New York maraton 2019 data, istoria, cum să obțineți - sport american

New York Marathon: Istorie

Primul maraton din New York a avut loc în 1970 - atunci au participat doar 127 de sportivi. Linia de finalizare a fost trecută de 55 de sportivi, doar 50 de spectatori au urmărit maratonul. Acum, maratonul este considerat cel mai masiv din lume, deoarece peste 50 de mii de oameni îl ating pe linia de sosire, iar numărul de spectatori ajunge la două milioane. Există, de asemenea, concursuri între utilizatorii de scaune cu rotile.

Maratonul a fost organizat de Fred Lebow. Inițial, cursa a fost efectuată exclusiv pe teritoriul Central Park, dar din 1976 ruta a afectat toate cele cinci districte din New York. Prin tradiție, alergătorii începe pe insula Staten Island, Podul Verrazano BIRUIEȘTE (acesta este blocat pentru vehiculele pe maraton) și a depășit distanța, termina în apropierea unui restaurant popular Tavern on the Green. Limita pentru depășirea distanței este de opt ore și jumătate. Startul este dat la 10:10.

În ultimii ani, numele oficial al maratonului este după cum urmează: TCS New York Marathon.

New York Marathon: cum să participi

Garantați să ajungă la sportivii de start care respectă standardele de kilometraj sau cei care au participat anterior la cel puțin 15 maratonii din New York.

New York Marathon: înregistrări

În clasamentul națiunilor, kenyenii sunt cei mai puternici - 23 de primele locuri împotriva celor 21 în SUA. Al treilea este Norvegia - 10 victorii, toate în clasamentul femeilor. Adevărat, dacă luăm în considerare creditul pentru scaunele cu rotile, atunci americanii vor ieși cu 29 de victorii.