70 Engleză cuvinte pe care le cunoașteți deja, engleză de skype

Repet constant în fața studenților: sunteți foarte norocoși. Toată lumea sperie americanizarea. Dar, din cauza ei, avem aproape din copilărie o anumită bază de limbă engleză, cu care este deja mai ușor de lucrat. Imaginați-vă că trebuie să învățați limba chineză. Cred că 99,99% din toți începătorii să-l învețe nu cunosc niciun cuvânt în această limbă, cu excepția cazului în care nihao. și chiar fără tonuri. De aceea, norocos, domnilor, că trebuie să învățați engleza. Deși, cred, alegerea mai corectă ar fi acum chinezii.







70 Engleză cuvinte pe care le cunoașteți deja, engleză de skype

da / nu - în opinia mea, toată lumea știe acest lucru, simple răspunsuri "da / nu". Nu - este încă "nu" (nu are copii).

fast food - știind acest cuvânt, învățați două cuvinte:

rapid - rapid, rapid (ea ruleaza repede - aceasta masina este rapida - aceasta masina este rapida)

Mănânc mâncare sănătoasă.

Te iubesc - probabil cea mai folositoare frază. Aici vedeți structura propoziției engleze: subiect (cine? I - I) + predicat (ce fac? Dragoste - dragoste) + alți membri ai propoziției (voi).

Doar faceți-o - sloganul Nike "Doar faceți-o". Doar - doar, doar. Fă-o. există încă o dispoziție imperativă, modul în care dăm ordine și instrucțiuni: Faceți-o; Deschideți fereastra (deschideți fereastra); Citiți cartea (citiți cartea) etc. În astfel de propoziții nu există subiect, începem cu un verb fără sfârșit în forma pură pe care o vedem în dicționar.

mesaj - mesaj, scriere mesaj

Ea mi-a trimis un mesaj în fiecare seară. Ea mă trimite în fiecare seară - îmi scrie mesaje în fiecare noapte)

apelați - sunați, sunați (sunați-mă seara - sunați-mă seara); (sună mașina mea "Susanna" - eu numesc mașina mea Suzanne).

(Îmi place merele! - Îmi place merele!)

(Această femeie are stil - Această femeie are stil)

oamenii sunt oameni. Recunoașteți sloganul Nokia: Conectarea persoanelor (Conectarea persoanelor). Aici este încă posibil să înțelegem cum se formează fapta-participiu (ce face?) În engleză. Stătea acolo citind cartea.

stați în picioare. Acordați atenție particulei după verb. Îmbunătățește direcția verbului. La urma urmei, trebuie să stați "să stați". Un stand up este de a "ridica" deja. De asemenea, putem lua verbul "du-te": go-go; du-te în sus. (Sa urcat pe scari) - Sa urcat pe scari, Preturile cresc mereu - Preturile sunt mereu in crestere)

stai jos - stai jos. Același lucru. Jos este o indicație că acțiunea este îndreptată în jos. Stai; stai jos - stai jos. De exemplu, go-go; du-te jos - du-te jos.

afaceri - afaceri, afaceri

(Nu e treaba ta! - Nu e treaba ta!)

cumpărături - cumpărături. Fiți atenți la faptul că acest substantiv verbal. Adică, magazinul "merge la cumpărături". Un alt mod mai popular de a spune "mergeți la cumpărături" este să mergeți la cumpărături. (Mergem la cumpărături duminică - cumpărăm duminică)

(Ea este cea mai buna prietena mea - Ea este cea mai buna prietena mea)

bun venit - bun venit, bine ai venit

Ei m-au salutat când m-au văzut.

La revedere - la revedere. Bine este un adjectiv "bun" (ce?) (Fratele meu este un om bun). Adverbul este "bun" (ca?) - este bine (inoata foarte bine - inoata foarte bine). Coborâtul "la revedere" - la revedere, la revedere.

Îmi place rockul. - Îmi place rockul.

Îmi place rockul. "Îmi place piatra."

călătorie - călătorie, călătorie

(Anul trecut am călătorit în Franța - anul trecut m-am dus în Franța).

ce mai faci? - Ce faci? Aici puteți afla ordinea cuvintelor din propoziție cu verbul fie: cuvânt întrebare (cum) + verb fie + subiect + alți membri ai propoziției. De exemplu, sunt la școală. - Unde ești? (Sunt la școală.) Unde ești?







Vorbești engleza? - În această întrebare, regula de formare a întrebărilor cu toate celelalte verbe, cu excepția, în Simple Present: cuvânt de întrebare (dacă există) + face / face + subiect + predicat + alți membri ai propoziției.

Un alt punct important: vorbi engleza - vorbeste engleza - fara pretexte!

(Vorbesc japoneză și spaniolă - vorbesc japoneză și spaniolă)

(Are doi copii - are doi copii)

contact [kɒntækt] - contact, contact

Dacă aveți întrebări, contactați John - Dacă aveți întrebări, contactați John)

(Economisesc bani - economisesc bani, salvați-mă! - salvați-mă!)

sigur - sigur, sigur

(Nu există nimic în siguranță - Nu există nimic în siguranță, Această mașină este în siguranță - Această mașină este în siguranță)

sarut - sarut, sarut

(El se pupa foarte bine - El saruta bine, Dati-mi un sarut! - Dati-mi un sarut / Saruta-ma!)

actualizare - actualizare, actualizare

(Actualizările sistemului meu de operare în fiecare lună - sistemul meu de operare este actualizat în fiecare lună; trebuie să descărcați cea mai recentă actualizare - ar trebui să descărcați cea mai recentă actualizare)

organism - organism, organism (alimente nesănătoase vă ruinează corpul - alimente nesănătoase vă distrug corpul). Cunoscând cuvântul "corp", este ușor să vă amintiți următoarele:

Toata lumea - toata lumea (Toata lumea minte - Toata lumea minte, aminteste-ti pe Dr. House)

Nimeni - nimeni (Nimeni nu îl cunoaște - Nimeni nu îl cunoaște)

Deoarece acesta este un "corp", cineva, toată lumea, nimeni nu este singurul număr!

(Sunt fericit - Sunt fericit)

70 Engleză cuvinte pe care deja le cunoști, engleză de skype
nu vă faceți griji - nu vă faceți griji; îngrijorați - vă faceți griji, emoție, îngrijorați

(Nu-ți face griji, sunt bine - Nu-ți face griji, sunt bine, mă îngrijorează pentru sănătatea ei - sunt îngrijorată de sănătatea ei)

băiat / fată - băiat / fată, fată

(În școală am învățat băieți și fete - eu învăț băieți și fete în școală)

acasă este o casă (nu o clădire, ci o casă, o casă). Compara:

Acum este acasă (este acasă).

Locuiesc într-o casă mare (clădire).

(Am bani să cumpăr o casă - am bani să cumpăr o casă)

ajutor - ajutor, ajutor

(Am nevoie de ajutorul tau - am nevoie de ajutorul tau, ajuta-ma!

începutul / sfârșitul - începutul / sfârșitul

(Încep să lucrez la 10am - încep să lucrez la ora 10 am să termin acest proiect - trebuie să termin acest proiect)

- Haide, haide, haide, haide. O expresie populară va ajuta să vă amintiți cuvântul "veniți" - să veniți.

(Pot să vin după muncă? - Pot să vin după muncă?)

cred - cred. Stabilit în memoria noastră din cauza multor cântece. Are următoarele semnificații:

1. Credeți că ceva este adevărat sau că cineva spune adevărul: Eu vă cred. "Cred că, cuvintele tale, cred că spui adevărul."

2. Aveți o credință religioasă: Eu cred în Dumnezeu - cred în Dumnezeu.

3. Cred: Cred că e doctor. - Presupun că este doctor.

pentru totdeauna - pentru totdeauna, pentru totdeauna, pentru totdeauna

(Te voi iubi pentru totdeauna - te voi iubi întotdeauna)

frumos - frumos. Dacă vă place filmul "Bruce Almighty" (Bruce Almighty), totuși știți exact cum este scris cuvântul.

(Mama mea este foarte frumoasa - mama mea este cea mai frumoasa)

dans - dans, dans

(Îmi place să dansez - Îmi place să dansez, Dansul meu preferat este tango - Dansul meu preferat este tango)

Îmi pare rău - îmi pare rău (îmi pare rău pentru ceea ce ai făcut deja)

Scuzați-mă - îmi pare rău (îmi pare rău pentru ceea ce vei face)

opriți - opriți, opriți, opriți

M-am dus la magazin, dar apoi m-am oprit și mi-am amintit că am lăsat banii acasă)

zi / noapte - zi / noapte

(Lucrez zi și noapte - lucrez zi și noapte)

petrecere - petrecere, seara festivă, recepția oaspeților, numită seara

- Am petrecut o petrecere în ziua mea de naștere - am avut o petrecere mică pentru ziua mea de naștere)

mare - mare, pe care îl puteți cunoaște, de exemplu, din titlul seriei "Teoria Big Bang".

(Apartamentul meu nu este mare - apartamentul meu este mic)

imagine - imagine, imagine, imagine, imagine. Amintiți-vă de enervant "Columbia Pictures reprezintă." La începutul filmelor.

(Sora mea place cărți cu poze - Sora mea iubește cărți cu desene)

fotografie - fotografie. Faceți fotografii - faceți fotografii

(Iau o mulțime de fotografii când călătoresc - fotografiez mult când călătoresc)

(Trebuie să salvăm animale - Trebuie să salvăm animale)

mama / tata - mama / tata

(Mama mea este doctor, tatăl meu este programator)

(La școală am studiat limba germană - La școală am studiat limba germană)

ochi - ochi. Deseori apare în numele magazinelor de ochelari sau companiile care oferă servicii oculte.

(Ochii tăi sunt roșii, ai plâns, ai ochi roșii, ai plâns?)

(Locuiesc în oraș - locuiesc în oraș)

(Timpul este bani - Timpul este bani)

(Ascult muzica clasică doar - ascult muzica clasică)

stradă - stradă, stradă

Au fost multe mașini pe stradă, știa foarte bine viața stradală - știa foarte bine viața stradală)

dimensiunea este dimensiunea. Cine nu sa întâlnit cu L'kami, S'kami și M'kami?

(Ce dimensiune este această bluză? - Ce dimensiune este această bluză?)

(Titanic este cel mai bun film din lume - Titanic este cel mai bun film din lume!)

70 Engleză cuvinte pe care deja le cunoști, engleză de skype







Trimiteți-le prietenilor: