94 Localizarea unei scurgeri de curent

Un fundal mic. Am decis să merg la înghețuri pentru a verifica bateria pentru garanție. Mai întâi, verificați ce este curentul de scurgere. Rezultatul cecului a depășit în mod semnificativ standardele admise și a fost de 0,24 A. Apoi am verificat cât produce generatorul - totul este bine. Verificările ulterioare au fost decise să nu fie efectuate, deoarece, pentru început, era necesar să se dezvăluie unde se află curentul.







În timp ce conduceți acasă, luați în considerare opțiunile posibile, unde merge curentul? El a reamintit că electronice instalate de recente ... PTF, iluminare din spate cu LED-semnal de trunchi ... presiune implică faptul că motivul pentru care în ele, deși a făcut totul corect. Pe de altă parte, a fost un factor care, atunci când un curent de scurgere (0,2 A mai) baterie ar fi descărcată timpii morți de noapte, iar în cazul meu, atunci când nu sunt în câteva zile, la tensiunea bateriei a fost stabilă la 12,2V marca. De ce este așa? Și apoi mi-a venit un gând în minte! La sosire acasă, întotdeauna am închiriat soclu radio și priză a fost la radio, deși, și a fost oprit în timpul testului.

În dimineața am luat un multimetru cu mine și, cu speranța că presupunerea mea este adevărată, încep să verific pentru scurgerea curentă.

Curentul de scurgere este verificat după cum urmează:






-opriți toate aparatele consumatoare de curent, inclusiv sfârșitul ușii
-luați multimetrul (firul pozitiv (roșu) este introdus în conectorul "10A").
-alegeți modul ampermetru "10A"
-scoateți terminalul negativ cu bateria
-conectați „-“ pe metru „-“ baterie și „+“ pe metru din terminale „-“ (sau invers, nu va fi o mare diferenta)

Scorul ideal va fi "0"
În mod normal, curentul de scurgere este de 0,02-0,04 A
Tot ceea ce este deasupra valorii de 0,07 A - poate afecta descărcarea rapidă a bateriilor.

Deci, am început să verific. A deconectat totul, care s-ar putea deconecta, iar panoul unui magnetofon nu a început ... Rezultatul 0,21А.

Mai mult, am scoate panoul unui magnetofon radio ... rezultat 0,03А ... De asemenea, strângeți vârful capotei - rezultat 0,02А => scurgerile de curent în limitele normei.

Mă bucur că nu trebuie să vă săturați mai mult prin garduri pe rând.
Internetul îmi spune că este o înregistrare magnetofon Pioneer, de fapt, această companie are o placă turnantă. Acum, scoatem panoul, dacă de mult timp sunt departe de mașină.

Apoi, este vorba despre cum să verificați și să încărcați bateria.
Ce va face pentru a verifica și încărca bateria?
-aerometru (

65 ruble.)
-furculiță de încărcare
-apă distilată pentru reumplere (

35 ruble.)
-încărcător
-multimetru

Și așa vom începe: pentru început, am adus bateria acasă și am spălat-o și, de asemenea, am dat o mică odihnă. Am efectuat un examen extern. Dacă suprafața bateriei are petele de pe electrolit, acestea trebuie îndepărtate cu o soluție de sodă (1 linguriță per pahar de apă).

Apoi a urmat verificarea nivelului și densității electrolitului, ceea ce a necesitat un hipermetru







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: