10 celebrități cu tulburări mintale

10 celebrități cu tulburări mintale

Catherine Zeta-Jones, tulburare bipolară

"Tulburarea bipolară este o boală pe care au descoperit milioane de oameni și eu sunt doar una dintre ele. Dacă recunoașterea mea publică în acest diagnostic a inspirat cel puțin o persoană să caute ajutor, atunci merită. Nu trebuie să suferiți în tăcere: nu este nimic de rușine să cereți ajutor ", a spus actrita.







Shinnaid O'Connor, tulburare bipolară

Cântăreața susține că trăiește singură într-un motel din New Jersey, iar în viața ei nu există decât un psihoterapeut. Ea este vizitată în mod regulat de gânduri de sinucidere.

"Nu este viață", spune O'Connor. Ea adaugă că ea trăiește numai de dragul fiului ei. Reamintim, acum doi ani, ea a fost lipsită de custodia unui băiat de 13 ani.

- Nu sunt în viață de dragul meu. Fie pentru mine, aș fi mers la mama mea cu mult timp în urmă! Pentru că m-am plimbat pe pământ singuri timp de doi ani, de parcă ar fi fost pedepsiți pentru această tulburare mintală. Și sunt doar supărat că nimănui nu-mi pasă de mine. Practic, din cauza sinuciderii mele.

Charlize Theron, tulburarea obsesiv-compulsiva

Diagnosticul unei frumusețe de la Hollywood este mai bine cunoscut unei societăți numite "tulburare obsesiv-compulsivă". Actrita nu ascunde problema, declarand: "Am tulburare obsesiv-compulsiva. și este trist! Întotdeauna trebuie să fiu disciplinat și organizat incredibil, altfel începe să-mi afecteze creierul ".

Cum se manifestă nevroza. Dacă în dulapul Charlize cel puțin un lucru nu este în locul ei, ea începe să-și facă griji și își pierde somnul. Având în vedere că, în funcție de natura activității, celebritățile trebuie adesea să călătorească în jurul unor apartamente diferite, ordinea ideală ar trebui să fie în fiecare dintre ele.

"Boala mintală îi face pe oameni să se simtă inconfortabil. Ei dobândesc statutul de viciu, oamenii sunt rușine de asta. Cinstea oamenilor celebri, fără îndoială, ajută la schimbarea opiniei publice cu privire la această afecțiune ", - Katrina Gay, reprezentant al Uniunii Naționale a Tulburărilor Mentale din SUA







Cameron Diaz, tulburare obsesiv-compulsivă

Cameron Diaz suferă și de nevroză obsesiv-compulsivă, dar nu este îngrijorată de ordine, ci de curățenie. Diaz se teme în panică de germeni și încearcă să nu atingă mânerele ușilor în locurile publice, deschizând ușile cu coatele. TOC face ca steaua să spele și să dezinfecteze mâinile foarte des, ceea ce afectează negativ starea pielii.

Jim Carrey, tulburare de deficit de atenție și hiperactivitate

Jim Carrey este un actor al cărui expresii faciale uimitoare și arta îi au adus faima și succesul în întreaga lume. Cu toate acestea, el admite că datorează mult ADHD - tulburări neurologice-comportamentale, facandu-l neglijent și impulsiv: „Nu pot sa cred, dar în copilărie am fost dureros de timid. Un astfel de plictisitor, căci n-am dat naștere pământului. Cu mine nimeni - eu sunt serios, nimeni! - Nu vorbea. - Cine, Jim? E nebun, bine? Hreanul cu el! "Și dintr-o dată mi-a dat seama: acele cifre clown pe care le-am rupt acasă pot să treacă prin școală. Îmi amintesc cum am încercat pentru prima dată: vin la școală și încep să urc pe scări. Aproape totul a explodat din ras. Am fost "Jim-moron" și am devenit "Jim, desigur, este un moron, dar rece!"

Barbara Streisand, teama de a vorbi public

Este greu de imaginat că o persoană a cărei viață este construită pe publicitate este frică să vorbească cu publicul. Cu toate acestea, această tulburare odată amenințată de cariera lui Barbara Streisand.

JK Rowling, Depresie

Eșecurile în viața sa personală și sărăcia chiar au condus la gânduri de sinucidere, dar un copil mic și creativitatea au ajutat să păstreze voința de a trăi, „m-am oprit pretinde mie însumi că am avut o altă, mai degrabă decât de fapt, și a început să direcționeze toată energia mea pe finalizarea unui singur loc de muncă care mi-a însemnat ceva. Am fost liber, pentru că cea mai mare frică mi-a fost realizată și eram încă în viață, aveam încă o fiică pe care am adorat-o, am avut o mașină veche și o idee mare. Așa că fundul pietrei a devenit o fundație solidă pe care mi-am reconstruit viața ".

Halle Berry, Depresie

La vârsta de 23 de ani, Halle Berry a fost diagnosticată cu diabet zaharat de tip 1. Această boală necesită un tratament atent al sănătății, respectarea strictă a dietelor și injectarea regulată de insulină. A fost ușor pentru un model și actriță de succes să-și depășească obiceiurile? Din păcate, Holly trebuia să supraviețuiască 3 comă diabetică.

O altă hiperglicemie a apărut la star datorită depresiei: Halle Berry a început să bea, ceea ce pentru un diabetic este egal cu sinuciderea. Cu toate acestea, după aceea, actrita a încercat încă o dată să-și stabilească scorurile cu viața, învățând despre trădarea soțului ei.

În ciuda tratamentului repetat în clinicile de reabilitare, Berry nu a scăpat complet de depresie. "Pasiunea pentru auto-distrugere este în sângele meu", spune ea.

Esina Askandarova Psihiatru, Kiev

Antidepresivele nu tratează, ci deghizează tulburările psihice. Pentru tratamentul fobiilor este nevoie de psihoterapie.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: