6 Modalități de a lua un copil în concediu medical, mamele însele

6 Modalități de a lua un copil în concediu medical, mamele însele

Mama Ufa Kristina Hesuriani împărtășește experiența ei: cum să supraviețuiești unui spital lung cu un copil.

Nu am avut timp să mergem la grădiniță, cum am prins din nou frigul. Desigur, următorul spital, mai ales pentru mamele de lucru, este un lucru neplăcut. Dar dacă te uiți la buletinul din partea cealaltă, atunci este o modalitate foarte bună de a-ți petrece timpul cu beneficii. De obicei copilul Adult se găsește ocupație, dar timp de doi ani, mamele pentru copii, câteva zile petrecute în pereții apartamentului - un adevărat test de creativitate.







6 Modalități de a lua un copil în concediu medical, mamele însele

Pat de odihnă
În primele, cele mai dificile zile de boală, nu se poate vorbi despre divertisment. Principala preocupare a mamei mele este de a încerca să facă lucrurile mai ușoare pentru copil și să adere la odihnă în pat. În a treia sau a patra zi de boală, atunci când copilul este aproape ca o persoană sănătoasă, are activitate și poftă de mâncare și poate începe să joace. Copilul slăbit nu ar trebui să primească oaspeți și să participe la evenimentele de masă, așa că haideți să căutăm divertisment acasă!

Scrie litere
În fiecare an, scriem o scrisoare cu Moș Crăciun. Dacă copilul nu știe să scrie, atunci poate fi desenată darul dorit. Apoi am pus plicul pe pervazul ferestrei și noaptea bunicul (mama) o va lua. Am scris, de asemenea, scrisori tuturor rudelor noastre. Investit în plicuri desene, aplicații pentru copii și transportate la oficiul poștal. Nu uitați de tine, acum așteptăm cu nerăbdare scrisoarea către noi înșine, iar în fiecare zi verificăm caseta de e-mail. Și cât de fericiți sunt bunicile noastre când primesc scrisori vii de la nepoate ...







Experimente culinare
Odată, am cumpărat forme interesante de cookie-uri. În cele din urmă e timpul să le experimentăm. Copii cu ficat sculptat de plăcere sub formă de pantofi, pălării, genți de mână și flori. Cadrele matritelor nu s-au limitat la noi, au strâns împreună stele, pigtails, blănuri și cizme simțite. Acum, pentru o gustare, avem lapte fierbinte sau cacao cu mâncăruri delicioase făcute de noi înșine. Cred că un astfel de biscuiți, pliat într-un pachet frumos, va fi, de asemenea, un cadou minunat pentru masa de Anul Nou.

Nu limitați copilul convalescent de la mers. Principalul lucru este că copilul a avut respirație liberă, nu a existat o temperatură și copilul sa simțit bine.

Jocuri tematice
Nu uita de jocul de complot. În timpul frigului, cel mai popular joc este în spitale. Chiar și atunci când copilul este încă febril, încercăm să lămurim așteptările medicului pediatru. Repetăm ​​examenul gâtului și ascultăm pieptul și spatele, punem injecțiile și facem bandaje pentru ele și pentru jucării. Camera se transformă într-o cameră, iar tata vine cu un transfer la copil. Mandarinele și portocalele sunt mâncarea noastră preferată.

Sfatul medicului pediatru
„Nu este necesar să se limiteze la copilul de convalescenta de mers pe jos - sfătuiește oraș policlinica numărul copiilor Pediatrii 5 în Ufa Julia Safina - cel mai important, că copilul respira liber, nu a existat nici căldură și copilul se simt bine. Plimbarea trebuie să fie scurtă, începând cu 15-20 de minute în vremea uscată fără vânt. Aerul proaspăt este necesar pentru copilul convalescent nu mai puțin decât sănătos. "

6 Modalități de a lua un copil în concediu medical, mame însele

Viferon. Protecție blândă împotriva virușilor
VIFERON Gel - un instrument convenabil pentru prevenirea gripei și SARS. Formează cel mai subțire strat protector și previne penetrarea de viruși și, de asemenea, consolidează imunitatea locală. Datorită bazei de gel, medicamentul are o acțiune prelungită: pentru prevenire este suficient să se aplice gelul la mucoasa nazală de două ori pe zi. Permis pentru copii fără restricții de vârstă, confortabil pentru adulți. Există contraindicații, trebuie să vă consultați cu specialiștii.

Citește mai mult:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: