11 Cauze frecvente ale pielii uscate

11 Cauze frecvente ale pielii uscate
Problema pielea uscată provoacă inconveniente și, uneori, mă face să mă înnebunesc. Pielea devine strâmtă și dureroasă. Poate să se estompeze, să se estompeze sau să se desprindă. Dar cel mai groaznic lucru este mâncărimea, absolut insurmontabilă și ca mușcăturile de purici. Acest mâncărime nu vă permite să dormiți noaptea și există un sentiment că pielea este răzuită fără cruțare cu un baston pentru a vă cardina spatele.







Pielea uscată este o problemă larg răspândită. Dar, potrivit experților, mâncărimea și pielea uscată - aceasta nu este doar o problemă superficială, deși o problemă neplăcută, deoarece poate avea un caracter mai grav.

Pielea sănătoasă și nedeteriorată este apărarea primară a organismului împotriva infecțiilor. Pielea uscată, crăpată, este o țintă ușor de atins pentru toate tipurile de bacterii. Și asta poate duce la probleme grave.

Există multe motive importante pentru care pielea uscată, mâncărime necesită o grijă deosebită: aceasta este aspectul și sănătatea acesteia. Prin urmare, este timpul să puneți deoparte un baston pentru a vă zgâria spatele și pentru a afla ce cauzează pielea uscată.

În multe cazuri, pielea uscată nu indică deloc probleme cu pielea sau bolile de piele.

Cauza poate fi un sapun tare, mancarimi si lenjerie intima, utilizarea necorespunzatoare a hidratantelor si o sedere prelungita sub apa fierbinte la dus. În plus, cauza de piele uscată severă poate fi luată medicamente, precum și o serie de boli, cum ar fi diabetul, psoriazisul, hipotiroidismul, precum și malnutriția.

Ce este pielea uscată

Pielea normală și sănătoasă este acoperită cu un strat subțire de lipide naturale - substanțe uleioase. Ei păstrează umezeala în piele, făcând-o moale și suplă.

Care, conform datelor medicale, cauzează o piele uscată sau o xeroză? De regulă, orice factor de mediu sau orice influență a persoanei asupra pielii duce la dispariția lipidelor de pe suprafața pielii, care rămâne neprotejată. Mai rar, cauza se află în interiorul corpului și pielea devine uscată sub influența unei anumite boli sau a predispoziției ereditare.

Locurile de piele uscată pot apărea în orice parte a corpului, dar cel mai adesea se formează pe mâini, mâini, picioare inferioare și în stomac. Adesea, zonele uscate ale pielii sunt mai ușor de simțit decât să ia în considerare, dar la unele persoane pielea uscată este foarte vizibilă și pare neatrăgătoare.

Fără tratamentul adecvat, pielea uscată se poate dezvolta în dermatită - inflamarea pielii.

Vestea bună este că mijloacele externe sunt, de asemenea, folosite pentru a trata această problemă cauzată de cauze externe. Îngrijirea adecvată a pielii este de obicei soluția.

Pielea uscată și aplicarea necorespunzătoare a hidratantelor

Cei care suferă de pielea uscată tind să încerce să folosească o varietate de hidratante diferite. Dar, în ciuda faptului că hidratarea este o parte importantă a programului de îngrijire a pielii, conform experților, nu ne întotdeauna hidratăm corespunzător pielea.

Cea mai mare greșeală este aplicarea unui hidratant. Hidratatoarele pentru piele - sunt cu adevărat eficiente?

11 Cauze frecvente ale pielii uscate
pe piele uscată. Este puțin probabil să ne ajute.

Umidificatorul trebuie aplicat pe pielea încă umedă. În acest caz, hidratantul reține umezeala care a rămas pe suprafața pielii. În același timp, apa nu trebuie să se scurgă de pe piele - trebuie doar să vă blânțiți ușor fața cu un prosop, îndepărtați excesul de lichid și apoi aplicați crema.







De asemenea, este necesar să alegeți un hidratant potrivit. Persoanele cu experți în piele uscată recomandă alegerea de creme și loțiuni moi, care nu conțin parfumuri sau alcool. Adesea în farmacii puteți cumpăra fonduri ieftine, care sunt mai eficiente decât produsele profesionale costisitoare. Un hidratant pentru îngrijirea pielii uscate poate fi gros și gras, ceea ce îi ajută să rețină bine umiditatea. Dar nu toți oamenii se bucură de această cremă de grăsime. Pentru ei, există mulți agenți de hidratare cu o structură mai ușoară și chiar și fără ulei în compoziție.

Mulți oameni spun că trebuie să beți mai multă apă. Ei bine și ***. Și dacă apa nu intră în apă, ce - sufocă, dar bea? Și cum se vor comporta rinichii, stomacul și restul puilor, dacă apa vrea să se varsă din nou? Și în acest caz, este puțin probabil ca pielea să se ude. Ce fel de sfat - să tratați totul prin gură?

Pielea uscată poate apărea și datorită calității apei de la robinet. Apa este greu, astfel încât pielea este în mod constant skukozhivaetsya. Prin urmare, uscatul. Întotdeauna mi-a fost frică de hidratanți. Din anumite motive, bănuiesc că dacă pielea este permanent hidratată, ea nu va restabili hidratarea naturală.

La mine aici pielea foarte uscata de picioare sau picioare. Acest lucru este evident mai ales în timpul iernii. Folosesc în mod regulat scrumi pentru a exfolia pielea moartă. Și după duș / baie am aplicat ulei pentru corp. Și, uneori, mâinile se usucă, deși purt mereu mănuși. O altă piele poate deveni uscată de expunerea activă la soare.

Cu condițiile noastre de viață, multe femei nu sunt surprinse de uscăciunea pielii. Cu toate acestea, poate fi ușor și ușor de eliminat. În primul rând, trebuie să beți mai multă apă curată, nu ceai, cafea sau sucuri. În al doilea rând, pe timp de noapte se aplică pe fata de ulei de migdale. Hrănește și hidratează bine. În al treilea rând, trebuie să alegeți crema potrivită.

Și eu, de exemplu, mă lupt cu această problemă cu mijloace improvizate - bine, nu am încredere în industria noastră chimică. Prin urmare, încerc să folosesc minimum un săpun, stocat în farmacie cu uleiuri esențiale care au un efect de hidratare. Desigur, nu este posibil să scapi complet de aceste probleme în astfel de moduri, dar este posibil chiar și îmbunătățirea stării pielii.

Am destulă piele uscată și am acordat atenție faptului că dacă beau puțină apă decât condiția obișnuită, se îmbunătățește semnificativ. Dar, cu mișcarea activă în aer proaspăt, indiferent de ce înseamnă să folosesc, se usucă încă, se pare că lichidul se evaporă de pe suprafața corpului și asta duce la uscăciune.

Olga, sunt total de acord cu tine! Cum poate fi pielea să nu fie uscată, dacă de la robinet avem clorinată apă dură, care usucă nerușindu-se pielea! Lotiunile hidratante nu rezolvă problema, ci doar mențin un sentiment de piele hidratată. Iar hainele sunt acum aproape toate cu adăugarea de sintetice, corpul nu respira în ea.

Sunt de acord cu Olya, dar totusi poti proteja pielea de uscare. Bea mereu apă și așa cum este scris în articol, hidratează-l în mod constant. Eu personal folosesc adesea ulei de măsline, ulei de in pentru corp și păr, îmi place efectul. Desigur, totul depinde de specificitatea pielii. Dacă pielea este eczemă, atunci ea nu poate fi salvată prin simpla hidratare.

Da, în nici un fel să nu învinge această problemă! Ei bine, la urma urmei, nimeni nu va renunța la duș cu apă clorată sau haine sintetice. Timpul sarafanelor de lenjerie a bunicii și a izvoarelor de apă au scufundat în uitare. Deci, orice ar putea spune - pielea uscată este acum prietenul și tovarășul nostru. Puteți, bineînțeles, să cumpărați creme și loțiuni hidratante și să îmbunătățiți vizual pielea, dar din nou și chimia. Iată un cerc vicios :(

Pielea este uscată ca o caracteristică. Dar am avut mereu o piele normală. Și indiferent cât de tare ar putea suna, l-am stricat și l-am uscat cu remedii pentru acnee. Acum pielea se exfoliază și nu știu ce să iau. Cum să utilizați mijloacele de acnee, astfel încât pielea să nu se usuce, necesită o hidratare suplimentară?

Pielea feței mele este foarte uleioasă și aici este imaginea opusă cu mâinile mele. Mai ales este simțită în timpul iernii, uneori chiar și în ciuda utilizării hidratantelor, pielea de pe mâini începe să se spargă și chiar devine roșie, acum voi încerca să aplic crema pe pielea umedă, să vedem ce efect va fi.

Eu însumi am o piele normală, dar soțul meu suferă de uscăciune. Și cred că bărbații în acest sens sunt mult mai dificili. La urma urmei, ei nu vor folosi loțiuni pentru corp. Dar, de exemplu, soțul meu folosește o cremă specială pentru mâini, și nu consider acest lucru drept ceva negativ. În general, îmi pare rău pentru acei oameni care suferă de acest lucru.

Cauzele de piele uscată pot fi multe, acestea trebuie reduse treptat. Dar tipul meu de piele este uscat si nu te poti deplasa de oriunde. De îndată ce fața mea, începe să tragă împreună. Este necesar să aplicați imediat un strat gros de cremă. Dar nu este ușor să o ridici. Am început să cumpăr creme de copii cu consistență densă, numai de către ei m-am salvat.

Da, uscăciunea pielii, aceasta este problema cu care, probabil, fiecare fată sau femeie. Pielea mea în sine este bună, nici măcar nu mă uit la vârsta mea, din cauza asta, dar odată cu apariția iernii, este doar un coșmar. Pielea, mai ales pe mâini, începe să se desprindă, devine dură. Folosesc creme de umidificare sau umectare, dar nu întotdeauna se întâmplă eficient.

Dar ce se întâmplă în acele cazuri când este imposibil să vă umeziți fața cu apă normală, dacă numai apă ruginită din robinet este la locul de muncă și nu există șervețele cu dumneavoastră? Este inutil să aplicați lichid de hidratare pe pielea uscată? Adică, nu va aduce beneficii deloc? Dar poate asta? Aplic, de obicei, crema hidratanta dupa curatare, dar ma umezesc cu un prosop, nu voi spune ca este ud dupa aceea.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: