5 Pași care vor face creșterea timpurie mai plăcută, rusbase


Ei spun că, de fapt, nimeni nu vrea să se ridice mai devreme, dar toată lumea îi place sentimentul pe care îl simți când te trezești în zori. Este un fel de educație fizică: mulți oameni se forțează să meargă la sala de sport, dar când vin acolo, aproape toți simt senzații foarte plăcute.







Ridicarea timpurie, mai ales dacă există un obiectiv clar, ne dă invariabil un sentiment de bucurie, plin de putere și entuziasm pentru întreaga zi.

Trebuie să vă spun că, dacă nu ar fi fost strategia pe care o voi spune, încă aș dormi în fiecare dimineață după semnalul de alarmă sau apăs butonul de repetare. Și ceea ce este și mai dăunător ar adera la instalațiile sale de limitare, justificându-se prin faptul că eu, vedeți voi, nu este o "pasăre timpurie".

Atunci când alarma sună dimineața, cei mai mulți oameni dorm într-un somn mort. Sa te trezesti si sa iesi dintr-un pat cald in acest moment le pare a fi cea mai neatractiva perspectiva din lume. Dacă vi sa cerut pentru a evalua nivelul lor de motivație stare de veghe în momentul când începe să piuie ceas cu alarmă, pe o scală de la 1 la 10 (unde 10 este pe deplin pregătită să se trezească și să se confrunte cu ziua cu bucurie și entuziasm, și 1 - cel mai doresc să rămână în pat și încă un somn puțin), cei mai mulți dintre voi l-ați fi evaluat probabil o unitate, maxim doi.

Destul de natural, fiind într-o stare de jumătate de somn, doriți să apăsați butonul pentru a repeta clopotul de alarmă și pentru a continua să doarmă. Cum de a crește nivelul de motivație pentru a vă ridica devreme cu entuziasm și dorința de a trăi pe deplin ziua a început, în cazul în care nivelul de motivația dvs. la trezire este de numai 1 sau 2?

Răspunsul este simplu: treptat, pas cu pas.

Iată cinci pași simpli care mă ajută și, prin urmare, vă ajut să uitați de butonul de repetare și să faceți dimineața, chiar foarte devreme, simplă și plăcută, spre deosebire de ceea ce a fost pentru dvs. înainte.

Pasul 1: Înainte de a vă culca seara, articulați în mod clar intențiile voastre

Pentru a se trezi cu ușurință dimineața, o persoană trebuie să-și amintească faptul că primul său gînd de trezire, ca regulă, va fi ultimul gând înainte de a merge la culcare.

De exemplu, fiecare dintre noi au fost serile când nu a putut ajunge la somn, atunci când am fost în emoție extremă și anticiparea de a se trezi în dimineața următoare - dacă era Ajunul Crăciunului, cu o noapte înainte de ziua lui înainte de prima zi de școală sau înainte de o vacanță mult așteptată.

Imediat ce a sunat ceasul deșteptător, ai deschis ochii cu mare bucurie și entuziasm; tocmai ați putut să așteptați să ieșiți din pat și să întâlniți această minunată zi de sosire!

Dacă ultimul tău gând, înainte de a merge la culcare, a fost următorul: "Ce oroare! Trebuie să mă ridic la șase mâine. Desigur, nu voi avea suficient somn deloc și se va simți copleșit ", atunci când sună alarma, este posibil ca următoarele să vină la dvs.:" Iad, este deja șase? Nu, nu, nu! Așa vreau să dorm! ".

De aceea, trebuie să luați o decizie conștientă: în fiecare seară, în mod activ și conștient, așteptați pozitiv pentru a doua zi dimineața.







Etapa 2: așezați ceasul deșteptător cât mai mult posibil de pe pat

Apoi, pentru a apăsa butonul de repetare, trebuie să te ridici, ceea ce, firește, te va ajuta să te trezești. Mișcarea creează energie, iar când stați jos și ieșiți din pat, îndepărtarea somnului este mult mai ușoară.

Dacă alarma se află lângă pat, atunci când sună clopotul, rămâneți parțial în starea de somn și în acest caz este mult mai dificil să vă treziți. Sunt sigur că uneori, pe jumătate adormit, apăsați butonul pentru a repeta apelul, chiar fără a vă da seama ce faceți. De exemplu, nu pot să-mi amintesc nici o instanță atunci când m-am convins că clopotul de alarmă era în general doar o parte din visul meu.

Pur și simplu forțându-vă să ieșiți din pat pentru a opri alarma, creșteți instantaneu nivelul de motivație la trezire de la 1 la 2. Totuși, după aceea, veți fi sigur că totuși doriți să dormiți.

Pasul 3: Periați-vă dinții

Stiu, stiu ce crezi tu. Într-adevăr, Hal? Mă sfătuiți să-mi spăl dinții dimineața?

Da, așa este. Faptul este că, angajându-vă în această activitate fără grijă în primele câteva minute după trezire, pur și simplu vă acordați timp să vă treziți.

Deci, opriți alarma, mergeți imediat la chiuvetă pentru a vă spăla dinții și a imprastia o persoană cu o mână de apă caldă (și, de preferință, rece). Această acțiune simplă va crește nivelul de motivație atunci când se trezește de la 2 la 3 sau 4 unități.

Acum, când vă simțiți în gură o aromă plăcută de menta proaspătă de pastă de dinți, este timpul pentru următoarea etapă.

Pasul 4: Beți un pahar de apă

Este extrem de important să vă faceți apă în fiecare dimineață. După șase până la opt ore fără apă, corpul tău, firește, este oarecum deshidratat, ceea ce cauzează oboseală. Dacă o persoană se simte adesea obosită în orice moment al zilei, atunci pentru a scăpa de acest sentiment neplăcut, de fapt, el are adesea nevoie de mai mult de băut și de a nu dormi.

Deci, ia-ți un pahar de apă (sau o poți face așa cum fac - se toarnă apă seara, astfel încât paharul este deja pregătit dimineața) și beți-l cât mai curând posibil, dar fără a vă face senzații neplăcute.

Scopul acestei acțiuni este de a restabili, cât mai curând posibil, aprovizionarea cu apă pe care corpul a pierdut-o în timpul somnului. După aceea, nivelul dvs. de motivație la trezire va crește de la 3 sau 4 până la 4 sau 5 unități.

Pasul 5: puneți pe haine sportive

Acesta este ultimul în ordine, dar în nici un caz gradul de importanță. Puneți hainele în care sunteți angajat în cultura fizică și pregătiți-vă să părăsiți dormitorul și imediat să vă scufundați în minunata dimineață.

Unii oameni preferă să înceapă ziua cu un duș, dar cred că trebuie să câștigăm un duș de dimineață, în primul rând transpirând în mod corespunzător! Exercițiul de dimineață este esențial pentru maximizarea potențialului, deoarece datorită acestuia atingeți un vârf de stare psihologică, fizică și emoțională, ceea ce vă oferă șansa de a deveni un câștigător în această zi.

Cei cinci pași simpli vă vor lua aproximativ cinci minute, dar cu siguranță vă vor permite să măriți nivelul de motivație atunci când vă treziți la 5 sau 6 unități.

Și apoi vă veți simți foarte treaz și vă va fi ușor să mențineți această stare.

Dacă ați încercat să faceți acest lucru în momentul în care ați auzit sunetul de alarmă - adică, cu un nivel de motivare de 1 - această sarcină ar fi mult mai dificilă.

Rețineți că, deși eficacitatea strategiei mele este dovedită de experiența multor mii de oameni, cele cinci etape descrise mai sus nu sunt în niciun caz singura modalitate de a facilita procesul de ridicare a dimineții. Iată câteva metode pe care le-am auzit de la fanii metodei mele.

Un prieten de-al meu include un cronometru de iluminat în dormitorul său.

În momentul în care alarma se stinge, camera se aprinde. Idee minunată! Este mult mai ușor să te trezești atunci când camera este lumină; O lumină strălucitoare vă spune minții și corpului că este timpul să vă ridicați.

În general, indiferent dacă utilizați un temporizator sau nu, asigurați-vă că după ce alarma a dispărut, camera se aprinde imediat.

  • Instalați temporizatorul încălzitorului în dormitor

Un alt prieten mi-a spus că în timpul iernii a programat încălzirea în dormitorul ei, astfel încât să înceapă să lucreze cu cincisprezece minute înainte de a trezi.

Noaptea în dormitorul ei este rece, dar în momentul trezirii devine mai caldă, ceea ce reduce în mod semnificativ tentația de a se târî înapoi sub o pătură caldă confortabilă și un somn mai puțin.

Fata susține că funcționează bine!

Și tu poți să completezi și, în felul tău, să rafinați strategia ascensiunii de dimineață.







Trimiteți-le prietenilor: