10 Mituri interesante despre vegetarianism

10 Mituri interesante despre vegetarianism

"Vegetarienii mănâncă carne de pui, nu-i așa?" - 10 mituri dezvăluite despre vegetarieni

Am fost vegetarian timp de 10 ani și în acest timp am fost nevoit să răspund la multe întrebări despre dispariția multor mituri despre toate aspectele legate de vegetarianism de la prieteni, rude și colegi curioși. Sa dovedit că există multe stereotipuri greșite despre vegetarieni!






Spre bucuria celor care vor să devină vegetarian, precum și pentru vegetarieni, obosit de întrebări, am adus 10 cele mai comune mituri și vegetarianismul - dintr-o sursă de proteine ​​la întrebarea cea mai enervant: „Vegetarienii mananca pui la urma urmei?“
1. Dacă vegetarienii nu mănâncă carne, nu pot obține suficientă proteină și vitamina B12.
Produsele lactate, nuci, kinoa, precum și legume bogate în proteine ​​și leguminoase, precum mazărea și fasolea - sunt bogate în proteine. Unii vegetarieni consumă câteodată alimente care înlocuiesc carnea, bogată în proteine. Pe această pagină, Unde gorilele obțin proteinele lor arată un bun exemplu de gorile, care, de asemenea, nu mănâncă carne, dar totuși rămân animale mari și puternice! În ceea ce privește vitamina B12 (important pentru sistemul nervos, starea ochilor și a creierului), mitul se referă la faptul că poate fi obținut numai din carne. Vegetarienii pot obține toată vitamina B12 necesară din produsele lactate și chiar din pasta de drojdie, dacă sunteți un fan.

3. Nu vegetarienii suferă de anemie?
Un alt mit că vegetarienii suferă de anemie. Dacă aderă la o dietă echilibrată și mâncați alimente bogate în fier, atunci aveți foarte puține șanse să câștigați anemie.
Alimente bogate în fier includ legume cu frunze verzi, adică varză, spanac și broccoli; îmbogățit cu cereale de fier și pâine; orez brun; leguminoase și leguminoase (chiar fasole!); Nuci și semințe; Fructe uscate, cum ar fi caise, stafide, ouă; și tofu. Dacă îi mâncați în fiecare zi, atunci nu vă puteți îngrijora din cauza lipsei de fier.

4. Nu consumă vegetarieni tot timpul obosiți?
Cel mai probabil, acest mit este mitul anemiei, dar apoi, din nou, repet: dacă ești vegetarian, acest lucru nu înseamnă că sunt întotdeauna letargic și nu pot ieși din pat. Nivelul energiei tale depinde de cât de echilibrat este dieta ta, indiferent de ce este: vegetariană sau nu. Consumatorii de carne se vor simți leneși dacă mănâncă carne și cartofi tot timpul. Și vegetarianul se va simți lent dacă există întotdeauna cipuri.







10 Mituri interesante despre vegetarianism

5. Poate, vegetarienii chiar ratează carnea.
Desigur, acest lucru este foarte individual și nu pot fi responsabil pentru toți vegetarienii. Personal, nu mi-e dor. Când am încetat să mănânc carne, atunci în două luni am încetat să văd ca mâncare. Și acum ideea de a mânca carnea este atât de sălbatică pentru mine încât nu-mi pot imagina nici măcar cum să stau jos să mănânc o friptură mare, mă face să mor.

6. Dar mirosul de slănină nu produce saliva?
Și din nou, aceasta este opinia mea personală, dar mirosul de slănină nu provoacă nimic! Din moment ce nu am mâncat mult timp carnea, nu văd mirosul de slănină ca un miros de mâncare. Am cerut câțiva prieteni vegetarieni și ei au răspuns exact la fel.
Nu am avut probleme cu mirosul de șuncă când am renunțat la carne. Dar dacă aveți unul, puteți cumpăra bacon vegetarian.

7. Dar vegetarienii mănâncă carne de pui?
Această întrebare este atât de comună, dar răspunsul constă în întrebarea însăși - puiul nu este o legume, este un animal care trebuie ucis înainte de a mânca. Mi se pare că atunci când oamenii care mănâncă pui se numesc vegetarieni, nu ne glorifică foarte bine. Acest lucru induce în eroare mâncătorii de carne și răspândește astfel de mituri. La urma urmei, dacă mănânci carne de pui, nu ești vegetarian!

8. Bine, nu un pui, unii vegetarieni mănâncă pește?
Nu, nu este. Pește - este și o creatură vii, care trebuie ucisă și înainte de a mânca. Și din nou, dacă nu mănânci carne (inclusiv pui), dar mănânci pește, nu ești vegetarian - ești pesetar. Nu confunda oamenii numindu-vă un vegetarian, dacă mâncați pește!

9. Nu este ușor pentru vegetarieni să comande alimente într-un restaurant.
În majoritatea orașelor mari din Regatul Unit, vegetarienii sunt îngrijiți. Locuiesc în apropiere de Edinburgh și avem câteva restaurante vegetariene excelente. Dacă nu locuiți într-un oraș mare, dar și în Regatul Unit, atunci în majoritatea cafenelelor și restaurantelor există întotdeauna ceva de oferit unui vegetarian, undeva mai mult, undeva mai puțin. În restaurantele indiene, de obicei o mulțime de alimente pentru vegetarieni, precum și în italiană (dacă nu vă deranjează parmezanul)
În unele restaurante, mâncărurile sunt destinate exclusiv vegetarienilor, iar dacă acest lucru nu vă convine, puteți vorbi cu personalul și veți putea diversifica felul de mâncare. Dacă aveți în continuare îndoieli, sunați în avans la restaurant și spuneți-ne despre preferințele dvs. Majoritatea restaurantelor răspund cererii dvs.!

10. Probabil vegetarienii se simt ciudat la petreceri cu băuturi răcoritoare?
Dacă intenționați să deveniți vegetarieni, spuneți-le prietenilor și rudelor despre asta și când vă invită la o petrecere, reamintiți-le că sunteți vegetarieni. Nu sperați că veți fi îngrijiți! În locul gazdei partidului am invitat-o ​​pe oaspetele vegetarian să aducă în totalitate felul principal de vegetariană.

Nu au fost găsite mesaje







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: