2 Capul alfabetului

Trăsătura distinctivă a prădătorilor, în comparație cu erbivorele, în ochii apropiați, potrivite pentru vederea binoculară. Aceasta vă permite să estimați distanța față de victimă. Ochii erbivori sunt localizați pe părțile laterale ale craniului, ceea ce ajută la observarea pericolului anterior. Într-un duel de rezervă - cel care câștigă mai întâi lovitura exactă câștigă. Shell-urile au devenit astfel încât arde armura frontală. Prin urmare, principalul element din rezervor este sistemul de ghidare, în special, echipamentul pentru determinarea distanței față de țintă. Acesta include două oculare situate pe turn și distanțate cât mai îndepărtate posibil. Două astfel de ochi de rezervor. Prin diferența de unghiuri, sub care obiectivul este vizibil, sistemul optic vă permite să setați unghiul de ridicare a barilului în funcție de distanța până la țintă. Bineînțeles că a fost cu mult timp în urmă, acum telemetre au devenit laser, dar inițial gama a fost determinată exact așa (crede-mă, ca fostul inginer-șofer-pilot al companiei).







Cele mai mari instrumente cu două obiective - mijloacele de apropiere de tip "Invert" au fost folosite în artilerie. Ele reprezintă un jurnal, altfel nu veți spune, o lungime de 2 metri. Un ocular în mijloc, lentile exterioare la capete. Puteți vedea aceste distanțiere în muzeul de pe Muntele Poklonnaya din Moscova. Ideea utilizării unui aparat de artilerie în echipament fotografic a fost realizată cu succes în 1932, când a fost produs filmul Leica II. pentru a regla claritatea.

Pe filmele despre război, îți aduci aminte de scenele în care generalul se apropie de dispozitiv sub forma literei "V" și se uită în ocularele de pe câmpul de luptă. Aceasta este o stereotub. Prin mărirea distanței dintre lentilele superioare, intervalul spațiului volumetric este mărit, care este abreviat ca DROP. Datorită acestei țevi, poziția reciprocă a obiectelor diferă bine chiar și la o distanță de 2-3 km. Aflați cum arată, puteți vedea în fotografia 4. luată din dealurile Krylatsky. În binocluri obișnuite, totul este văzut mai plat.







Acum intelegi - informatiile despre gama subiectului sunt calculate de creier pe baza DIFFERENTEI imaginii. Bazele unei fotografii stereo sunt două cadre cu un punct de împușcare ușor diferit unul de celălalt. Și, interesant, nu neapărat luate în același timp! Există o bicicletă pe care documentarele din anii 70 ai secolului XX ar putea face un portret stereo al lui Lenin. Au găsit două cronici luate într-un singur loc, dar în momente diferite. Ilyich, deși este un om expresiv, a luat aceeași poziție în ambele focuri (probabil cu un capac în mână întins în Viitorul Bright al fotografiei stereo :-). Și camerele de luat vederi în ambele cazuri erau în locuri diferite, dar foarte potrivite în raport cu distanța față de eroul filmării. Eu însumi nu am văzut această fotografie, dar știu că acest lucru este foarte real din punct de vedere tehnic. Portretele pot fi împușcate cu o singură cameră, dacă cereți fotografului să nu se miște și să nu schimbe direcția vizualizării.

Printre entuziaștii stereo novici se găsește o opinie plină de mizerie conform căreia distanța de deplasare ar trebui să fie întotdeauna egală cu 64 mm (distanța medie dintre elevi). Din experiența mea, ochii noștri ne permit să distingem volumul nu mai adânc decât 70-100 de metri. Apoi, începem deja să evaluăm locația relativă a obiectelor prin dimensiuni familiare și să nu distingem adâncimea. Prin urmare, baza ar trebui să fie mărită, dacă în fotografie vrem să simțim volumul dincolo de această distanță. Există obiecte pe care le vedem mereu plat: sunt clădiri mari, munți și altele asemenea. Și fără o bază mare, este imposibil să simțiți volumul privit la cadrul în care intră lanțul de clădiri. Îmi place să trag ansambluri arhitecturale tocmai pentru că eu însumi sunt interesat să văd arhitectura, așa cum nu pot să o văd cu ochii în realitate. În schimb, atunci când trageți o insectă pe o floare în modul macro, baza este măsurată în milimetri, nu centimetri.

Pe film este logic să trageți perechi orientate vertical. Ramele din stânga și din dreapta ale perechii sunt lipite pe carton astfel încât dreapta să fie pe partea stângă și, ca rezultat, ajungem la un convergent. Este însă necesar să decupați fotografiile astfel încât liniile verticale ale fotografiei să fie paralele cu partea lungă a imprimării și aceleași obiecte din imprimarea stângă și dreaptă să se afle la aceeași distanță față de partea scurtă a fotografiei. Cu alte cuvinte, nu ar trebui să existe resturi și rularea în înălțime. Scanarea unei imagini pentru procesarea digitală ulterioară nu este practică. Este mai ușor să comutați la o cameră digitală.







Trimiteți-le prietenilor: