12 Citate înțelepte de la mama a șapte copii

1. Nu pot spune că am fost întotdeauna fericiți. Erau momente dificile imposibile. Cea mai dificilă perioadă a fost când copiii erau trei sau patru, și toți erau mici. Apoi trăiești și gândești: încă o zi trăiești - mulțumesc lui Dumnezeu și mâine din nou ...







2. Când fiica mea cea mai în vârstă avea treisprezece ani, ea a spus: "Mamă, știu de ce ai nevoie de atâția copii pe care să-i facă pentru tine". Este bine când mama reușește să organizeze viața familiei, astfel încât copiii să o ajute.

3. Știu singur: din partea soțului meu, asistența fizică nu este atât de importantă - să spălați vasele acolo - ca o abilitate de a regreta și de a simpa. Mi se pare că motivul deznădăjduirii multor femei este adesea că soțul nu simpatizează cu ea, nu înțelege cum este uneori dificilă pentru ea.

4. Sincer, într-o familie mare, asistenții sunt pur și simplu necesari. Când aveam cinci copii, am avut o dădacă. Și apoi ne-am dat seama că, fără un asistent, nu putem face, și a început să caute fonduri pentru câteva ore de două ori pe săptămână pentru a putea cel puțin împărți copiii - aceste povești pentru o plimbare, iar cei rămași acasă, astfel încât au mușcat reciproc o perioadă de odihnă.

5. Cum să facem față oboselii? Mi-am dat seama: cel mai important este să dormi suficient. Îmi amintesc că a venit momentul când mi-a devenit clar că nu am dreptul să spăl vasele noaptea. Pentru că atunci toată ziua sunt frustrat cu copiii. Și a trebuit să aleg: fie feluri de mâncare, fie liniștea copiilor. Am ales mâncăruri nespălate.







6. N-am făcut niciodată că totul a fost așa cum ar trebui. Am crezut că principalul lucru era să te plimbi, să te joci cu copiii, atunci când au crescut, să-i ajuți să facă lecții ... în general, să-și organizeze viețile. Și gătit, curățarea a căzut în fundal.

7. Mă uit înapoi și dau seama că este, probabil, unul dintre motivele pentru disperare este că vrem să obțineți copiii unora ideal care imagina, un copil care face ce i se spune, nu ne batem, nu certuri. Dar, de fapt, un astfel de copil este greșit. Copilul potrivit este în viață.

8. În nici un caz nu poți să vorbești cu copilul: "Cum mă plictisești?". Desigur, o mamă care spune că iubește un copil, e doar supărată, dar copiii iau adesea aceste cuvinte ca fiind adevărul.

10. Când adolescenții se îngrijesc de frații lor mai mici, ajută la rezolvarea multor probleme adolescente care apar adesea din cauza faptului că adolescentul nu are unde să-și petreacă energia.

11. O minciună completă va spune că o familie mare este o familie fără deficiențe și probleme. Dar dacă reușesc să-i crească astfel încât să se iubească unul pe celălalt, este un mare confort.

12. Mă gândesc uneori: este bine că copiii mei au atât de mulți frați și surori. La urma urmei, câți oameni suferă de faptul că nu au rude. Fiți răbdători, nu pierdeți inima, copiii voștri cresc și vă vor recompensa în mod repetat cu dragostea pentru iubirea voastră.

Bazat pe nsad.ru







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: