1 Clasă

1 Clasă

Pentru Marina mea, compoziția numărului în matematică din clasa a fost un obstacol real!

Sau „case“ sau interval numeric există exemple sau expresii sau numărare stick-uri, bomboane, fasole, nasturi, monede - nimic nu a ajutat să înțeleagă sau să înceapă să învețe compoziția de cel puțin doi câte doi, câte trei sau patru labe, chiar!







Am început să caut pe Internet un supermetodic pentru a stăpâni un material atât de dificil. Și am găsit! Și "noi" am învățat repede zece. Profesorul a spus că cel mai important lucru este să înveți compoziția numărului 10, așa că am început-o.

Primele cinci s-au format cumva. Acum predau nouă, la rândul lor 8, 7, 6.

Unde am găsit această metodă, am spus pe scurt, și vă voi spune în detaliu cum se desfășoară procesul.







Luăm cărți de joc. Atunci când studiază compoziția numărul 10, sunt implicate în joc următoarele cărți: Ace - prezinta unitatea, cardul - de la două până la 10 lui, Jack, folosim o zgârietură.

Jucăm în "zece" cu copilul. Am întins toate cărțile deschise. Facem câte 6 carti fiecare. Toată lumea urmărește câte perechi sunt stivuite, creând un total de zece: 0 + 10 (jack); 1 (ace) + 9; 2 + 8; 3 + 7; 4 + 6; 5 + 5. Apoi, din "bazarul" luăm 2 cărți și reîncălmim perechile. Nu există perechi, apoi luăm din nou două cărți. Și așa - până la sfârșitul "bazarului". Formăm perechile separat, astfel încât la sfârșitul jocului să numărăm numărul de perechi și să determinăm cine are mai mult, adică cel care a câștigat.

Desigur, copilul dorește să joace, nu observă că mă iau ocazional, și l-am pus mai des. Și se dovedește că copilul în mod constant câștigă și se bucură.

Uneori puteți juca corect, astfel încât să nu existe întrebări. Apoi, Marina mea a început să întrebe: "De ce nu câștigi vreodată? Și să jucăm în mod necinstit, astfel încât și tu să câștigi! "Mama simte rău pentru ea, draga mea ...

Când se joacă în "nouă", respectiv cărțile cu 10-kami sunt eliminate, în "opt" - eliminate 9-ki și așa mai departe.

Soțul meu, crescut din copilărie în respingerea jocurilor de noroc, critică metoda mea. Ei bine, critici - oferiți cele mai bune!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: