8 Polite "nu" sau cum să refuzi elegant, blogul editurii "Mann, Ivanov și Ferber"

Adesea oamenii spun "da" în acele cazuri când ar refuza cu bucurie. Putem spune nu și să regret pentru câteva minute sau să spunem da - și să regret pentru câteva zile, săptămâni, luni sau chiar ani.







Singura cale de ieșire din această capcană este să înveți să spui "nu". Utilizați fraze și tehnici pentru a învăța cum să refuzați elegant.

"Lasă-mă să-mi verific programul"

Dacă sunteți adesea de acord cu cererile altor persoane și apoi sacrificați interesele în favoarea afacerilor altora, învățați să utilizați fraza "Lasă-mă să îmi verific programul." Acest lucru vă va acorda timp să vă gândiți la propunere și să vă recâștiga controlul asupra propriilor decizii, mai degrabă decât să acceptați orice solicitare.

Soft "nu" (sau "nu, dar")

Pentru a nu răni o persoană, puteți să-i transferați oferta pe o perioadă nedeterminată. De exemplu, dacă sunteți invitat la o cafea, puteți răspunde: "Chiar acum lucrez la un proiect. Dar voi fi fericit să mă întâlnesc de îndată ce o termin. Dați-mi voie să știu dacă sunteți liberi la sfârșitul verii. "

8 Polite

În loc să fie controlat de amenințarea unei tăceri ciudate, să devină proprietarul său. Utilizați-l ca instrument. Lucrează numai față în față, dar când vi se cere ceva, pauză. Numărați până la trei înainte de a decide. Sau dacă vă simțiți îndrăzneți, așteptați ca o altă persoană să umple goliciunea.







Utilizați răspunsurile automate în e-mail

„Da. Ce ar trebui să exclud din lista priorităților?

A refuza supraveghetorului superior pare aproape de neconceput, chiar ridicol. Cu toate acestea, dacă spui da, înseamnă că ai capacitatea de a investi cât mai mult posibil în muncă, este de asemenea responsabilitatea ta să raportați acest lucru managementului. În astfel de cazuri, răspunderea "nu" nu este doar rezonabilă, este vitală. O modalitate eficientă este să-i reamintiți șefului că va trebui să fie neglijat în caz de consimțământ și să-l găsească un compromis pentru el însuși.

8 Polite

De exemplu, dacă managerul vine și vă cere să faceți ceva, încercați următoarea frază: "Da, o să-l iau mai întâi fericit. Care dintre celelalte proiecte ar trebui să exclud din lista de priorități pentru a îndrepta toată atenția asupra noii sarcini? "Sau spuneți:" Aș dori să fac munca cât mai bine, dar ținând seama de celelalte angajamente ale mele, nu voi putea să fac treaba pe care o pot Fii mândru dacă sunt de acord.

Refuzați cu umor

Când un prieten vă invită la o întâlnire prietenoasă și doriți să vă dedicați timp altor lucruri, atunci puteți răspunde într-un mod glumit.

"Vă rugăm să folosiți X. Și eu sunt gata să fac Y"

De exemplu: "Poți să-mi iei mașina în orice moment. Mă voi asigura că cheile sunt întotdeauna la loc. Prin aceasta, spui și: "Nu te pot lua personal." Raportați ceea ce nu veți face, dar vă exprimați refuzul în ceea ce sunteți dispuși să faceți. Aceasta este o modalitate excelentă de a răspunde unei cereri pe care ați dori să o satisfaceți doar parțial, fără a vă cheltuiți toată energia pe ea.

"Nu pot face acest lucru, dar X probabil va fi interesat"

Adesea oamenii nu le pasă cine îi ajută. Astfel, refuzați elegant și oferiți unei persoane o alternativă.

Odată ce ați învățat să spuneți "nu", veți descoperi că teama de dezamăgire sau de furie a altora este exagerată. Veți găsi în sfârșit timp pentru odihnă și proiectele proprii, care au fost amânate atât de mult.







Trimiteți-le prietenilor: