• Didier Drogba
  • Fernando Torres pune capăt meciului
  • Lionel Messi nu a putut realiza o penalizare în scorul 2: 1

Chelsea sa târât până la final

"Chelsea" a ajuns în finala Ligii Campionilor, jucând o egalitate cu "Barcelona". Londra de la mijlocul primei reprize a jucat fara distanta de John Terry, Lionel Messi nu si-a dat seama de o penalizare, iar catalanii din nou nu au folosit o duzina de sanse de scor.

Marți, la Camp Nou, a fost determinat primul finalist al Ligii Campionilor. Barcelona a luat-o pe Chelsea, care a apărat eroic o victorie cu o săptămână în urmă, cu o lovitură la țintă și un procent minim de posesie a mingii. După această victorie, echipa de la Londra nu a fost lentă în comparație cu Kazanul "Ruby", care la un moment dat a câștigat o victorie similară față de catalani. Dar repetarea povestii de la Stamford Bridge părea puțin probabilă: terenul din Barcelona este de peste 200 de metri pătrați. m, astfel încât Lionel Messi și compania au avut un loc să se întoarcă.

Da, Josep Guardiola după înfrângere a numit Chelsea favorit, dar a făcut-o numai din respect pentru adversar. Nimeni, inclusiv casele de pariuri, nu a avut nicio îndoială cu privire la succesul final al Barcelonei.

La Camp Nou, echipa lui Robert di Matteo a ieșit în alb. După ce glumele fanilor "Barca" au glumit, rivalul a săpat propriul mormânt, care a devenit cât mai mult posibil în Madrid "Real". Compoziția catalanilor a surprins: Guardiola a început jocul cu doar trei apărători, așezați centrul terenului.

Cu toate acestea, la 15 secunde după fluierul de start, Ashley Cole a fost deja rupt pe flanc, făcând un transfer periculos în zona de penalizare. După cum sa dovedit mai târziu, a fost aproape singurul atac al "Chelsea" în prima repriză. "Barca" a răspuns imediat: John Terry nu a avut timp pentru Alexis Sanchez, dar Sanchez nu a avut timp pentru minge. Într-un minut, Messi a lovit deja în "nouă", dar din afara rețelei. Desenul jocului nu a fost surprinzător: oaspeții au rămas în defensivă și de câteva ori au înscris mingea pe Didier Drogba. Odată ce Ivorian a reușit chiar să creeze un moment de înscriere, pe o panglică învingându-l pe Gerard Piquet, dar nu a intrat în poartă dintr-un unghi ascuțit.

Ca răspuns, Messi de un miracol nu și-a dat seama de ieșirea unul câte unul.

Până la jumătatea jumătății, echipele au schimbat deja substituții forțate. Oaspeții au părăsit terenul Cahill, în loc de care a apărut Bosingwa, iar gazdele l-au pierdut pe Pique, care a fost eliminat de portarul său.

Evenimentele cheie ale meciului se potrivesc în ultimele 15 minute ale primei reprize. "Barca" a marcat încă - Sergio Busquets a marcat, a închis camera frumoasă din Cuenca. După două minute, căpitanul lui Chelsea Terry a făcut ceva descris doar de epitete neimprimate. Odată ce cel mai bun tată al Angliei a lovit în mod secret genunchiul lui Sanchez, a căzut și unul dintre arbitrii de rezervă pentru incident a subliniat principalul lucru. Ca urmare, Terry a văzut o carte roșie dreaptă în fața lui și, din anumite motive indignat, a părăsit terenul. Deși se poate învinui singur: căpitanii echipelor, dar și naționali, în cele mai importante meciuri nu se comportă așa. Ca urmare, după cinci minute, "Barcelona" a marcat din nou - Iniesta a încoronat un atac masiv. Se pare că totul în meci este clar, dar la primul minut adăugat, "Chelsea" a reînviat în mod miraculos intriga: Ramirez chic "parașuta" într-o atingere a aruncat Valdez.

A doua jumătate a început cu aceleași atacuri ale "Barca", care, cu un scor de 2: 1, a rămas fără finală.

În curând, catalanii au avut șansa să se prezinte în suma a două confruntări, dar Messi nu a putut realiza pedeapsa, desemnată pentru demolarea lui Fabregas de picioarele lui Drogba. În mod surprinzător, jucătorul argentinian nu poate înscrie la golul lui Chelsea - chiar și 11 metri nu ajută.

Redarea în minoritatea oaspeților a fost onorată doar de două lovituri de la mijlocul terenului - părea comic. Pe de altă parte, ce altceva a trebuit să facă Chelsea? "Barca" a continuat să părăsească pedeapsa cu Cech, dar mai aproape de sfârșitul meciului, cu atât mai agresive au fost încercările lui Trust Guardiola. Pe de altă parte, fiecare atac al oaspeților a provocat o uimire sfântă la apărarea Barcelonei. A devenit clar că nu ar fi posibil să câștigăm fără rușine proprietarii. Cu zece minute înainte de sfârșitul întâlnirii, Di Matteo la înlocuit pe Drogba și la eliberat pe Fernando Torres. Imediat, gazdele au înscris, dar au dat transferul, Alves a urcat în ofsaid.

În următorul atac, Messi a lovit din nou postul. Un fel de ghinion total a persecutat catalanii.

Atacul final asupra "Barcelonei" nu a dus la nimic. Mai mult, în primul minut adăugat, Torres din mijlocul terenului a alergat una câte una și a jucat viguros Valdes - 2: 2.

Devastat de către proprietari, cu un fluier abandonat din Liga Campionilor, și „Chelsea“ pentru două meci a lovit golul de trei ori, a luat un pas în finală, unde 19 mai întâlni câștigătorul „Real“ - „Bavaria“, că a doua etapă se va organiza miercuri.

"Gazeta.Ru" a difuzat on-line meciul "Barcelona" - "Chelsea".

Știrile, rezultatele meciurilor, poziția de echipe în grupuri și jucători în lista de marcatori, și multe altele despre prestigiosul turneu de club de fotbal pot fi găsite pe pagina Ligii Campionilor.