10 Diferențele dintre programatori și oamenii obișnuiți

Deci, programatorii, spre deosebire de oamenii obișnuiți:

1. Înțelegeți că toate scenele cu pătrunderea în filme - complet prostii. Chiar aici. de exemplu, puteți citi de unde provin codurile, care apar pe ecranele "specialiștilor IT" din filme. În general, multe stereotipuri cinematice despre programatori sunt nonsens, Bill Coleman scrie: "Noi nu suntem toți geniali groși, leneși consecutivi. În viața reală suntem capabili să comunicăm în mod normal: munca noastră depinde de acest lucru. Și nu ne confunda cu electricieni, multe case și un fier de lipit nu. "







10 Diferențele dintre programatori și oamenii obișnuiți

Codul din filmul "Matrix.Reload"

Principalul efect "hacker" asupra celor neinițiați are o consolă deschisă. "Majoritatea oamenilor vor crede că mă uit la ecran și ucid timpul, în timp ce lucrez cu adevărat. Dar trebuie să deschideți consola și să începeți să tastați, deoarece ei mă vor asigura că încerc să mă hărțuiesc în Pentagon sau să fac alte lucruri magice ", a scris un oficial.

2. De lucru, 25% din timp puzzle despre modul în care să dau seama ce utilizatorul poate "sparge" în cererea de a fi create. "Este relativ ușor de scris reguli pentru ceea ce ar trebui să facă un program dacă totul funcționează așa cum ar trebui. Este mult mai greu să scriu reguli pentru ceea ce ar trebui să facă un program dacă ceva nu merge bine ", a scris Kim Moser. În același timp, mulți utilizatori consideră că programele ar trebui să se comporte ca niște cunoștințe mai inteligente și mai bine cunoscute.

3. Ei știu că, chiar și în cel mai important software pe care utilizatorii îl folosesc în fiecare zi, există o cantitate oribilă de "cârje". care se asamblează într-un mod miraculos într-un întreg. "Este ca și cum am deconstrui Boeing-ul și descoperim că frânele sunt lipite de bandă", a scris unul dintre participanții la discuție, Ben Cherry. Programatorii știu că o cantitate terifiantă de informații medicale, financiare și personale este stocată la un nivel nesemnificativ de securitate a sistemului.

4. Începe să nu conteze de la unitate, ci de la zero.

5. Ei știu. dacă o persoană avea, de exemplu, șase degete pe mâini, sistemul principal de numerotare din lume ar fi 12 bogății, nu 10 bogății, ca acum.

6. Ei pot apela fără un calculator mult mai multe grade de leu decât o persoană obișnuită. Abrevierea "k" în expresii ca 100k nu este înțeleasă ca "x1000", ci ca "x1024". Dar, dacă majoritatea oamenilor obișnuiți cred că programarea se referă în principal la matematică, programatorii știu că logica vine mai întâi.







7. Știți cât de complicate sunt lucrurile simple pe Internet. La urma urmei, acțiunile simple, cum ar fi căutarea pe Internet, sunt, de fapt, furnizate de un număr de procese complexe la diferite niveluri.

8. Se crede că majoritatea oamenilor se exprimă prea vag. încercând să explice ce doresc.

10 Diferențele dintre programatori și oamenii obișnuiți

9. Sunt furioși. atunci când oamenii obișnuiți din rândul rudelor, prietenilor și cunoștințelor sunt rugați în mod constant să "repare calculatorul".

10. Probabil comparați codul cu poemul. Deși pentru utilizator va arăta la fel de îngrozitor ca mesajul de eroare.

Ei bine, al nouălea punct dacă se întâmplă un scenariu pentru prima dată (bine, există un browser, un birou, un program pentru filme și așa mai departe după imaginație), atunci este normal
dar, atunci când mai mult de trei ori mai întreba cum face același lucru, apoi începe să se enerveze ordinea, mai ales cuvinte vybeshivaet ca „bine am atât de rar fac, și că nu este stocat în mod corespunzător!“ și nu întotdeauna sfaturi pentru a scrie pe o bucată de hârtie nu le convinge de acest * feyspalm cu pauze de fum *

Arată adevărul, deși cu o parte din fanatism ca de obicei, în special 4-5. Și este timpul ca programatorii să fie împărțiți în coder-matematicieni și ingineri simpli. Prima urcare în detaliile guboșiste ale programării, am citit o mulțime de cărți tehnice, cum ar fi codarea cu o părtinire în matematică. Și al doilea program scrie obișnuit pentru consumatorii obișnuiți, mai ales fără a întreba cum se execută codul la nivelul procesorului și microasamblatorului

Probabil, dimpotrivă? ingineri-matematicieni și coder simplu

mulțumit de aspectul unui laptop glitz HP, HP nu mai este un tort

Haideți. Doar un șofer de pe Vidyashka a fost buggy și a rescris o viață într-o zonă de memorie străină. Aici Windows și a fost speriat%)

10 Diferențele dintre programatori și oamenii obișnuiți

Bill Coleman: "Nu suntem cu toții geniali groși, leneși consecutivi. În viața reală suntem capabili să comunicăm în mod normal: munca noastră depinde de acest lucru. Și nu ne confunda cu electricieni, multe case și un fier de lipit nu. " De ce acest etaj confundă inginerii electronici cu electricieni?

Cum trăiesc milionarul de biți de 18 ani: Hollywood, Lamborghini și nici o școală

Vladislav Lishafay, Luckyprice - privind motivele închiderii proiectului, negocierile cu investitorii și greșelile majore

Unicornul european TransferWise cu biroul din Cherkassy a atras 280 milioane de dolari

Prețul unui bitcoin a depășit suma de 7000 USD

Cât de mulți freelanzi fac: un nou raport Payoneer

Ce trebuie să știți despre lansarea Android Pay în Ucraina

Acum ei discută

A Unde se află Snap? Ciudat la fel

ICO funcționează astfel: banii sunt atrași de crearea și implementarea proiectului, iar acest lucru necesită timp. Și trebuie să existe o prezumție necesară de nevinovăție, și în acest caz. Cum fără ea? Omul nu a ascuns, a încercat să-și pună toată puterea în urmașii săi și a fost deja acuzat în prealabil.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: