58 de ani pentru colonelul Savin - Căutător de azil

A absolvit clasa a VIII-a a liceului №22 din satul Arkhangelskoye.

Nu am găsit informații despre universitate.

La sosirea la destinație, unii dintre angajați au rămas în imediata vecinătate a aeroportului Severny, la periferia orașului Grozny, alții au avut sarcina de a profita de granița lângă turnul de pompare a petrolului.







Plecarea de la stație a început în jurul orei 18.00. După plecarea primei coloane cu răniții, grupul aflat sub comanda lui Savin a părăsit postul în direcția stației de marfă. La stație grupul a întâlnit trei vehicule de luptă pentru infanterie ale celui de-al 81-lea regiment cu pușcă motorizat. Primele doua masini sa mutat de-a lungul Mayakovskogo spre suburbie Groznîi, în cazul în care motorizate Rifle Brigada Independent 131st începe asaltul Groznîi. Ultima mașină era în urmă.

Curând BMP a deschis focul. Prima mașină în care călărea comandantul de brigadă a fost lovită cu un lansator de grenade. Colonelul Savin a primit oa treia rană. Resturile grupului s-au retras într-un depozit motor abandonat. După o scurtă odihnă, comandantul brigăzii a decis să treacă printr-o luptă. Prima încercare a fost respinsă de militanți. Grupul a fost aruncat înapoi pe linia anterioară, unde a fost aruncat cu grenade. O bucată a intrat colonelul Savin exact în ochi ...

După un timp, rămășițele unui pluton al celei de-a treia companii a brigăzii au izbucnit în grup. Corpul brigăzii a fost încărcat în portbagajul mașinii, o parte a grupului a stat în el, restul a rămas să acopere plecarea. La o sută de metri depărtare, în fața uneia dintre principalele linii militare, anvelopa a izbucnit. Nimeni nu a ieșit în viață din mașină.

A fost îngropat în satul Arkhangelskoe, districtul Budennovskiy, teritoriul Stavropol.

El a primit premiul "Ordinul Curajului", medalie "Pentru serviciul în forțele armate ale URSS".
(C)

"La stație am fost blocați într-o manieră amănunțită", cel mai vechi semnal Shibkov și-a continuat povestea tristă. - tactica militanților a fost bine ajustată. Ei bine înarmați, au acționat în grupuri de 10-15 persoane - și împușcați, împușcați, împușcați, adesea reușind unul pe altul și ne-am luptat în aceeași compoziție. În plus, brigada de blindate era vechi, sa intre in gratiile cu toți termenii: există un turn nu se întoarce, arma blocată acolo, și tancuri și toate au fost fără protecție activă armura, și de personal, ceva de ascuns, nu a fost pregătit să efectueze luptă în oraș. Poate că, în domeniul sub acoperirea aviației, artilerie și armuri, noi - puterea, dar aici, în aceste jungle nefamiliare și ostil oraș, în cazul în care fiecare etaj, de la fiecare fereastră a casei, adiacent la pătrat stația de cale ferată, care zboară grindină plumb în tine - esti doar o tinta.

Am retras în continuare și pe drum cu mașinile noastre arsă, din care militantii au rapit muniția și mâncarea, apoi se pune trupurile soldaților noștri. În sfârșit, a apărut Casa Presei. Priviți, din nicăieri, veniți la noi doi beempeshki 81-a regiment motorizat pușcă. În ele se aflau comandantul brigăzii, comandantul de artilerie al brigăzii, ofițerii grupului de control al aviației Akula-1. Și imediat ambele vehicule de luptă împotriva infanteriei au fost luate de pe lilieci, dar, fără să fi trecut o sută de metri, s-au oprit brusc. O secundă mai târziu - a strălucit. "Spiritele" le-au împușcat din cupe de grenadă și pistoale de mitralieră în gama de puncte goale. Brigada a rănit a treia oară.







În partea noastră, în același timp, sa deschis un incendiu greu. Nu știu ce s-ar întâmpla cu noi dacă nu ar fi în cazul depoului motorului din apropiere. Ea a devenit insula mântuitoare în această mare de foc. Sărind în curtea îngrămădită a depozitului de mașini, am aruncat grenade, doar în cazul în care ferestrele de spații. Lay. Apoi grupul principal cu comandantul brigăzii a tras. Cu toate acestea, grupul a lăsat un nume: în timp ce alerga prin zona deschisă, aproape toate au căzut sub focul de arme al militanților.

Mă apropii de colonelul Savin rănit, spun:
- Comandante, ce vom face?
Gândindu-se la ceva, el se uită departe, apoi, ca și cum ar fi trezit, el a spus:
- Trebuie să evaluăm situația.
În acel moment, amurg a căzut peste oraș. Ne-am târât cu el în jurul colțului clădirii și am văzut cum cinci sau șase militieni militieni se apropie de noi în secret. Spun lui Ivan Alekseevici:
- Comandante, o grenadă.
Cu greu a primit o grenadă RGD-5 din pungă.

- Evidențiați, - Eu spun, - le voi pune "efka". Și au făcut-o. Bărbații, care erau în curtea depozitului de mașini, zece sau cincisprezece oameni, s-au târât după noi. Nu-i voi uita niciodată ochii. Unul, un băiat atât de mic și fragil, groază amestecat cu disperare. Alta, înaltă și subțire, avea o înfricoșare în inima sa pentru propria sa viață. În general, așa cum se spune, totală lipsă de pregătire morală și psihologică a oamenilor pentru operațiunile militare. Și de unde a venit, dacă nu eram pregătiți pentru un astfel de război, nu am explicat cu adevărat ce și de ce. Apoi, în timpul scurtelor pauze între bombardament, primul lucru care a venit în minte: din nou, am fost încadrați. Deci toate acestea au fost ofensatoare și neplăcute.

În general, am aruncat grenade. Dar nu am putut merge mai departe. Militanții, care s-au așezat în cutiile de foc, au deschis focul în unanimitate. Am fost cuplat pe umăr. Una dintre gloanțele obișnuite a lovit capul și el a rămas pentru totdeauna acolo. Trebuia să mă târăsc din nou la colț. Păi, cred că, toate, nu plecați de aici. Se așeză pe fundația clădirii, se sprijini pe peretele care fusese scos din gloanțe. Comandantul Brigăzii sa așezat lângă mine, cu capul pe umăr. Era foarte slab. Curând, el a spus: "Dacă supraviețuiesc, îi voi spune tuturor nenorociților ce cred despre ei. Acestea erau ultimele sale cuvinte. De la colț a venit mesajul: "Anul Nou fericit! Obțineți un cadou. "- și. a venit o grenadă. Spinning și furtună de-a lungul molozului, ea sa rostogolit până la noi. Explozie! Abia am simțit nimic - numai gâtul meu a ars. Și comandantul brigăzii își lăsă capul.

După un timp, rămășițele unui pluton al celei de-a treia companii, conduse de comandantul de artilerie al brigăzilor, colonelul Savchenko, s-au îndreptat spre noi.

L-au condus pe "Volga" cu ei, în portbagajul căruia au scufundat corpul comandantului de brigadă. Am rămas cu un grup de luptători pentru a-mi acoperi plecarea.

În habitaclul din Volga, pasagerii erau ca hering într-un butoi. Încet se îndreptă spre Casa de presă. O sută de metri mai târziu s-au oprit - anvelopa a izbucnit. Apoi militanții nu au lăsat pe nimeni să iasă din mașină în viață.

Seniorul se opri de mult timp și se uita nemișcat din fereastra cadavrelor la cutia garajului editorial. De ce se gândea? Ce ți-ai amintit? Poate curtea depozitului de mașini Grozny, unde viața comandantului de brigadă Savin a fost atât de ridicol și tragic că a fost scurtată. Poate că ia mulțumit lui Dumnezeu că a supraviețuit.

„Pentru a imprima la Casa, unde a păstrat apărarea celui de al doilea batalion din Regimentul 81st, - Vadim a continuat Shibkov - Am făcut-o cu câțiva soldați de noapte. Și, fiind printre proprii săi, a simțit o astfel de oboseală sălbatică care, după ce a găsit un loc retras, imediat a adormit. "


Aici, vocea colonelului Savin sub semnul de apel "Caliber-10" sau pur și simplu "a zecea"







Trimiteți-le prietenilor: