8 Fapte uimitoare despre Sicilia

Unicitatea istoriei educației a limbii siciliană este faptul că, spre deosebire de alte limbi europene romanice, nu apare ca urmare a evoluției treptate a latina vulgara locale (populația din Sicilia, Apulia și Calabria până la sfârșitul epocii romane a fost predominant vorbitoare de greacă), ca rezultat al unui proces italian medieval colonizarea terenurilor sudul Italiei, care a fost câștigat de bizantini (Apulia, Calabria) și arabi (Sicilia și Insulele), în secolele XI-XII. Numărul total de cunoștințe cu limbajul ajunge la 7 milioane de persoane, deși nu toate media îl folosesc în viața de zi cu zi. Limba siciliană nu este oficială nicăieri, inclusiv în Sicilia.







Cum a înșelat inteligența britanică Hitler, astfel încât aliații să-l ia pe Sicilia fără obstacole?

8 Fapte uimitoare despre Sicilia

Cea mai mare regiune

8 Fapte uimitoare despre Sicilia

Sicilia este cea mai mare regiune din Italia (25 711 km 2).

Meduzza Gorgona și Sicilia

8 Fapte uimitoare despre Sicilia

Insula Sicilia este în mod tradițional considerată locul în care trăia Medusa a Gorgonului. Imaginea ei este încă împodobită cu pavilionul și stema acestei regiuni.

Cel mai mare vulcan activ din Europa

8 Fapte uimitoare despre Sicilia

Cel mai mare teatru din Italia

8 Fapte uimitoare despre Sicilia

8 Fapte uimitoare despre Sicilia

Zona arheologică extensivă din Agrigento nu a fost încă excavată în mod sistematic și este protejată ca un sit al Patrimoniului Mondial. Alte biserici grecești antice sunt de neegalat în ceea ce privește conservarea, cel puțin în afara Greciei în sine. Complet distrus templul colosal al lui Zeus Olimpianul, tiran început Heron pentru a comemora victoria sa asupra fenicieni în bătălia de la Himera (480 î.Hr. E.), dar niciodată neterminat. Mai multe temple mari dorești (111 m lungime, 56 m lățime) nu sunt cunoscute de antichitate în acest moment.







Island, care are propriul său stil arhitectural

8 Fapte uimitoare despre Sicilia

Sicilia Baroque își datorează apariția cutremurului teribil de pe insulă în 1693, urmată de restaurarea pe scară largă a orașelor și a tuturor structurilor arhitecturale din interiorul lor. Acest eveniment a oferit, de asemenea, arhitecților locali o mai mare libertate de a-și implementa cele mai diverse proiecte. Inițial pe insulă, tipic pentru întreaga Italia, barocul, dar de-a lungul anilor s-a schimbat în mod semnificativ, dobândind noi trăsături care nu puteau fi văzute acum în alte regiuni ale Italiei. Stilul barocului sicilian a fost limitat în principal la utilizarea în construcția de biserici, palate și reședințe ale aristocrației locale.

Îți place postul? Chips-uri de asistență, faceți clic pe:

Și ce crezi despre asta?

butata acum 5 luni

Și ce zici de Mafia Sicilia nu a scris?

Aceeași vale a templelor

„>

8 Fapte uimitoare despre Sicilia
8 Fapte uimitoare despre Sicilia

„>

8 Fapte uimitoare despre Sicilia
8 Fapte uimitoare despre Sicilia

Adat acum 5 luni

Sicilia este frumoasă!) Am locuit în Likat, apoi în Ribeira. Copii liniștiți, zâmbitori care iubesc pe toată lumea, totul și totul. Loc confortabil și senin! Am fost atunci în vârstă de 15 de ani!) Este adesea amintit hostesse care ne-a tras bine, plimbați alei pietruite la casa ei pentru a hrăni Pasta Morozhenko, sau pus în mână o piersică.
Există o mulțime de locuri de interes. Templul uimitor al Concordiei. Multe monumente. Aproape de plaja din localitatea Likat ne-a arătat o amprentă antică a unui picior gol în stâncă și o cetate de apărare tăiată în rocile celui de-al doilea război mondial.
Peisajele sunt magnifice. Fetele sunt drăguțe și zâmbitoare!) Oamenii sunt simpli, ca și porumbeii! Într-o zi, am privit proprietarii pensiunii noastre, care făcuse sex pe bancă în fața frontului!)
Singura neplăcere a fost erupția Etnei. Șoferii au condus autobuzul nostru mai aproape de vulcan, pentru ca să vedem magnificul spectacol al monstruului care furios noaptea. Spectacolul a fost interesant! Am decolat pe primul popas al salonului la pofotkatsya, și imediat a sărit din nou cu ochii plini de cenusa!)) Eu încă se află la ambalare acasă de la „Rolton“ umplut cu cenușă vulcanică. Aceeași Etna dificilă, cu o săptămână mai devreme, ne-a supraviețuit din Sicilia. Din cauza intensificării erupției a început evacuarea. Am fost scoși direct de pe plajă și am reușit să spălăm numai în Taurano lângă Napoli. Mirosul de sare și transpirație, dar o aventură. Locul minunat!)

Ribat acum 5 luni

Monede, care au fost emise în emiratul sicilian de musulmani în 879g.

„>

8 Fapte uimitoare despre Sicilia
8 Fapte uimitoare despre Sicilia







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: