12 Lucruri care nu pot fi spălate într-o mașină de spălat vase - acasă

12 Lucruri care nu pot fi spălate într-o mașină de spălat vase - acasă

M-am dus întotdeauna la lucru, ca sărbătoare. Aici, colegii mei, oameni cu minte asemănătoare, o echipă de profesioniști inteligenți și oameni frumoși. Am întâlnit împreună această iarnă tare. Solidaritatea în principiu, ne-am certat în miniaturi, uneori nu am fost de acord între ele, am discutat în mod fierbinte despre politici și politicieni. Apoi a venit izvorul ... Și între noi nu mai există contradicții, am uitat de orice dezacorduri. Ca unul vom repeta: "Nu vom permite războiul! Noi nu trebuie să apere! "Colectivul nostru este tot de Ucraina: locuitorii din Lviv, Harkov, Simferopol, Kherson, Kiev. Sunt un etnic rus, care, prin ideea absurdă a vreunuia, ar fi trebuit să "experimenteze toate deliciile lui Bandery și naționalismului". Dar toate acestea nu au fost și nu! Există înțelepciunea oamenilor, înțelegerea și respectul profund pentru toate națiunile! Îmi place Ucraina cu toată inima mea și ea îmi vine reciproc. Noi, colectivul goodhouse.com.ua, suntem siguri că numai unitatea, bunătatea și iubirea noastră ne vor conduce spre pace și fericire!







12 Lucruri care nu pot fi spălate într-o mașină de spălat vase - acasă

Evenimentele din ultimele luni care au zdruncinat țara au făcut ajustări ale viziunii noastre asupra lumii. Sa dovedit, lumea este atât de fragil, încât doar un singur cuvânt greșit sau cu fapta, zgîlțîie în fragmente mici, rănind inima și sufletul în sensul literal. Toată lumea se luptă pentru adevăr. Singura contradicție care împarte oamenii în tabere războinice este aceea că toată lumea are acest adevăr: cineva execută o ordine și cineva acționează la cererea inimii. Ne-ar plăcea atât de mult să avem cât mai multe obiective unificatoare, momente de bucurie și ocazii de mândrie pentru rudele, prietenii, vecinii, colegii noștri și compatrioții noștri care nu sunt familiarizați cu noi. Despre ce vorbesc femeile astăzi - mame, neveste, surori și fiice? Ei se roagă lui Dumnezeu că această lume este sigură și sănătoasă! Copiii, soții și frații nu stau pe părțile opuse ale baricadei, ci se bucură cu succes la locul de muncă și la școală. Și au glumit, lăsat, iubiți. Pace la tine și la familiile tale! Amintiți-vă, Ucraina este o singură țară!







12 Lucruri care nu pot fi spălate într-o mașină de spălat vase - acasă

Mașina de spălat vase este o imensă ușurare pentru gospodină! A pus niște vase murdare înăuntru - și le-a scos pe cele curate. Numai dacă nu doriți ca mașina să eșueze înainte de timp sau dacă elementele pe care le puneți acolo sunt lipsite de valoare, apoi respectați regulile simple.

Nu spălați într-o mașină de spălat vase:

1. Vesela din fontă
Fonta este un material foarte durabil și rezistent. Atunci când este folosit corect, vasele din fontă pot fi moștenite. Unul dintre momentele cele mai importante în utilizarea corectă a fontei este întărirea sa. Spălarea într-o mașină de spălat vase anulează automat întreaga procedură de întărire. Prin urmare, spălați aceste feluri de mâncare doar cu mâinile în apă caldă, fără adăugarea de detergenți. Ștergeți cu sare.

2. Ustensile din lemn
Apa caldă în timpul spălării și a aerului uscat în timpul uscării distruge structura arborelui. Deci, nu trimiteți aparate de bucătărie și vase de bucătărie în mașină. Ei au nevoie de o spălare mai delicată.

3. Plăci și cupe antice, moștenite de la bunici
Dacă aveți un serviciu chinez de epocă pentru nuntă, atunci pentru ao da nepoților, nu-l spălați în mașina de spălat vase. Spălarea intensă repede "mănâncă" aurirea sau pictura pictată manual.

5 lucruri pe care le puteți spăla în mașina de spălat vase.

4. Cavaleria Chesnock
Acest aparat de bucătărie accelerează în mod semnificativ pregătirea cina. Doar spălați - o tortură. Nici o mașină de spălat vase nu poate spăla bucățile de usturoi blocate și lipite din găuri. Pentru a face acest lucru, din păcate, trebuie doar manual.

5. O ceașcă de termos
Unele pahare de drum moderne sunt deja realizate astfel încât să poată purta pur și simplu mașina de spălat auto. Dar pentru majoritatea acestora, un astfel de duș poate fi dezastruos. Apa, care penetrează între straturi, distruge materialele izolante.

6. Borcane și sticle cu etichete și etichete
Dacă trimiteți un vas la mașina de spălat vase cu o etichetă care nu a fost decojită, atunci nu se va face rău de la asta! Dar mașina se poate sparge. Bucăți de hârtie înfundă filtrul și duc la defecțiuni grave ale mașinii. Asigurați-vă că toate autocolantele sunt rupte înainte de a pune vasul în mașina de spălat vase.

7. Orice vase din aluminiu
Conform experimentelor de laborator, orice ustensile din aluminiu pata si colora interiorul masinii de spalat vase.

Motivul pentru care nu puteți trimite răzătoare pe o mașină de spălat vase este același ca și cu un cârlig de usturoi. Piesele uscate pur și simplu nu vor fi spălate. Este mai bine să folosiți un burete și o apă de spumare pentru a spăla toate reziduurile produselor răzuite fără urme.

Singura excepție o reprezintă mașinile de spălat vase cu rafturi speciale de cuțite. În alte cazuri, cuțitele pot tăia părțile din plastic ale mașinii.

10. Vase de cupru, cani, vase
Dacă vă place ustensilele de cupru, știi că are un aspect unic datorită culorii sale de cupru uimitoare. Când se spală într-o mașină de spălat vase, vasele de cupru și vasele devin plictisitoare și decolorate.

11. Bucate cu pete arse

Mașina de spălat vase nu va spăla petele arse de grăsime. Puteți să le ștergeți numai manual.

Numai dacă ambalajul cu cristal este marcat "adecvat pentru mașinile de spălat vase" - trimiteți-l în siguranță în mașină. În alte cazuri, temperatura ridicată a apei conduce la formarea fisurilor pe obiect. În plus, cristalul crește tulbure.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: