20 Biografii care merită citite - panou zilnic

Despre cine. Legenda științei sovietice, fizician, laureat al Premiului Nobel pentru Fizică, membru al Societatii Regale din Londra, Academia Regală Daneză de Științe, Royal Țările de Jos Academia de Științe și al Academiei Americane de Arte și Științe.







Academician al RAS, profesor onorific al MFTI, student la Landau

"La un moment dat, cartea a fost considerată scandaloasă și a provocat o furtună în comunitatea științifică: mulți oameni de știință au luat brațele împotriva soției lui Landau pentru detalii inutile despre viața lui personală. Se pare, Cora nu merită atitudinea proastă față de ei înșiși, datorită contribuției sale la știință nu este mai puțin importantă decât realizările Landau însuși: a creat condițiile de muncă liniștită a marelui om de știință. Această carte este plină de sinceritate - a ceea ce relațiile dintre Kora și Landau au fost pătrunse de-a lungul întregii lor vieți împreună ".

Academician Landau. Cum am trăit "Landau-Drobantseva coaja - 310 ruble.

Despre cine. Figura misterioasă și controversată a lui Rasputin a fost ridicată cu multe mituri datorită propagandei sovietice. Nu este surprinzător faptul că această persoană este un astfel de interes - un țăran din provincia Tobolsk a fost în măsură să devină un prieten al familiei lui Nicolae al II-lea și a căzut victima unei conspirații a instanței.







"Grigore Rasputin a fost unul dintre puținele persoane din Rusia care până când ultima suflare era credincioasă lui Dumnezeu, țarului și patriei. În acele zile, când totul în jur triumfat trădare, lașitate și înșelăciune, a trăit o viață foarte colorat și pepită Rusă curajos, om al oamenilor care au reușit să ajungă la înălțimile timpului său. Este păcat, la această înălțime nu a putut rezista ".

"Grigory Rasputin" - 565 de ruble.

Despre cine. Unul dintre cei mai străluciți poeți ai secolului XX, Mayakovsky a șocat publicul atât cu personalitatea sa, cât și cu versurile energice. biografia lui în loc de a aresta viața subterană revoluționar cu Lily Brik și soțul ei Osip, multe romane în limba rusă și în străinătate, precum și o serie de probleme, în cele din urmă ceea ce duce la sinucidere.

"Am fost angajat în viața și activitatea lui Mayakovsky din anii 1970, inclusiv corespondența cu Lilya Yurievna Brik. În cele din urmă, am decis să încerc să-mi rezumă gândurile despre el.

"Pariul este viața. Vladimir Mayakovsky și cercul lui "- 900 de ruble.

Cărți pe Baumanskaya Buy







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: