8 Convingeri care ajută la atingerea obiectivelor lor - ideonomie - inteligente în privința principalelor

Majoritatea oamenilor trăiesc într-o disperare liniștită, deoarece atenția lor se concentrează asupra lucrurilor pe care nu le pot controla: evenimentele externe, ceea ce sa întâmplat în trecut și ceea ce cred alți oameni. Ca rezultat, ei nu se concentrează asupra a ceea ce controlează într-o stare de: credințele proprii, propria atitudine, propriile emoții și propriul comportament.







Iar cel mai important dintre aceste patru puncte este convingerile tale, pentru că ceea ce ești convins de muncă și de viață în general determină în multe feluri ceea ce simți (atitudinile și emoțiile tale) și acțiunile pe care le iei (comportamentul tău) .

Iată opt convingeri care, din punctul meu de vedere, nu numai că vă vor scoate din zona de disperare, ci și vă vor da putere emoțională pentru a face față aproape oricărui lucru pe care îl întâlniți în lumea afacerilor:

1. Mâine de succes de astăzi poate duce la înfrângerea dacă l-am lăsat succesul să mă liniștească, slăbind motivația și dorința mea de a merge mai departe.







2. Înfrângerea mă învață mai mult decât succes. Înfrângerea îmi întărește modestia, obiectivitatea și mă face mai stabilă.

3. Scopurile formulate ca "voi încerca ..." duc la înfrângere. Dacă vreau să am obiective care să mă motiveze cu adevărat, voi folosi fraza "Voi face ..." sau "Am nevoie de ...".

4. Majoritatea oamenilor păstrează frica de înfrângere de la acțiune, dar dacă nu fac nimic, în mod implicit nu voi reuși. Atunci de ce să pierd?

5. Ceea ce spun îmi întărește ceea ce cred. Prin urmare, dacă ceva din buzele mele este pe punctul de a rupe, care nu îmi atinge scopul, aș prefera să-mi țin gura închisă.

6. Sunt responsabil pentru propria mea fericire, astfel încât, atunci când alte persoane sunt nepoliticoase pentru mine, îmi amintește de necesitatea de a fi bună cu mine.

8. Deși există situații (de exemplu, moartea uneia dintre rude), atunci când emoțiile puternice sunt adecvate, cele mai multe situații de afaceri sunt nevrednice și fragmente de suferință.

Aș vrea să spun că eu am ajuns la toate aceste convingeri, dar pentru a fi sincer, nu sunt atât de inteligent. Ele se bazează pe discuții cu Art Mortell și Omar Peryu, care sunt conștienți de motivație și creștere personală mai mult decât am învățat vreodată.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: