60 000 de cetățeni bulgari noi

- Dna Mandzhukova, de ce sunt modificările din Legea privind cetățenia bulgară, învestită cu autoritatea de a confirma originea bulgară a reclamanților numai de agenția dvs.?







- cetățenii bulgari în străinătate trăiesc în țări cu sisteme juridice diferite, cu propriile sale cerințe de evidență, cu abordarea convențională înțelepciune pentru generalizarea datelor cu caracter personal până când sunt complet ignoră, de exemplu, în Albania, nu recunoaște minoritatea bulgară.

- Și în Kosovo, de asemenea. Acolo, 15 mii de cetățeni bulgari sunt numiți gorani.

- Și trebuie să meargă la Sofia?

- Nu neapărat. Mai degrabă, aceasta va spori volumul de muncă al misiunilor noastre diplomatice în statele respective. Angajații competenți ai misiunilor diplomatice și consulare ale Bulgariei din străinătate vor consulta solicitanții pentru lista corespunzătoare a documentelor.

Vreau doar să atrag atenția asupra următoarelor inovații: recepția setului de documente din faza solicitantului impune prezența sa personală, precum și necesitatea unui set de documente care trec prin agenție.

- Cu toate acestea, pentru Ministrul Justiției au fost aprobate noi termene pentru examinarea documentelor. În trecutul recent, au fost 3-6 luni, iar acum 12-18 luni.

- Acești termeni nu sunt reînnoiți. Vechiul text al legii a declarat că ministrul justiției propune emiterea decretului în termen de 3 sau 6 luni, în funcție de opțiunea concursului. Dar nu a existat o dată specifică pentru începutul acestei perioade. Acum, după efectuarea corecției, punctul de plecare este data depunerii documentelor pentru cetățenie!

- Sunteți un bulgar basarabean. De cât timp ați așteptat cetățenia?

- De-a lungul anilor, au acumulat 47.000 de cereri de cetățenie bulgară. Care este motivul întârzierii procesării cererilor?

- Aceste documente sunt acum împrăștiate în multe instituții implicate în verificarea lor. Documentele au fost depuse în momente diferite, la momente diferite de coordonare a acestora. Unul dintre documentele este Ministerul Justiției, iar celălalt - în Agenția Națională de Securitate de Stat, al treilea - în departamentul migrației Ministerul de Interne, al patrulea - se întoarce-ne pe dovada de origine bulgară. Motivul întârzierii este reprezentat de mediatorii care au depus actele în numele solicitanților. Atunci când intermediarul primește documentele pentru finalizare din cauza unei nepotriviri în pachetul corespunzător, nu poate adăuga documentul lipsă imediat. Procedura de avansare a documentației este amânată.







- Pentru cât timp veți lua în considerare?

- În doi ani.

- Recent, au fost făcute apeluri grele pentru a include 60.000 de bulgari noi ca cetățeni bulgari. Este aceasta sarcina dvs.?

- Aceasta este nebunie! Scopul lor nu este o călătorie indispensabilă în Bulgaria. Există o motivație diferită pentru obținerea cetățeniei bulgare. Unii dintre ei doresc doar să moară, fiind cetățeni bulgari și având un pașaport bulgar.

De exemplu, ajutăm acum doi bulgari basarabeni de 80 de ani din Brazilia, care au emigrat acolo de mult timp. Dar, în suflet - sunt bulgari și doresc ca Bulgaria să-și recunoască copiii în ei.

Când am primit cetățenia bulgară, am fost întrebat dacă m-am căsătorit cu un bulgar. A trebuit să citez câteva articole din legislație. Dar nu m-am simțit niciodată umilit, nici măcar în caz de necesitate de verificare suplimentară sau de furnizare de documente suplimentare din partea mea. Bulgaria are nevoie de ea, Bulgaria merită! Respectul pentru stat este construit pe baza regulilor care sunt îndeplinite.

În obținerea cetățeniei bulgare există destule refuzuri din cauza lipsei de date care confirmă originea bulgară. Acum am la dispoziție personal dublu, posibilitatea de a solicita informații suplimentare, interesat, întreb ... De fapt, uneori, se pare că unii dintre reclamanți, înșelătoare Bulgaria și furnizarea de date falsificate.

- Care este numărul total de bulgari din afara țării?

- 3,5 - 4 milioane de oameni, dar jumătate dintre ei sunt cetățeni bulgari care trăiesc în Europa de Vest, America ...

- Ați inclus volga bulgari în acest număr?

- Nu, nu este. De exemplu, considerăm bulgarii găgăuzi din cauza numeroaselor dovezi științifice, confirmate de cercetările practice. Cu toate acestea, recunoașterea lor de către bulgari nu a venit imediat. Vedeți, prezența reclamantului ca bulgar, necesită încă consolidarea acestei declarații adecvate a formularului stabilit.

Lăsați oamenii de știință să examineze toată documentația despre bulgarii bulgari recunoscuți la nivel internațional și să spună cuvântul greu!

- Dar oamenii de știință bulgari nu sunt angajați în cercetarea bulgarelor din Volga. Ce pot spune în această privință?

- E adevărat. Cu câțiva ani în urmă, am fost în orașul Veliky Bolgar pe râul Volga. Directorul rezervației arheologice locale ne-a spus atunci că începând cu anii 70 ai secolului trecut, piciorul omului de știință bulgar nu a intrat în această regiune.

Dar, în anii anteriori, a existat un caz în care un Volga Bulgarin din Chuvashia a solicitat cetățenia. Ministrul bulgar de primăvară din acea vreme a adresat o rezoluție asupra documentelor "de a refuza"! Acceptăm persoane care sunt legate și legate de actualul etnos bulgar al Dunării.







Trimiteți-le prietenilor: