Cum Karpin a jucat împotriva Dynamo Kiev, și Blokhin împotriva Spartak

Oleg Blokhin și Valery Karpin

Diferența de vârstă nu le permite să facă față reciproc în anii de joc, și, în acest sens, va fi cu siguranță curios să urmărească atât de joc atacantului legendarul „albastru și alb“ împotriva moscoviții și modul în care cu succes a evoluat meciurile cu oamenii de la Kiev pentru mijlocașul „roșu-alb“.

Oleg Blokhin: Darwin a fost primul ...

Cea mai ciocănitoare din istoria fotbalului sovietic, Oleg Blokhin a avut 29 de meciuri în meciurile oficiale ale campionatelor și cupei URSS împotriva Moscovei "Spartak" și a înscris nouă goluri.

Prima întâlnire de acest gen Bystroň de la Kiev, cu „roșu-alb“, a avut loc la Moscova, pe 15 mai 1972. În meci (1: 1), care a atras pe Stadionul Lenin din Moscova, 31.000 de spectatori în vârstă de 18 ani, doar pentru a sparge în baza „Dynamo“ a venit de pe bancă timp de 60 de minute în înstelat acei ani Anatoli Byshovtsa.

Jocul de-al doilea tur al aceluiași sezon Kiev a învins moscoviții acasă 4: 1, și Blokhin pe 51 minute a marcat primul său gol de „Spartacus“, care a scos din poarta cu portarul vorbind numele lui Darwin ...

Cele mai multe dintre furtuna toate portarii Uniunii din pumni numărul 11-lea de la Kiev „Dynamo“ suferit de nimeni altul decât ... Rinat Dasaev. Toate aceste momente, duel decorare de fotbal a două echipe de cele mai notabile a marcat de cinci ori ale URSS, și a fost primul meci în 1978, care la Moscova, în prezența a 40.000 de fani dezamăgit Oleg Rinat în minutul 78 al meciului.

Dar în cronica istorică, victoria generală a rămas pentru Oleg Blokhin. 13 ori cu el ca parte din Kiev a învins "Spartacus", de nouă ori o remiză a fost stabilit și în 10 meciuri au fost mai puternice "rosu si alb".

Valery Karpin: minus trei, plus unul

Mijlocitorul talentat al Moscovei "Spartak" Valery Karpin a găsit ultimii ani ai fotbalului sovietic pensionat.

În a doua jumătate a aceluiași sezon, Karpin a ținut întregul meci pe terenul stadionului republican Kiev, deși cu același rezultat dezamăgitor pentru el și Spartak - 1: 3.

În ultimul campionat al URSS, "roșu-alb" cu Karpin în rândurile lor a pierdut din nou 0: 2, și apoi a reușit să câștige - 3: 2.

Drept rezultat, Valeri Karpin își poate aminti doar o singură victorie asupra "alb-albastru", nu marcând un singur gol și simțindu-și trei înfrângeri.

Amintiți-vă că primul joc de Pariuri Sezoniere, „Eveniment comună“ împotriva Kiev „Dynamo“ ca antrenor principal „Spartacus“, el și acuzațiile primite - 0: 1.