Care sunt primele fapte interesante despre curse?

Cursele sunt adrenalina, emoția și sentimentele care nu pot fi exprimate în cuvinte. Cum este - să zbori mai repede, să-ți strângeți toate forțele și să deveniți primul? Îmi propun să intru în lumea cursei, după ce mi-am citit selecția de fapte interesante!

Primele curse auto

Prima cursa pe masini reale a avut loc in Franta in 1894. Participanții au trebuit să călătorească 126 de kilometri de la Paris la Rouen și apoi să se întoarcă. Și știi câți conducători auto din mai mult de o sută au reușit să termine? Numai 21 de norocoși!

Dar ceea ce este interesant: în acele curse criteriul principal al victoriei nu a fost viteza. Câștigătorul a fost cel care ajunge la final cu cele mai mici pagube. Primul loc a fost împărțit de două mașini - "Peugeot" și "Panar". În ambele, au existat motoare pe benzină - și acest lucru a demonstrat că motorul pe benzină este mai eficient decât motorul cu abur.

Cu toate acestea, cel mai amuzant a fost faptul că în timpul curselor de lângă participanți a fost un reporter american. pe o bicicletă! Da, viteza primelor mașini a fost foarte mică (până la 18 km / h).

Miracole de "Formula-1"

Deci: cursele moderne nu sunt doar o mașină incredibilă, ci și o supraîncărcare serioasă a corpului. Cu toate acestea, femeilor nu li se interzice să ia parte la "Formula-1". Dar în istoria competiției doar 5 din sexul echitabil au decis acest pas și doar 2 dintre ele au reușit să finalizeze cursa.

Cursuri de calculator

Piloții de la "Formula 1" au șansa de a se desprinde pe deplin în viața reală, dar toți ceilalți, fără o amenințare la adresa sănătății, pot simți fără pericol pentru sănătate în cursele din lumea virtuală. Ce joc de curse excelent. Acum există multe dintre ele, atât pentru copii cât și pentru adulți.