100 de ani de singurătate

"O sută de ani de singurătate". GG Marquez

Ursula am întrebat, nu este mai bine să se întindă în mormânt, pe care le-ați săpat, și sfârșitul de afaceri, și fără o picătură de frică elicits Dumnezeu, dacă el crede că oamenii sunt într-adevăr de fier, în cazul în care pot rezista atât de mult mizerie și durere, și prin întrebări și îndoieli cu capul complet plecat în jurul valorii, și ea dorea să-l pună grosolan și în mod liber, cum ar fi unele pribeag, un spirit arunca tot ceea ce a acumulat în sufletul meu, permiteți-vă să muște bit o dată, singura dată - la care ea a fost rupt, dar să vă chinuiți cumpatul - o dată să se scufunde toate în rahat, Easley fie măruntaiele de abuz murdar mare, în care tăcerea asfixiat întotdeauna auto-reglat la toate.






- La naiba! A strigat.
Amarant, umplut cu un trunchi, credea că mama ei pășea pe un scorpion.
- Unde? A întrebat cu frică.
- Ce?
- Da! Amaranth a explicat.
Ursula își aruncă degetul în inimă.
- Aici, spuse ea.

... Timpul nu merge mai departe ... dar se mișcă într-un cerc.

Cel mai rău mod de a fi trist despre cineva este să fii cu el și să înțelegi că nu va fi niciodată al tău.

Ce spune tatăl? El a întrebat.
"Se întristează", a răspuns Ursula, "crede că trebuie să mori în curând."
- Spune-i, zise colonelul cu un rânjet, că nu mor când ar trebui, dar când pot.

Trecutul este o minciună, pentru că în memorie nu există drumuri înapoi, fiecare primăvară care trece este iremediabilă, iar iubirea cea mai nebună și persistentă este doar un sentiment tranzitoriu.

Lucrurile sunt de asemenea vii. Trebuie doar să vă puteți trezi sufletul.

De ce ar trebui să cadă într-o astfel de extremă, ca războiul, din cauza lucrurilor care nu pot fi atinse de mâini.

Foarte curând, țiganul sa transformat într-unul dintre acei bunicii nedoriți care umblă ca niște umbre prin camere, tragându-și picioarele și vorbind tare despre vremuri mai bune; nimeni nu se ocupă de acești bătrâni, nici măcar nu-și amintesc până nu sunt găsiți morți într-o dimineață în pat.

El a mers într-adevăr la lumea următoare, dar nu a putut să se supună singurătății și sa întors înapoi.

Mai devreme sau mai târziu se va întâmpla un miracol în această lume, unde este totul.

Omul este o pasăre liberă, până când mortul îl va lega de pământ.

Lucruri incredibile se întâmplă în lume. În partea noastră, de cealaltă parte a râului, există o mulțime de dispozitive magice diferite și noi toți continuăm să trăim ca și bovine aici.

El a văzut la întâmplare oameni care stau într-o cameră, uitându-se la ferestrele ochi lipsă și bleg mâinile, și a simțit, pe măsură ce timpul trece, ca întreg, nimeni nu a ascultat, pentru că nu este nevoie de hack lui timp de luni și ani, în zilele și orele, dacă nimic altceva de făcut de îndată ce contemplăm de ploaie.

Nu avea sentimentalism în gândurile sale despre rude, și-a rezumat în mod serios viața, începând să înțeleagă cât de mult îi iubea cu adevărat pe acei oameni pe care îi ura cel mai mult.

Sa dus la el însuși și sa blocat acolo pe bolț și familia a început să se gândească la el ca și cum ar fi murit deja.

Secretul unei bătrânețe liniștite nu este altceva decât încheierea unei uniuni cinstite cu singurătatea.

Doar o nenorocire de un fel. Uită-te la aer, ascultă cum sună soarele, la fel ca ieri și cu o zi înainte de ieri. Astăzi este din nou luni.

Oamenii trăiesc și poartă aceleași nume - și diferite măști de carnaval. Cine va distinge eroul de trădător și curva de la sfânt?

Nu ratați fericirea, viața este mult mai scurtă decât pare.

Momentul reconcilierii este mai prețios decât întreaga viață trăită în prietenie.

Acum, nu numai copiii cresc mai repede, dar chiar și oamenii se simt diferit decât înainte.

El nu a înțeles de ce trebuie să cheltuiți atât de multe cuvinte pentru a explica ceea ce vă confruntați în război, când este suficient doar un singur cuvânt: frica.

Timpul în mișcare se confruntă, de asemenea, cu obstacole și suferă accidente și, prin urmare, o bucată de timp se poate împărți și se blochează permanent în unele camere.

... Vroia să-și reverse inima în cuvintele lexiconului unui vânzător de piață.

Inima ei - un pachet de cenușă cenușie - a rezistat cu succes loviturile cele mai grave ale îngrijorărilor de zi cu zi, dar sa prăbușit sub primul atac de dor de trecut.

Tatăl a rămas întotdeauna indiferent și indiferent față de viața fiilor săi, parțial pentru că a considerat copilăria o perioadă de inferioritate mintală, în parte pentru că a fost întotdeauna complet absorbit în propriile scheme himerice.

Dar, pentru a vă spune adevărul, aceasta a ușurat doar sufletul, deoarece cuplul a fost legat de legături inseparabile, mai puternice decât iubirea, de remușcarea generală.

Luați acest joc teribil prea în serios, deși faceți ce trebuie, deoarece trebuie să vă faceți datoria ", a spus ea membrilor tribunalului. "Dar nu uitați că, atâta timp cât Dumnezeu ne dă viață, noi rămânem mamele voastre, iar dacă sunteți chiar o sută de ori revoluționari, avem dreptul să vă scădem de pantalonii și să vă batem pentru că ne-a manifestat nerespectarea.







El a avut treizeci de două ori pentru a începe un război civil, a fost necesar să se încerce toate contractele lor cu moartea și, ca un porc, sunt acoperite în Fame noroi într-o întârziere de aproape patruzeci de ani să înțeleagă beneficiile lealitate.

Și se gândi involuntar, căzând în capcană de nostalgie, că, dacă se căsătorea cu ea, nu ar fi știut nici război, nici faima, ar fi devenit un artizan anonim, un animal fericit.

Închis, tăcut, indiferent față de noile tendințe ale vieții, au pătruns în casă, colonelul Aureliano Buendia nu prea știa secretul bătrâneții liniștit, este de a obține într-un acord cu decentă singurătate.

Întotdeauna, în orice moment, și am dormit acolo sau ea a fost treaz în momente de impulsuri nobile sau josnice Amaranta gândit despre Rebeca, pentru că amintirile insingurare Sortate incinerat grămezi de netrecut de deșeuri nostalgic că viața a acumulat în inima ei, și a dezvăluit rastravilo și nu au ajuns obosit să redeschidă cele mai dureroase locuri de memorie.

Alți luptători, nu și-a pierdut ultima mândrie, de așteptare pentru pensionarea la caritate publică asfințit, murind de foame, supraviețuind cu furie, devenind o degradare a batrânete într-o glorie rahat parfumat.

Momentul reconcilierii costă mai mult decât o prietenie de sân.

Ea a crezut atunci că dragostea omoară oarecum iubirea, căci în natura oamenilor refuză să mănânce, satisfăcând foamea.

De ce să petreceți atât de multe cuvinte pentru a explica ce se simte într-un război, dacă este suficient doar un singur cuvânt: frica.

El a văzut la întâmplare oameni care stau într-o cameră, uitându-se la ferestrele ochi lipsă și bleg mâinile, și a simțit, pe măsură ce timpul trece, ca întreg, nimeni nu a ascultat, pentru că nu este nevoie de hack lui timp de luni și ani, în zilele și orele, dacă nimic altceva de făcut , cât mai curând să contemplăm ploaia.

Nu au existat oameni din Buendia familie din secretele sale intime, pentru că un secol de cărți și experiența ei au convins că povestea acestei familii - ambreiaj repetițiilor inevitabile, roata de tors, care pentru totdeauna nu s-ar opri, în cazul în care nu putrezesc axa, mai rapid, toate inevitabilă.

Sfâșiată de două nostalgie, fiecare dintre acestea se reflectă în celălalt, ca într-o oglindă, și-a pierdut simțul său minunat de irealitate și a ajuns la ceea ce a devenit le sfătui să plece Macondo, uite ce le-a învățat despre lume și sufletul uman, pentru a trimite ass Horace și peste tot, oriunde ar fi fost, amintiți-vă întotdeauna că trecutul - minciuna, că memoria este nici o cale de întoarcere, că toate arcul anterior au dispărut irevocabil, dar, de asemenea, că dragostea cea mai nesăbuit și încăpățânat - singurul adevăr tranzitorie.

Acestea au fost ultimele rămășițe ale trecutului, a cărui moarte nu a fost finalizat, pentru că trecutul pierit, ca și cum ar ezitând, subminând în sine din interior, epuizante ei înșiși în fiecare minut, dar nu va fi în măsură să fie epuizată o dată pentru totdeauna.

Scrisoarea de moarte a lui Marquez

Dacă, pentru o clipă, Dumnezeu a uitat că sunt doar o marionetă de cârpă și mi-ar da o bucată de viață, probabil că nu aș fi spus tot ce cred, dar cu siguranță m-aș fi gândit la ceea ce spuneam.
Aș aprecia lucrurile, nu pentru cât costă, ci pentru cât de mult înseamnă ele.

Aș dormi mai puțin, mai mult vis, realizând că în fiecare minut când ne închidem ochii pierdem șaizeci de secunde de lumină.

M-aș duce, în timp ce toți ceilalți stau, nu dorm, în timp ce alții dorm.

Aș asculta când alții spun și cum mi-ar plăcea gustul minunat al înghețatei de ciocolată.

Dacă Dumnezeu mi-ar da încă un moment de viață, m-aș imbraca mai modest, m-aș culca în soare, înlocuind razele calde nu numai cu trupul meu, ci cu sufletul meu.

Doamne, dacă aș avea o inimă, mi-aș scrie toată ura pe gheață și aștept să iasă soarele.

Aș picta visul lui Van Gogh despre stele cu poezia lui Benedetti, iar cântecul lui Serrat ar fi o serenadă pe care o voi da lunii.

I-aș udă trandafirii cu lacrimi ca să simt durerea spiniilor lor și sărușia călită a petalelor lor.

Doamne, dacă aș avea încă o bucată de viață, nu aș petrece o singură zi fără să le spun oamenilor pe care îi iubesc, că îi iubesc.

I-aș convinge pe toți cei dragi pentru mine în dragostea mea și trăiesc în dragoste cu dragostea.

I-aș explica celor care se înșeală, crezând că se opresc din dragoste când îmbătrânesc, fără să înțeleagă că îmbătrânesc când se opresc din dragoste!

Mi-aș da aripile copilului, dar l-am lăsat să învețe să se zboare.

Bătrâni, aș fi convins că moartea nu vine cu bătrânețe, ci cu uitare.

Am învățat atât de mult de la voi, am realizat că toată lumea vrea să trăiască în munți. neștiind că fericirea reală este în felul în care urcăm pe munte.

Mi-am dat seama că din momentul în care pentru prima dată un nou-născut își strânge degetul tatălui său în pumnul său mic, nu-l va lăsa niciodată să se întoarcă.

Mi-am dat seama că o persoană are dreptul să se uite la altul de la înălțime numai când îl ajută să se ridice.

Există atât de multe lucruri pe care aș putea să le învăț încă de la voi, dar, de fapt, ele nu sunt deloc utile, pentru că atunci când voi fi pus în acest geamantan, din păcate, voi fi deja mort.

Spuneți întotdeauna ceea ce simțiți și faceți ceea ce credeți.

Dacă știam că aceasta este ultima dată când te văd adormit, te-aș îmbrățișa și te rogi lui Dumnezeu să-mi facă îngerul tău păzitor.

Dacă știam că astăzi văd ultima dată când ieșiți de pe ușă, m-aș îmbrățișa, te-aș sărută și te sun din nou să-ți dau mai mult.

Dacă aș fi știut că ți-am auzit ultima oară vocea, aș fi înregistrat tot ceea ce spui pentru a asculta din nou și din nou, fără sfârșit.

Dacă știam că acestea sunt ultimele minute când te văd, aș spune: te iubesc și nu ți-am imaginat, prost, că deja o știi.

Mâine există întotdeauna și viața ne oferă o altă ocazie pentru a rezolva totul, dar dacă greșesc și astăzi este tot ce am lăsat, aș vrea să vă spun cât de mult vă iubesc și că nu vă voi uita niciodată.

Nici tânărul, nici bătrânul nu pot fi siguri că mâine va veni pentru el. Astăzi, poate ultima dată când îi vezi pe cei dragi. Deci, nu așteptați ceva, faceți-o astăzi, pentru că dacă mâine nu vine, veți regreta ziua când nu ați avut timp pentru un zâmbet, o îmbrățișare, un sărut și când ați fost prea ocupați să îndeplinesc ultima dorință.

Păstrați oamenii aproape de tine, șoaptă în urechile lor ca ai nevoie de ele, să le iubească și să le trateze cu grijă, să ia timp pentru a spune, „îmi pare rău“, „iartă-mă“, „te rog și vă mulțumesc“ și toate cuvintele dragoste pe care o cunoști. NICIODATEA VA VĂ RUGĂM SĂ LUAȚI PENTRU LUCRĂRILE LOR.

Cereți Domnului înțelepciunea și puterea, ce să spuneți despre ceea ce simțiți.

Arătați prietenilor dvs. cât de importante sunt pentru dvs.

Dacă nu spui asta astăzi, mâine va fi la fel ca ieri. Și dacă nu o faci, nimic nu contează. Asigurați-vă că visele sunt adevărate. Acest moment a venit ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: