10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații

10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații

Icoana miraculoasă, numită "Hodegetria", care în greacă înseamnă "ghid", este cunoscută în Rusia din cele mai vechi timpuri. Acest nume glorios nu este dat de imaginea Maicii Domnului, ci din întâmplare - Preasfânta Theotokos este ghidul mântuirii veșnice pentru toți creștinii.







Tradiția Bisericii spune că icoana a fost pictată de Luca Apostol și Evanghelist în timpul vieții pământești a Sfintei Fecioare Maria - Maica lui Dumnezeu este descris în talie, mâna stângă, ea susține Hristos copilului, care deține un pergament în mâna stângă și binecuvântarea dreapta.

Imaginea ar fi trebuit să fie scrisă la cererea conducătorului Antiohiei, Theophilus. Din Antiohia, altarul a fost mutat în Ierusalim și de acolo în templul din Vlaherne din Constantinopol.

10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații

În Rusia, icoana Maicii Domnului "Odigitriya" a sosit la mijlocul secolului al XI-lea. În 1046 împăratul bizantin Constantin al IX-Monomakh (1042-1054) a dat pe fiica lui Anna pentru prinț Vsevolod, fiul lui Iaroslav cel Intelept, a binecuvântat-o ​​în calea pictogramei. Se presupune că de aici sa produs numele său "Odigitriya".

După moartea prințului Vsevolod icoana sa dus la fiul său, Vladimir Monomakh, care a transferat la începutul secolului al XII-lea de la Smolensk, unde a fost pus Biserica Adormirea Maicii Domnului, care a plasat ulterior altar. De atunci, pictograma a primit numele "Hodegetria" Smolenskaya.

Onoare miraculoasa imagine Smolensk a Fecioarei, care de mai multe ori a părăsit locuința sa nativă, pentru a proteja terenurile rusești de invadatori, de trei ori pe an.

Conform legendei, rugăciunile credincioși „Hodegetria“ din Smolensk, Vasili III a ajutat trupele să se întoarcă în Rusia, Smolensk în 1514, după o suveranitate lituaniană veche de 110 de ani.

10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații

Pictograma a fost returnată solemn, cu o procesiune către Smolensk, la cererea locuitorilor din zonă. Iar în Moscova erau două exemplare - unul a fost pus în catedrala Bunei Vestiri, iar celălalt - "o măsură cu moderare" - în 1524, în mănăstirea Novodevichy.

În 1602, cu o icoană miraculoasă, a fost scrisă o listă exactă, care, împreună cu vechea icoană din 1666, a fost dusă la Moscova pentru renovare (restaurare). Lista exactă a fost plasată în turnul zidului cetății Smolensk, deasupra porților Niprului, sub un cort special amenajat. Mai târziu, în 1727, a fost construită o biserică de lemn, iar în 1802 - o biserică de piatră.

Vechea imagine a Maicii Domnului din Smolensk, luată temporar la Catedrala Adormirea Maicii Domnului, în ziua bătăliei de la Borodino, împreună cu Iberică și icoana Vladimir a Maicii Domnului transportate în jurul orașului alb, Chinatown și zidurile Kremlinului, și apoi trimis la bolnavi și răniți la Palatul Lefortovo. Înainte de a părăsi Moscova, icoana a fost dusă la Yaroslavl.

10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații






După victoria asupra inamicului, icoana lui Odigitria împreună cu lista celebră a fost returnată la Smolensk.

Tradiția spune că Smolensk în 1238 a fost cruțat de ruină pentru mijlocirea Preasfintei Maicii Domnului, când hoardele lui Khan Baty au venit în oraș. Un războinic numit Mercur, rugându-se în fața icoanei, a primit ordine de la Regina Ceresc pentru a se lupta cu inamicul stând lângă pereți.

Un războinic care a sacrificat în mod automat a pătruns noaptea în tabăra lui Batu și a ucis mulți dușmani, inclusiv cel mai puternic războinic. Mongolii au văzut ceea ce ajuta la Mercur în luptă și bărbați fulgere soția radiantă, și, în teroare, aruncarea de arme, inamicul a fugit, condus de o forță necunoscută.

10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații

Acest lucru se întâmplă de trei ori pe an:

În orice epidemie, război și alte probleme, oamenii se vor întoarce în mod constant la această față sacră pentru mijlocire, asistență și ajutor în fapte bune. Și vor fi siguri că rugăciunile lor vor fi auzite și împlinite.

Locul principal de depozitare este mănăstirea Smolensk a Sfintei Fecioare. Dar, deoarece mulți au dorit să se plece înaintea ei, au fost făcute liste ale acestei fețe. Mulți dintre aceștia erau cunoscuți pentru minunile lor și au jucat un rol foarte important în viața orașelor întregi. Fiecare dintre ei și-a primit deja numele, iar rugăciunile care sunt îndreptate spre el ajută la mijlocirea înaintea Maicii Domnului.

10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații

Această imagine este venerată în creștinii ritului ortodox ca simbol al păcii și sănătății. La diferite momente înainte ca ea să se roage pentru:

  • protecția pământului nativ de la armată.
  • sănătatea celor din față.
  • Pentru a salva de boli și epidemii teribile.
  • Ea citește, de asemenea, printre oamenii de familie, deoarece familia este asociată cu o mică patrie. De asemenea, are nevoie de protecție sacră.
  • Se îndreaptă spre ea cu entuziasm pentru cei care au părăsit casa tatălui lor și se află într-o călătorie de afaceri sau într-o călătorie. Și călătorii înșiși o întreabă pentru protecție și protecție în țări străine.

Icoana din Smolensk ajută la protejarea și acasă de invazia oaspeților neașteptate.

10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații

„Pe Prechudnaya Prevyshshaya și toate creaturile către Regina mamă a lui Dumnezeu, Imparate ceresc Hristos Maica noastră de Dumnezeu, Imaculatei Hodegetria Marie! Ascultați-ne păcătoși și nevrednici în această oră de rugăciune și se agață de imaginea ta Imaculata cu lacrimi și cu duioșie spunând, ne-a afectat din abisul pasiunii, Lady Preblagaya, valorificați-ne de orice durere și tristețe, proteja de orice adversitate și zlyya calomnii, și de la nepravednago și calomnia aprigă a inamicului. Poate bo, despre Maica noastră de la toți oamenii răi Salvaresau tăi și fiecare snabditi binecuvântare și salvare; Nu-i te inyya Predstatelnitsy probleme și obstoyaniyah și teplyya Hodataitsy pentru noi nu păcătoși imami. Rugați-vă, draga Madonna, Fiul Tău Hristos, Dumnezeul nostru, să cinstim Împărăția cerurilor; acest lucru a fost întotdeauna faimos de dragul tine, tu vinovat de mântuirea noastră, și să laude pe numele sfânt și glorios al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh în Treime slăvit și poklonyaemago Dumnezeu, în vecii vecilor. Amin. "

10 august - ziua icoanei Smolensk a Maicii Domnului, comandantul portalului de informații

Cui îi este strigătul, doamna? Cui îmi voi recurge în durerea mea, dacă nu va fi pentru Tine, împărăția cerurilor? Cine va auzi strigătul și suspinul meu, dacă nu tu, Imaculatul, Speranța creștinilor și Refugiul păcătoșilor noștri? Cine vă va proteja mai mult în necazuri? Ascultați-mi gemul și înclinați-vă urechea la mine, Doamna și Maica Dumnezeului meu. Nu vă disprețuiți căutați ajutorul și nu respingeți pe cel mai mic decât păcătosul, Regina Ceresc! Învață-mă să împlinesc voia Fiului tău și să-ți dau dorința de a urma întotdeauna porunca Lui sfântă. Pentru strigătul meu a bolii, trudă și nenorocirile nu sunt departe de mine, dar trezesc problema și Me patroanei malodushnago, Regina Preblagaya meu, Mijlocitoare diligentă! petiția ta este acoperit fărădelegile mele, de dușmani vizibile și invizibile pentru a proteja, dușmănie inima împotriva mene înmoaie și dragostea lui Hristos, ei cald. I este slab grant tău ajutor atotputernic pobediti grehovnyya obiceiurile mele, care purificat prin pocăință și urmată de o viață virtuoasă, în comuniune cu Biserica Sf avut ostalnyya zile zemnago călătorie. Prezentați-mi, Nadezdo toți creștinii, în momentul morții mele și întăriți-mi credința în ora morții de moarte. Ridicați pentru MENE, mnogopregreshayuschago în această viață, rugăciunile tale vsesilnyya după plecarea mea, dar justifică Mine Domnul și au fost făcuți părtași bucuriei Sale infinite. Amin.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: