10 sfaturi despre modul de a alege pantofi pentru copii

10 sfaturi despre modul de a alege pantofi pentru copii
Cu câteva decenii în urmă, alegerea încălțămintei pentru copii era foarte limitată. Booties adesea tricot ei înșiși. Apoi, copilul putea cumpăra numai sandale pentru copii. Rareori s-au întâlnit alte tipuri de pantofi pentru copii mici. Pantofii de iarnă și de toamnă, de regulă, trebuiau să fie dificil de obținut sau luat de la prieteni, rude.







Astăzi, alegerea este largă. Dar, practic, despre primele pantofi, începem să ne gândim când copilul are șase luni. În timp ce copilul nu merge, are nevoie de un fel de încălțăminte. Când începe să facă primii pași, este complet diferit.

Unele sfaturi utile pentru alegerea pantofilor pentru copii:

2. De asemenea, primele pantofi sau cizme trebuie să fie ușoare. În timp ce carapacea nu este suficient de stabilă pe picioare, nu ar trebui să simtă greutatea pantofilor. Alegerea pantofilor grei, împiedicați copilul să învețe să-și coordoneze mișcările. Ca urmare, va face primii pași independenți mai târziu.

3. Pentru bebelușul primilor 2 ani de viață, este mai bine să alegeți pantofii cu Velcro, deci este mai ușor să îl eliminați. Și copilul va învăța cu bucurie să se îmbrace și să-și scoată încălțămintea. Curele, elemente de fixare cu butoane, butoane, permiteți-le să fie pentru copiii mai mari.

Asigurați-vă că Velcro-ul va fi bine fixat și nu va fi desfăcut cu cea mai mică mișcare. Nu purtați șosete prea groase pentru astfel de încălțăminte, atât timp încât dispozitivele de fixare nu vor dura. Deși, bineînțeles, chiar mâinile și un ac și firul rezolvă repede această problemă.







4. Ortopedii spun că este foarte important ca partea din spate a pantofului să fie strânsă și oarecum mai groasă decât restul pantofului. Cu un astfel de picior spate beneficiază de un bun suport și protecție. Dar un fundal prea strâns va freca piciorul, va interfera cu mersul pe jos și va deforma reglarea piciorului. Asigurați-vă că încercați înainte de a cumpăra și nu uitați să verificați lipsa de cusături interne îndoite, flexibilitatea spatelui.

5. La alegerea încălțămintei pentru copii, ladytoday.ru sfătuiește să cumpere încălțăminte numai din materiale naturale. Despre minusurile încălțămintei substandard, prelucrate de diverse substanțe chimice, cred că știți. Și despre alergia care poate apărea și ea.

6. Pentru copiii, a căror vârstă este de la 9 la 12 luni, există o regulă simplă: încălțămintea mai discretă și mai ușoară, cu atât mai bine pentru copil. Cel mai bine este să aveți pantofi ușori din piele sau țesături originale. Talpa trebuie să fie flexibilă și moale. Ca să vă simțiți degetele de la picioare.

7. Pentru copiii care încep să meargă, nu puteți cumpăra pantofi sau cizme. Astfel de pantofi interferează cu dobândirea de abilități independente de mers pe jos.

8. Papuci de casă pentru copii mici ar trebui să fie bine fixați pe picior. Acest lucru va salva copilul de multe răniri.

9. Pentru mersul pe jos este bine să cumpărați pantofi din piele groasă și moale. În timpul verii, sandalele se vor potrivi. Pentru sezonul umed, este bine să aveți cizme de cauciuc cu căptușeală caldă. Și chiar să lase bunicul să cravată sau să cumpere șosete pentru copil cu astfel de cizme.

10. Unii părinți cumpără adulți cu copii mici sau poluați. Merită să faceți acest lucru numai dacă sunteți siguri de calitatea ridicată a fabricării lor.

Toate regulile de mai sus sunt relevante pentru copiii de vârstă școlară primară. Trebuie doar să adăugați faptul că odată cu vârsta, nu plătiți nici mai puțin, sau chiar mai multă atenție la alegerea corectă a mărimii. Pantofii nu ar trebui să fie niciodată presați sau prea deschiși. Nu cumpărați pantofi "pentru creștere cu doi ani în avans."

Nu trebuie să salvați sănătatea copilului!

Vika: Am o problemă mare cu un mic și teribil piept, mi-e frică să pierd din cauza acestui soț.
Anna: pe site-ul 7brides.ru a înregistrat anul 3. Am citit comentariile dvs. despre site și am impresionat.
Vladimir Shebzukhov: Statistici Vladimir Shebzukhov Copilul va zâmbi de patru ori, de șapte ori - cu.
Tatyana: Am stagnare a limfei și a sângelui în picioare datorită venelor varicoase, sunt tratat cu flebodia, apoi detr.
Lydia: Am crezut că ajută doar la ameliorarea umflăturilor, iar apoi există un efect de vindecare. .







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: