35 Citat despre coco chanel despre barbati, gustul neplacut si femeile lenese - viata in ucraina

35 Cotația de coco chanel despre bărbați, gustul prost și femeile leneș - viața în ucraina

35 citate Coco Chanel despre barbati, gust prost si femei lenese

Gabrielle Boner Chanel, mai cunoscut sub numele de Coco Chanel, a inspirat moda bărbaților. O simplitate scumpă în hainele create făcute din ea, poate cea mai importantă figură din istoria modă a secolului XX.







Chanel a adus un sacou la modă și o rochie neagră în chipul femeilor. Influența lui Coco asupra modei ridicate a fost atât de puternică încât - singura din istoria modei - Time Magazine a enumerat cele mai importante sute de oameni din secolul XX.

35 Citat despre coco chanel despre barbati, gustul neplacut si femeile lenese - viata in ucraina

Chanel sa născut în Somury în 1883, deși ea a pretins că sa născut în 1893 în Auvergne. În șase ani a devenit orfan, în vârstă de 18 ani, stabilit într-un vânzător într-un magazin de îmbrăcăminte, iar în timpul liber a cântat într-o cabaret. Cântecele preferate ale fetei au fost "Ko Ko Ri Ko" și "Qui qua vu Coco", pentru care i sa oferit porecla - Coco. Gabrielle nu a reușit să fie cântăreață, dar în timpul unei discursuri, ofițerul Etienne Balzan a fost fascinat de ea. Sa mutat la Paris. După ce sa ocupat de bărbați generoși și bogați, ea și-a deschis propriul magazin în Paris, vânzând pălării de femei, iar într-un an casa de modă sa mutat pe strada Cambon, unde se află încă.

În 1912, Coco și-a deschis prima casă de modă în Deauville, dar primul război mondial ia întrerupt activitățile. În 1919, Chanel a deschis o casă de modă în Paris, pe strada Cambon. Chanel avea deja clienți în toată lumea. Mulți purtau blazere de flanelă, fuste gratuite, pantaloni lungi de tricou, marinari și faimosul costum (fustă și jachetă). Koko și-a făcut o scurtă tundră, purta pălării mici și ochelari de soare.

35 Citat despre coco chanel despre barbati, gustul neplacut si femeile lenese - viata in ucraina

În ciuda succesului imens al modelelor Chanel, în 1939 Coco a închis toate buticurile și casele de modă - a început cel de-al doilea război mondial. În 1954, Koko, în vârstă de 71 de ani, sa întors în lumea modei și a introdus noua colecție de haute couture.

Ea a inventat și a făcut la modă:

35 Cotația de coco chanel despre bărbați, gustul prost și femeile leneș - viața în ucraina

Micuță rochie neagră

35 Cotația de coco chanel despre bărbați, gustul prost și femeile leneș - viața în ucraina






35 Cotația de coco chanel despre bărbați, gustul prost și femeile leneș - viața în ucraina

35 Cotația de coco chanel despre bărbați, gustul prost și femeile leneș - viața în ucraina

35 Citat despre coco chanel despre barbati, gustul neplacut si femeile lenese - viata in ucraina

Accesorii și perle

35 Cotația de coco chanel despre bărbați, gustul prost și femeile leneș - viața în ucraina

35 Cotația de coco chanel despre bărbați, gustul prost și femeile leneș - viața în ucraina

După moartea lui Chanel, în dulapul ei erau găsite doar trei rochii.

35 Cotația de coco chanel despre bărbați, gustul prost și femeile leneș - viața în ucraina

Declarațiile celebre ale lui Coco Chanel, care au devenit aforisme

După o noapte fără somn, nu veți crea nimic acceptabil în timpul zilei.

Persoanele slabe tind să se laude cu avantajele pe care numai șansa le poate oferi.

Rochii scurte rămân la modă mai mult decât cele lungi.

În 20 de ani ai fața pe care ți-o dădea natura; la treizeci aveți o față care ți-a orbit viața; și la cincizeci aveți fața pe care o meritați.

Adevărata recompensă este să nu observați ingratitudinea.

Totul este în mâinile noastre. astfel încât acestea să nu poată fi omise.

Nu fac modă. Eu însumi sunt modă.

Ei spun că femeile se îmbracă pentru femei, că sunt inspirați de spiritul rivalității. E adevărat. Dar dacă nu mai erau oameni în lume, s-ar opri să se îmbrace.

Dragostea mobilizează, adaugă aripi și curaj pentru noi.

Fii stăpân pe propria voință și servitor al conștiinței tale.

Dacă ați fost lovită de frumusețea unei femei, dar nu vă puteți aminti ce poartă, înseamnă că a fost îmbrăcată perfect.

Dacă v-ați născut fără aripi, nu încercați să le împiedicați să crească.

Nu există femei urâte, sunt leneși.

Nu-mi plac jachetele lungi - când vorbesc cu un bărbat, nu văd cum mă tratează.

Destinul nu are nici un motiv să reducă străinii fără motiv.

Femeile, de regulă, își aleg ochelarii de noapte mult mai atent decât soții lor.

Pentru iubire, plătiți în tranșe și, mai mult, din păcate, când dragostea este deja încheiată.

Atunci când alegeți accesorii, eliminați ultimele lucruri pe care le puneți.

La urâțenie se poate obișnui să nu se mai obișnuiască niciodată!

Avem nevoie de frumuseți pentru a fi iubiți de oameni, și prostie - că ne iubim pe oameni.

Nu orice femeie se naste frumoasa, dar daca nu ajunge la varsta de 30 de ani - este doar un prost.

Deci asta este faima: singurătatea.

Un om capabil să acționeze este sortit să fie iubit.

Modul meu de îmbrăcare, am provocat ridicolul altora, dar acesta a fost secretul succesului meu. Nu m-am uitat ca toți ceilalți.

O femeie este îngrijorată de viitor până când se va căsători. Un om nu-și face griji pentru viitor până când se căsătorește.

Vârsta veche nu protejează de dragoste, dar dragostea protejează de bătrânețe.

Pentru a fi indispensabil, trebuie să vă schimbați tot timpul.

În viața fiecărui bărbat ar trebui să existe doar o singură femeie, restul, ca regulă, doar ecoua acelui singur.

Dacă o femeie nu este îmbrăcată bine, amintiți-vă rochia ei. Dacă rochia este imaculată, amintiți-vă femeia

Nu-mi pasă. că te gândești la mine. Nu mă gândesc deloc la tine.

Luxul nu este o provocare a sărăciei, este o provocare a vulgarității.

Feriți-vă de originalitate; în mod feminin, originalitatea poate duce la o masqueradă.

Nu veți avea oa doua șansă, faceți o primă impresie.

Nimic o femeie atât de bătrână, ca un costum prea bogat.

Femeile nu au prieteni. Ele sunt iubite sau nu!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: