Toți câștigătorii Cupei Americii (Copa America), fișier sportiv

Pentru prima dată în America de Sud, turneul echipei naționale a fost jucat în 1910. Argentina a decis să organizeze un turneu programat la deschiderea căii ferate între Buenos Aires și Santiago.

Dar acest turneu a rămas în istorie doar un turneu, și a fost recunoscut oficial ca fiind primul Copa America, a avut loc în 1916. Tot în aceeași Argentina, pentru a sărbători un secol de independență, a jucat patru echipe Cupa: Brazilia, Chile, Uruguay, și proprietarii reale ei înșiși.

Sărbătorile pentru Argentina au eșuat, deoarece echipa lor a pierdut în finala, Uruguay, care este primul câștigător al Cupei Americii. Anul următor și-au repetat succesul. În total, Uruguay are 15 victorii în Copa America, care este recordul turneului. 40 de participare la turneu Uruguayan echipa este, de asemenea, încă cele mai bune din istorie.

Seria câștigătoare a Uruguayului a întrerupt cea mai bună echipă din istoria fotbalului - Brazilia, care în 1919 a câștigat-o în finală. Dacă mai mult de brazilieni campion mondial nu a primit unul, Cupa Americii, au câștigat opt ​​trofee și ocupă doar locul al treilea printre câștigătorii Copa.

Merită adăugat că atât Uruguay cât și Brazilia au câștigat toate turneele de acasă.

Un câștigător multiplu al echipei Copa America este echipa națională a Argentinei. Strămoșii acestui turneu au câștigat pentru prima dată în 1921, în zidurile lor native. "Alb și albastru" au jucat, de asemenea, destul de bine în patria lor. Dintre cele șapte domenii Copa America, au câștigat patru, iar alte trei cupe au luat acasă Uruguay. Argentina este principalul persecutor al Uruguayului în "absolut". Au 14 cești de cea mai bună echipă din America de Sud.

Hegemonia "celor trei balene" din fotbalul sud-american în 1939 a fost întreruptă de echipa națională a Peru. Prin "tradiție" au făcut și în Cupa Americii. Cel de-al doilea titlu Peruvian a câștigat într-o confruntare captivantă cu columbienii, care au jucat pentru prima dată în finală.

Acest turneu nu a fost ținut într-o anumită țară, ci a jucat pe un sistem circular, cu meciuri acasă și pe drum. Pentru a determina cea mai bună echipă a remiză, a fost necesară o potrivire suplimentară. Peru, cu un scor minim, a bătut Columbia și a doua oară a luat poala la casa ei.

De două ori a devenit cea mai bună echipă din America de Sud și Paraguay. Pentru prima dată în ultimul Copa din 1953, care a avut loc în Peru, au învins brazilienii. Ei și-au repetat succesul în 1979. De data aceasta au fost mai puternici decât echipa chiliană.

A făcut o senzație și echipa națională a Boliviei, care a câștigat trofeul principal al continentului sud-american în 1963. Și apoi a fost observată "tradiția", acest turneu a fost și pentru "verde". acasă!

Un an mai târziu situația a fost repetată. De data aceasta, Cupa Americii a avut loc în Statele Unite și a fost programată să coincidă cu centenarul turneului. Chile a câștigat din nou printr-o sancțiune. Acest eșec a fost atât de enervant Lionel Messi că a decis să se retragă din echipa națională.

Pentru prima dată, "Big Circus" a vizitat oficial Canada în 1967. Apoi au determinat primul proprietar al polilor. Primul loc la început.

Editorial SportFile vă oferă posibilitatea de a vă reaminti tuturor proprietarilor Cupa FA. Challenge Cup Football Association (eng.

Mulți cred în mod eronat că în cel mai lent curs al campionatului și cel mai mic pericol. În istoria drumului urban Monte Carlo.

Pentru prima dată, Grand Prix-ul Polo din Monaco a fost jucat în primul sezon oficial al cursei regale din 1950. Proprietarul primului loc.

De îndată ce este vorba despre primul concurs, acest sport nu se întâmplă fără limba engleză. Aici și de această dată, debutul.

Campionatul mondial de hochei a fost jucat pentru prima dată în 1920, în orașul belgian Anvers și a fost inclus în calendar. Olimpiada de vară.

Jucătorul german de tenis Alexander Zverev, în ciuda înfrângerii.

Căpitanul echipei naționale ucrainene din Cupa Davisului, Andrei Medvedev, a declarat:

În finala final "majore" a sezonului va juca Rafael Nadal.

Noaptea trecută, în New York, au fost determinați ambii finaliști ai US Open. Trofeul.

Tenisul elvețian Roger Federer la etapa finală a sferturilor.

Prima rachetă a lumii Rafael Nadal în sfertul de început.

Rafael Nadal la învins pe Stan Wawrinka în meciul final.

După ce la învins pe americanul Craig Baker înainte de timp (16-1, 12 KOs), Alexander.

Kiev "Dynamo" nu a putut sta în Elveția, prin urmare.

Bătălia în primul sezon "El-Clasico" din Madrid.

"PSG" pentru al cincilea an consecutiv devine proprietarul Super Bowl.

În ciuda faptului că snooker a început să joace în 1870, prima Cupa Mondială a fost jucat doar o jumătate de secol mai târziu. Primul.

John Higgins a înfruntat cu siguranță pe Kairen Wilson și a devenit primul semifinalist al Cupei Mondiale. Arată ca un campion de patru ori.

Stuart Binam a învins cu siguranță pe veteranul Peter Ebdon și a devenit al cincilea participant la cea de-a doua rundă a Cupei Mondiale. În meciul a doi proprietari.