5 întrebări către Peter Horbury

La Auto Shanghai, ați introdus un concept nou de la Volvo Concept Universe, o nouă privire la o mașină de lux de la Volvo. Cum ați întâlnit mașina?

Masina a fost întâlnită surprinzător de bine. Vizitatorii chinezi au plăcut capătul îndrăzneț și neconvențional al mașinii. Designerii noștri au fost rugați să descrie impresiile lor despre designul Concept Univers. Am fost încântați să auzim folosirea unor cuvinte precum: încrezători, netede, sculpturale și puternice. Am vrut ca oamenii să folosească aceleași cuvinte atunci când au început să lucreze la acest proiect.







De ce mărcile de mașini cheltuiesc atât de mulți bani pe mașinile conceptuale?
Și mai exact, pentru ce este conceptul Universului?

Vehiculele concepute sunt de obicei făcute pentru a demonstra noile dezvoltări și noile tehnologii. Am creat un concept Univers, pentru a primi feedback din partea potențialilor cumpărători din întreaga lume, pentru a crea design perfect pentru toți clienții noștri un mare sedan de lux sledushchego generație de Volvo.







Proiectul Volvo Concept Universe a fost creat ca un design. Ce înseamnă asta?

Designul de design este creat în timpul procesului de proiectare. Folosim dezvoltări de proiectare pentru a încerca noi lucruri și a demonstra noi idei pentru a vedea cum vor fi acceptate de către clienții țintă. Dacă primim feedback pozitiv, vom folosi aceste idei mai departe, dacă nu, atunci le vom înlocui.
Am observat cu atenție ceea ce cred oamenii despre munca noastră - Volvo Concept Universe, a efectuat sondaje și studii. Astfel, am primit feedback de la societate, ne-a oferit informații valoroase și o mare inspirație.

Când lucrați la concepte despre automobile și la proiecte futuriste, unde căutați inspirație?

În întreaga lume, pe internet, precum și în cinematografie, în noile tendințe de modă și artă, în magazine, în natură și bineînțeles din istoria Volvo. Am petrecut două zile la Muzeul Volvo pentru a găsi inspirația pentru Concept Univers. Ne-am dorit ca Concept Univers să arate elegant cu patrimoniul nostru retro. De asemenea, am cerut designerilor noștri, să uităm de timp pentru mașini și să ne angajăm în crearea de sculpturi. Rezultatul este neteda, sculptura si harul. Vrem ca Universul Conceptului să pară "scump", am inspirat-o pe Georg Jensen.

În Frankfurt, vă vom arăta următorul pas în urmărirea viitorului Volvo. Credem că acest lucru va depăși așteptările dvs. cu privire la designul Volvo.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: