.

OK, nu toate. majoritate.

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: majoritatea locală.

7. În Guiana Franceză nu există nimic interesant, cu excepția junglei sălbatice și a cosmodromului Kuru.

29 Fapte despre Guyana

8. Mare în Guiana Franceză, de asemenea, net.Pentru că există o mare, atunci există. Dar plajele, mănușile de plajă și corpurile de bronz din valurile Atlanticului tropical - nu este deloc așa.

9. Se pare că întregul punct este că apa de-a lungul întregii coaste este de culoare brună de la solul predominant din bauxită-argilă. În plus, râul poartă mai mult argilă și nămol.

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: un pod peste râu undeva în centrul țării. Culoarea apei este clar vizibilă. E aici peste tot.

10. După cum mi-a spus căpitanul local, "cea mai apropiată apă albastră și plajele sunt spre Trinidad și Tobago". Confirmăm - pe Trini, apa este transparentă și albastră!

În câteva zile, dușurile încep să se fragmenteze brusc, la fiecare jumătate de oră, udate timp de 5 minute. Dar, uneori, și pentru o lungă perioadă de timp obkladyvaet. pentru o jumătate de zi.

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: Cayenne arată așa noaptea, de pe balconul hotelului. Acesta este chiar centrul orașului!

12. Guyana este cea mai scumpă țară de pe continent. Prețurile pentru totul ca în Franța, și chiar mai scumpe. În același timp, calitatea serviciilor (cel puțin) este mult mai scăzută.

13. Booking.com nu gaseste nici un hotel in Guyana. Expedia se află 2 în capitala (Cayenne) și trei (se pare) în Kura. De fapt, există încă câteva hoteluri în țară.







29 Fapte despre Guyana

În fotografie: strada centrală Cayenne de pe același balcon, dar după-amiaza.

14. În timp ce scriu pe site-uri americane, dacă nu cunoașteți limba franceză, nu aveți nimic de făcut în Guiana. Este adevărat: aproape nimeni nu vorbește engleza. Litoralul țării vorbeste strict francez. Limba engleză este extrem de rară. Mai departe spre sud și spre vest, cu atât mai mulți oameni se întorc în limba lui Taki. Puteți întâlni oameni care vorbesc spaniolă și portugheză (Venezuela și Brazilia în apropiere).

Potrivit informațiilor oficiale, Taki este un negru-englez. Aceasta este dialectul sclavilor negri bazați pe limba engleză, cu un amestec de olandeză. Nici engleza și nici olandezii din Taki nu am putut auzi. Prin ureche ca Swahili.

15. O dată pe an, evenimentul principal din Guiana este carnavalul. Am avut norocul să mă descurc (chiar mi-am pus deja câteva fotografii ca semințe). Dar povestea detaliată și raportul fotografie vor fi mai târziu.

29 Fapte despre Guyana

Pe fotografie: Carnavalul de pe strada Cayenne.

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: "ferryman", care traversează violatorii de frontieră din Surinam. În fundal, vehiculele celor care au plecat parcate în fața secției de poliție locale sunt vizibile. În alt loc, lăsându-le nesigure.

17. Drumurile din Guiana sunt excelente. Aproape peste tot. Înțelegeți acest lucru în mod special când intri în Surinam.

29 Fapte despre Guyana

Pe fotografie: Acordați atenție culorii bordului! Pământul este aproape peste tot. Tierre Rouge este bauxită pură, așa cred.

18. Pe drumuri există polițiști cu radare. Dar obiceiurile sunt deosebit de agresive (probabil că se uită droguri din Columbia). Am mers mai puțin de 1000 km, dar am fost oprit de 2 ori și mi-am verificat bagajele.

A doua oară am mers cu taxiul la aeroport, taxi oprit pe drum de 3 km la vama aeroportului, se amestecă bine saci doar stivuite frumos și chiar a cerut să fac pipi într-o ceașcă pentru a testa pentru cocaina.

În general, poliția de aici este serioasă. European aproape.

29 Fapte despre Guyana

19. Dar stilul vieții nu este deloc european. De la 12 la 4 zile - siesta, nimic nu funcționează. Când "lucrezi", este și lent și prost.

Asteptati-i pe Guyana pentru rapiditate, rapiditate si dorinta de a face ceva - utopia.

20. Turismul nu este dezvoltat. Puține restaurante, hoteluri și "ettrekshnov".

Agențiile de turism oferă o excursie la cosmodrom, o excursie la insulele Ile-du-Salute (acolo a fost o închisoare mai devreme), plimbare cu barca pe canale. Păi, câteva rezerve. Totul!

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: Turiștii inspectă un copac cu cuib de țesători dintr-o barcă în canalele din rezervația Kaw-Roura.

21. Doar extremale îndrăznețe merg în junglă. Somnul de obicei trebuie să fie în aer liber în hamacuri.

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: hamace pe "tabăra" din rezervație.

22. Am dormit într-o seară, era inconfortabil. În dimineața următoare, proprietarul de râs a spus că într-un hamac nu ar trebui să dormi de-a lungul, dar în mod oblic - aproape deasupra hamacului, cu brațele și picioarele întinse. Hmm. probabil.

29 Fapte despre Guyana

23. Dacă cineva ar trebui să meargă în Guyana, sunt entomologi, ornitologi, zoologi și alți tocilari. Aici creaturi vii aici - deși mai mult!

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: colecția de origine a entomologului meu Tibu - voi spune despre el și colecția de fluture separat și în detaliu.

29 Fapte despre Guyana

Pe fotografie: cosmodromul Kourou dinspre mare. Vedeți niște gunoi albe pe masa de plecare. Cel mai probabil, este racheta Ariane, care urma să fie lansată a doua zi. dar nu au făcut-o.

25. Din Guiana este ușor să ajungeți în Brazilia sau Surinam. În Brazilia nu este necesară viza. În Surinam, o veți face în Cayenne timp de 3 zile.

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: consulatul Surinam din Guyana. Totul este foarte simplu și acasă.

26. De ce am nevoie de o viză în Suriname, nu înțeleg. Orice locuitor cu o barcă vă va transporta timp de 10 minute și 4 euro (sau 15 SRD) spre cealaltă parte a râului Maroni (care servește drept graniță cu Surinam) și va ateriza oriunde. Poliția se uită la ea indiferent.

29 Fapte despre Guyana

În fotografie: o tranziție tipică a frontierei Guiana-Surinam.

27. Capitala Guyanei este Cayenne - un sat adevărat. Nu este absolut nimic de făcut acolo. Chiar și în magazinele de suveniruri nu există nimic de cumpărat, în afară de fluturi și magneți pe frigider.

29 Fapte despre Guyana

Pe fotografie: Cayenne de pe dealul pe care se află fortul Seperu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: