15 Instrumente pentru a scăpa de stereotipuri și prejudecăți

15 Instrumente pentru a scăpa de stereotipuri și prejudecăți

"Refuzul prejudecăților este prima condiție pentru cunoașterea adevărului". - A. Bebel.

Albert Einstein a remarcat o dată: "Ce epocă tristă, când este mai ușor să spargeți un atom decât să abandonați prejudecățile". Într-adevăr, ușurința percepției, lipsită de prejudecăți, este astăzi o mare raritate și destinul oamenilor care sunt lipsiți de minte și de trup. Dar aceasta nu înseamnă că oamenii nu pot schimba această realitate.







Prejudecația, ca element al unei opinii inconștiente în masă, are "frați și surori" - clișeuri, stereotipuri, prejudecăți, limitări, iluzii, ștampile, superstiții.







Cele mai multe dintre ele sunt fixate în jos stereotipuri și prejudecăți care par cătușele, să limiteze mișcarea la o cunoaștere naturală și echidistantă împovărează dogme, ideologii și porumb superstiții evidente.

Uneori, ele sunt atât de implantate în ființa umană, în special în natura sa personală a eului, încât aparența chibzuință a gândirii pare deja naturală și există întotdeauna.

Iar când se întâlnesc într-un singur individ, atunci vedem o persoană interesantă, deschisă și creativă, cu propria sa istorie unică și o poziție neconvențională de viață.

PENTRU DEMONTAREA INFLUENȚEI LIMITARE ȘI PARADIVA A PREDISCENTELOR ȘI STEREOTELOR, LA MEA MEA, NECESARĂ:

Și, bineînțeles, principalul lucru, în opinia mea, de a scăpa de prejudecăți și de stereotipuri nu este să jucați în jocurile de personalitate și să nu vă mândriți cu liniile marelui poet A. Pușkin:

Toate prejudecățile sunt exterminate,

Noi onorăm pe toți cu zerouri,

Și tu ...

Noroc în transformarea și îmbunătățirea naturală!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: