5-6 Clasa de texte rusești pentru primele lecții din anul școlar

Înainte de a fi martori, AFRICA!

Boniface își întinse un pulover peste el și toată lumea era uimită - înainte de asta era bun!

După ce-i săruta bunica, leul sa sculat de-a lungul scării până în vârf. Din țărm a fost fluturat de batiste, a fluturat înapoi și, până a ajuns la margine, aburul a plecat deja.







Boniface împreună cu plasa și valiza au căzut în apă. Deci, în mod neașteptat, el sa scăldat pentru prima dată în timpul întregii vacanțe.

Toți au strigat și au fugit până la țărm. Dar frica era în zadar: aburul deja abandonase balustrada de salvare. Boniface îl prinse și curând se afla pe punte.

Bunica și copiii s-au bucurat și au fluturat și mai mult.

El a fost mutat de Boniface, uitându-se la țărmul retras și fluturând laba.

Dintr-o dată simți o ciudățenie ciudată: ceva se sări și bate sub pulover. Boniface se simți în față, în spatele lui, apoi își trase laba pe guler. și a scos un pește mic - la fel ca cel care plutea în lac. Dar acum nu mai avea nevoie de un pește. Admirați-o, se aplecă peste o parte și peștele, care clipea la soare, dispăru în mare. Leul le-a luat la revedere.

Vaporul sa dus mai departe și mai departe, Africa a devenit mai mică și mai mică, iar Boniface sa uitat la țărm și sa gândit: "Ce lucru minunat este vacanța. “.

(F.Hitruk, Boniface Vacation)

1. Scrieți un cuvânt din text cu o vocală neîntinsă în rădăcina cuvântului. Ridicați-le testul. Găsiți un cuvânt compus cu o vocală de conectare (motor cu aburi).

2. Ce substantive, uimitoare la rădăcină, te-au întâlnit în text? (Leu, pește, plajă.) Cum să verifici ortografia lor? (O peștișoară, un pește, un litoral).

3. Găsiți în text cuvintele care se termină într-un șuierat. (Bine, lucru.) De ce este scris un semn moale într-un singur caz, dar nu în celălalt?

4. Găsiți pronumele în text.

5. Scrie substantive în diferite cazuri (un exemplu pentru fiecare caz). Nominativ (navă) Genitiv (de la țărm) Acuzativ (pe țărm), instrumental (peste lateral) și prepositional (în lac)). Ce caz nu a apărut în text? (Dativ)

6. Scrieți cuvintele de exclamare din text. Găsiți o propoziție cu un discurs direct. Dați un exemplu de propoziție simplă cu termeni omogeni.

7. Ce elemente ale basmului vedeți în acest pasaj? (Leo, care are o bunică, el vorbește, gândește, călătorește, pune pe un pulover, etc, spumante în soare un pic de pește - o dorință, ca un basm.).







8. Ce cuvânt înlocuiește pronumele în prima frază - Boniface sau un pulover? Din cauza a ceea ce era o ambiguitate? (Puloverul este, de asemenea, un substantiv al genului, care se află în propoziția după numele leului, iar pronumele, conform regulilor, se referă în mod specific la acest ultim substantiv al genului.)

Pe drumul spre școală

Gândiți-vă cât de repede zboară! Nu am avut timp sa ma uit inapoi, cand vacanta a luat sfarsit si era timpul sa mearga la scoala. Toată vara nu am făcut nimic decât să alerg pe străzi și să joc fotbal, dar am uitat să mă gândesc chiar la cărți. Adică, am citit câteodată cărți, nu numai educaționale, ci câteva povești sau povestiri, așa că am studiat limba rusească sau aritmetica - nu a fost așa. Am învățat bine limba rusă, dar nu mi-a plăcut aritmetica. Cel mai rău lucru pentru mine era să rezolv problemele. Olga Nikolayevna chiar a vrut să-mi dea un loc de muncă pentru vara în aritmetică, dar apoi a regretat și a transferat la clasa a patra astfel, fără muncă.

- Nu vreau să stric vara, spuse ea. "Te voi traduce astfel, dar îmi promiți că vei studia aritmetică în vara ta."

Bineînțeles, am făcut o promisiune, dar de îndată ce clasele s-au terminat, toată aritmetica a sărit din cap și probabil că nu mi-aș fi amintit dacă nu ar fi timpul să merg la școală. Mi-era rușine că nu mi-am respectat promisiunea, dar acum nu pot să o ajut.

Dar, totuși, nu eram foarte fericit, știind că nu mă întâlnesc cu prietenii vechi de școală, Fedya Rybkin, cel mai bun prieten cu care am stat la același birou anul trecut. A plecat recent cu părinții săi din orașul nostru, iar acum nimeni nu știe dacă îl vom mai vedea vreodată sau nu. Si am fost si eu trista, pentru ca nu stiam ca o sa-i spun lui Olga Nikolaevna, daca ma intrebat daca studiez aritmetica in vara. Oh, eu sunt aritmetică! Din cauza ei, starea mea de spirit era complet rasfatata.

Pe vară, în vară, strălucea soarele strălucitor, dar un vânt răcoros de toamnă a rupt din frunzele înghețate de copaci. Se roteau în aer și căzând în jos. Vîntul le ia de-a lungul trotuarului, și se părea că frunzele erau de asemenea undeva în grabă.

(N.Nosov, Vitya Maleev la școală și la domiciliu)

1. Găsiți în text propriu numele (Fedya Rybkin, Olga Nikolaevna). Ce alte semne ale substantivelor știți? (Animați / Neînsuflețit, sex, număr, caz). Care dintre aceste semne sunt permanente? (Toate cu excepția cazului și a numărului.) Găsiți substantivul în textul care nu are forma singulară. (Vacanță)

3. Scrieți din primele două paragrafe cele 2 verbe ale timpului trecut, prezent și viitor. Găsiți sugestii care au toate aceste momente. (Am simtit ca am fost un călător, care o dată la un moment dat a plecat într-o călătorie lungă, iar acum se întoarce acasă și este pe cale să mai curând văzut malurile native, și fețele familiare ale familiei și prietenilor. Recent, el sa mutat cu ea de la părinții noștri oraș și acum nimeni nu știe dacă îl vom mai vedea vreodată sau nu.)

4. Găsiți cuvintele care sunt despărțite în ortografie. (Unii, o singură dată, băieți de pionierat, cam pe undeva, într-o zi, zborul

5. Găsiți expresii stabile. (Timpul zboară, timpul a venit, a promis, starea de spirit sa deteriorat.) Găsiți în text istoricismul. (Pionieri).

Vă recomandăm să citiți:

Trimiteți-le prietenilor:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: