12 iulie - sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel

12 iulie - sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel

Apostolii Petru și Pavel. Școala Novgorod, secolul al XVI-lea.

Petru și Pavel

Perov a sărbătorit Ziua în Rusia

La Petrov ("Petra și Pavly") în Rusia pre-revoluționară, au fost amenajate mese zgomotoase. În sate, mâncarea a fost adusă de toți locuitorii, a fost pusă pe mese largi. Vinul și vodca au fost cumpărate în avans. Au băut pentru sfinții Petru și Pavel, care au fost întrebați despre vremea bună în timpul fânului. În ziua lui Petrov era obișnuit să mănânci miel. Acest lucru se datora, în primul rând, motivelor economice. Se taie pe toate câte un berbec (adesea un cocoș). În unele provincii, țăranii au dus la cimitirul unui taur (în nord - un cerb), înjunghiat și mâncat carne fiartă în timpul unei mese comune. Masa comună a permis în mijlocul verii, în fiecare bovină curte nu tăiat. Ea nu a mers încă până în acest moment, și cât de mult carne să păstreze în căldură? La Ziua Petrov au făcut plăcinte cu fructe de pădure, au preparat supă de seară. În sate, în cinstea sfinților Petru și Pavel, au fost expuse juramintele pentru oamenii săraci.







În Ziua Petrov a mers să viziteze. Au venit rude. Am mers și ne-am distrat. Ei s-au tratat reciproc cu alimente: au donat plăcilor de grâu păsările sălbatice, iar soacra sa gustat pe cele delicioase. În această sărbătoare multe ecouri ale tradițiilor păgâne. De exemplu, mesele antice ritual amintesc un frate cu sacrificarea de oi, cocoși sau tauri. În timpul plimbării ei întregul sat.

Tradiția "păzirii soarelui" se întoarce și în vremurile vechi. Soarele a fost uimit cu bucurie: din noaptea de pe dealuri, au fost arse focuri, plimbări, mâncare și băutură și cântând cântece. A așteptat ca soarele să se ridice la răsărit. În timp ce soarele strălucea în dimineața de dimineață, tipul cu fata a împletit o coroană de flori pe ramurile mesteacanului. A doua zi, ei și-au citit soarta pe coroană: este ferm ținută în copac - căsnicia va avea succes. În noaptea aceea, Petru Blossom căuta crucea. Din pământ a fost rupt, rădăcinile au fost curățate de pământ și au fost turnate în ceara lumânării bisericii. Crucea Petrov a fost considerată una dintre cele mai puternice amulete. În timpul plimbării de noapte, au văzut că sirenele nu apar pe câmpurile semănate. Acest obicei a existat încă printre slavii antice, care s-au închinat Soarelui și i-au cerut zeilor și spiritelor o recoltă bogată și o vreme bună. Pentru a vedea soarele în ascensiune însemna să ai putere, sănătate și frumusețe de la el.







Din zilele păgânismului a rămas o distracție. De exemplu, în noaptea de la Petrov, au fost aranjate nunți clown. Tinerii care au "jefuit" satul de la Ziua Petrov nu s-au comportat mai bine. În această sărbătoare de la cimitir sa dus. Au luat cu ei mâncarea destinată rudelor decedate. Am încercat să aducem ceva din noua recoltă. Au existat multe obiceiuri locale diferite. De exemplu, socrul a dat femeilor tinere furci și greble noi. Asta a fost, decât în ​​toamnă să lucreze. În multe sate au fost amenajate leagăne de vacanță. Spălați cu apă din trei surse. Persoanele de divertisment iubite și aprobate. Am încercat să ne distrăm și să ne relaxăm, pentru că a existat o perioadă lungă de recoltare.

Pescarii pentru Sf. Petru au colectat bani pentru o lumânare lume. Ea a fost pusă la icoana Sf. Petru. Pescarii lui Petru au cerut capturi bogate. Am mâncat pește proaspăt în acea zi, care a fost prins cu o zi înainte. Din acea zi, s-au stabilit noi prețuri pentru pește.

În multe provincii sa calculat comuna țărănească cu păstorii. Am convenit asupra valorii plății noi până la sfârșitul sezonului.

Petrov a organizat târgurile în ziua Petrovului și mulți oameni au venit să-l vadă. Biserica le-a întâmpinat, primind "tributul lui Petru" din această meserie.

Semnele Zilei lui Petru

Cu Ziua Sfinților Petru și Pavel, multe semne ale naturii sunt legate. Iată doar câteva dintre ele:

Nightingale cântă în ziua Petrova.
"Petru și Pavel au diminuat ceasul", adică a devenit întuneric înainte.
Ziua se scurge și se produce căldura.
În această zi este adesea uscată și fierbinte.
"De la Petrova zilei - vară roșie, cosit verde".
Ploaia pe ziua Petrov - fânul va fi ud, iar fânul tare și rău.
Din ziua Petrova, încep furtuni frecvente.
Vremea în această zi se poate schimba de mai multe ori.
"Ploaia în această zi nu este o recoltă proastă, două ploi sunt bune, trei sunt bogate".

Articole similare:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: