Olanda Echipa de Fotbal

Olanda Echipa Națională de Fotbal (Olanda) Nederlands voetbalelftal este o echipă care reprezintă Olanda în competițiile internaționale de fotbal. Organizația care administrează este Asociația de Fotbal din Olanda.

Anii de început

Echipa națională a Țărilor de Jos în 1905.

Meci amical din 1910, Olanda-Belgia 7-0.

1930

Prima Cupa Mondială a avut loc în Uruguay în 1930. Olanda, ca multe alte țări europene, a refuzat să participe la turneu din cauza costurilor ridicate asociate călătoriei în Oceanul Atlantic și crizei economice grave care a lovit țara anul trecut.

Cupa Mondială din 1934 a fost găzduită de Italia. Echipa Olanda, în acest turneu a debutat pe 27 mai 1934 împotriva echipei elvețiene și a fost învinsă în primul tur, cu un scor de 2: 3. Primele două goluri din campionatele mondiale au fost marcate de Kik Smith și Len Wente.

În 1938, la Campionatele Mondiale din Franța. echipa națională a Țărilor de Jos nu a reușit din nou să depășească prima rundă, de data aceasta olandezul a pierdut în fața echipei naționale cehoslovace. Momentul principal al meciului nu a dezvăluit câștigătorul (0: 0), iar în rivalii adăugați a trimis 3 goluri fără răspuns la obiectivul "portocaliu".

1970

1974. În runda de calificare, echipa Orange a bătut Belgia. precum și echipele naționale din Norvegia și Islanda. a câștigat grupul cu o diferență totală de goluri și a primit 24-2. Antrenorul principal Rinus Michels a dezvoltat o schemă tactică fără precedent, bazată pe ideea mobilității totale și universalismului jucătorilor. Este un model care este bine numit - „fotbal total“ - oferă o substituibilitate limitată în timpul jocului, jucătorii de diferite roluri și chiar linii întregi, mișcarea de mare viteză a jucătorilor de pe teren și să se concentreze pe acțiuni atacarea. De la haos structurat, creat în mod deliberat de rivalii olandezi literalmente amețit, iar ei pur si simplu sa dovedit a fi ritmuri caleidoscopice rău de mare pe care le impun secții Michels. O astfel de echipă încântătoare ar putea fi creată numai dacă ar exista interpreți relevanți pe care olandezii îl aveau atunci. Motor și centrul nervos al A Clockwork Orange a fost inimitabil Johan Cruyff - jucătorul este o orchestră legendă jucător, una dintre cele mai sofisticate virtuozi ale fotbalului mondial. Avea o viziune fenomenală a jocului, o tehnică minunată și o carisma adevărată. Colectiv, o comună în jurul acestui geniu selectat un grup de jucători instruiți și dotați, cum ar fi Rob Rensenbrink. Johan Neskens. Rud Krol și alții. Egal cu ei în câmpurile vest-germane nu a fost. Cu toate acestea, echipa națională olandeză, fără îndoială, cea mai bună echipă a FM-74. în cele din urmă nu a devenit campion. Ea a ajuns cu încredere în finală, învingând simultan Uruguay 2-0, Bulgaria 4-1, Argentina 4-0, GDR 2-0, Brazilia 2-0. Numai suedezii au reușit să apere o remiză în al doilea meci al etapei de grup. Cu toate acestea, jocul decisiv la turneu împotriva echipei germane sa transformat într-o tragedie pentru olandezii. Deja în minutul 2, Johan Neskens a adus echipa olandeză înainte. În prima repriză, Paul Breitner și Gerd Müller au condus echipa germană, marcând mingea. Întreaga repriza a doua (cu avantajul 2: 1 avantaj al echipei germane), olandezul a atacat adversarul, dar contul nu sa schimbat.

În 1976. În turneul de calificare al Campionatului European-76, echipa națională olandeză a intrat într-un grup dificil. Trebuiau să se confrunte cu medaliștii de bronz ai Cupei Mondiale din 1974 de către polonezi. tradițional italieni puternici. Și compania a fost făcută de echipa națională finlandeză. care nu aparține elitei fotbalului mondial. Întreaga luptă desfășurată între cele trei echipe. Finnii își amintesc că au reușit să ia puncte doar în Italia, jucând o egalitate de 0: 0. Și Olanda în grupa a luat locul întâi, doar pe diferența marcat și a primit goluri, în fața polonezilor. În jocurile playoff, Orange și-a ordonat în mod confidențial belgienii cu vecinii lor. Primul meci din Rotterdam 5: 0, întoarcerea pe un 2-1. Dar deja în runda finală, care a avut loc în Iugoslavia. oranii au pierdut în mod neașteptat la Cehoslovacia cu un scor de 1: 3. În finalul confuziei, învingând Iugoslavia 3: 2, a ocupat locul trei.

FM 1978. Deja sub conducerea austriacului Ernst Happel (echipa nu mai era Johan Cruyff), portocala a ajuns la turneu ca principalul favorit. Turneul a început pentru Olanda în cel mai bun mod. După ce a atras cu echipa națională din Peru. În a doua rundă, echipa a învins Iranul cu 3: 0. În ultima rundă, Orange a pierdut în mod neașteptat la Scoțieni 2: 3. Numai datorită celei mai bune diferențe de goluri marcate și acceptate, au reușit să ajungă în fața Scoției și să obțină al doilea loc în grup, ceea ce le-a permis să meargă în a doua rundă. Olandezii își amintesc de sine în primul tur al rundei a doua, unde nu au lăsat nici o șansă pentru Austria 5-1. În a doua rundă a avut loc jocul cu FRG. Până la jumătatea celei de-a doua reprize, germanii se aflau în scorul 2: 1, ca acum patru ani, portocaliu a adus un întreg bombardament de atacuri. Cu doar șase minute înainte de sfârșitul fluierului final, Ren van der Kerkhof a egalat. Pentru a ajunge la finală a trebuit să lupte cu echipa italiană. Deja în minutul 19 apărătorul Olandei Ernie Brandst a tăiat mingea în propria sa rețea. El, la începutul celei de-a doua jumătăți, și-a corectat greșeala, egalizând. Cu zece minute înainte de sfârșitul întâlnirii, mijlocașul Orange Ari Khan. cu o lovitură nebună de la distanță, cu un gol, stabilind scorul final de 2: 1 și aducerea echipei sale în finală, unde așteptau gazdele echipei de turneu din Argentina. Deja în prima jumătate, argentinian Kempes a deschis scorul, doar în minutul 81 Dirk Nanning egalizat. Și literalmente, în ultimul moment, portocalul ratează o mare șansă. Rob Rensenbrink a lovit postul. În timp suplimentar, argentinenii înscrie două goluri, iar al doilea este din nou în portocaliu. Înfrângerea în meciul decisiv împotriva argentinilor cu un scor de 1: 3 a determinat în mare parte performanța inexpresivă la Campionatul European din 1980 (după el următoarea finală a trebuit să aștepte încă 8 ani).

Instalarea autocarelor înainte de finalizarea anului 1988 împotriva URSS.

La începutul secolului

Olandeză la trainingul din Freiburg

Olanda a căzut în grupul C, care a fost numit "grupul morții" - a fost actualul campion mondial Italia, vicecampion al lumii Franța și a revenit la marile turnee din România. Înainte de turneu, accidentul a fost primit de atacantul olandez Ryan Babel. iar antrenorul echipei Marco van Basten îl numește urgent pe Khalid Boulahruz. Olanda a câștigat în toate jocurile cu un scor total de 9: 1 (3: 0 peste Italia, 4: 1 peste Franța și 2: 0 peste România). Cu toate acestea, în sferturile de finală olandezul a pierdut în mod neașteptat la echipa rusă cu un scor de 1: 3.

Pentru prima dată în paisprezece ani, Olanda a trebuit să rateze o competiție majoră de fotbal, care a fost Campionatul European din Franța. Olanda a arătat joc neinteligibilă pe tot parcursul turneului, a pierdut meciurile din Islanda și Republica Cehă, precum și după ce a suferit o infrangere de Turcia, și a jucat cu ea o remiză. Olandezii au păstrat șansa lor teoretică a play-off în ultima rundă, a pierdut în Republica Cehă 2: 3 (într-un meci este un autogol reușește mingea Robin van Persie, dar a marcat, de asemenea, cehii), și a scăzut în afara competiției, rămânând pe locul al patrulea în grup. Toate cele trei echipe, înainte de "portocaliu", s-au îndreptat direct spre Euro (Turcia fiind cele mai bune puncte din echipele care au ocupat locul trei).

Stilul echipei naționale este foarte rapid, cu acțiune acută, jocul este predominant flancat. Pronunță fotbalul "total" [6] [7].