20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

1.Când voi scrie un scenariu nou, pentru mine cel mai dificil este să merg la papetărie și să cumpăr un notebook. Chiar îmi pasă de această campanie. Cumpar trei manere rosii pentru lucru si un notepad. "Acesta este un notebook în care voi scrie scenariul" Mad Dogs "" - îmi spun. Acesta este un adevărat ritual. Nu cunosc nicio ortografie sau punctuație. Manuscrisul meu nu poate fi citit. Prin urmare, după finalizarea lucrării, îi dau prietenilor mei să o reimprimă.







20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

3. Nu cred că cultura popă este cel mai rău lucru din lume. Aceasta este ceea ce dă America farmecul său, o face unică. Aceasta este o cultură alimentară junk. Există ceva foarte atractiv în ea, deși, poate, este atât de atractiv pentru mine, pentru că aceasta este cultura mea. Eu sunt!

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

4. Când sunt întrebat despre asta, eu întotdeauna răspund că îmi place violența în filme. și dacă nu-ți place, e ca și cum nu ți-ar plăcea să dansezi dansuri sau gaguri de comedie. Cu toate acestea, aceasta nu înseamnă că nu trebuie să fie afișate. Mama nu-i place pe Abbott și pe Costello, pe Laurel și pe Hardy, dar nu rezultă că trebuie să li se interzică să acționeze.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

6. Nu cred că ar trebui să alerg din studiouri pe cât posibil sau, dimpotrivă, să încerc să mă apropii cât mai mult de ei, deoarece ambele sunt la fel de periculoase. Imediat ce îți pierzi vigilența, în același moment devii Richard Donner. În același timp, dacă tot ceea ce sunteți capabil este de câteva filme de lung metraj cu un buget de unul sau două milioane de zece ani, atunci sunteți pur și simplu îngrozit de interesul propriu. Când a făcut Nicholas Roug ultimul film? Nu cer pe nimeni, dar după ce m-am uitat la Cannes "Twin Peaks. Foc, du-te cu mine, "Mi-am pierdut dorința de a viziona alte filme de David Lynch până când aud ceva nou. Și tu știi, l-am iubit. L-am iubit.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

7. Nu iau violență atât de serios. Mi se pare foarte amuzant, mai ales în povestirile pe care le-am spus recent. Violența este o parte a acestei lumi și eu port doar nemilosirea vieții reale. Și nu e neapărat mascați oameni care coboară dintr-un elicopter într-un tren rapid, sau teroriștii luați pe cineva ostatic. Violența vieții reale este când stați într-un restaurant, iar un cuplu căsătorit se certa despre ceva în apropiere și, brusc, soțul devine atât de furios încât el ia o furculiță și-i înjunghie soția în ochi. Este chiar îngrozitor, dezgustător și amuzant - dar se întâmplă. Deci, fără niciun motiv aparent, violența îți invadează viața. Mă interesează originea, dezvoltarea, stropirea și consecințele. Ce facem după aceea? Ucidem un tip care a rănit o femeie? Le luăm? Chemăm poliția? Avem nevoie de bani înapoi pentru un pranz rasfatat? Sunt interesat de răspunsurile la toate aceste întrebări.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

8. Nu încerc să predicăm nici o morală sau să facem nici un mesaj. dar, în ciuda sălbaticității a ceea ce se întâmplă în filmele mele, cred că de obicei duc la anumite concluzii morale. De exemplu, găsesc ceea ce se întâmplă între domnul White și domnul Orange în finalul "câinilor nebuni" foarte eficient și penetrant în sensul moral și universal.







20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

9. În America, cinematograful ar trebui să fie liniar: dacă începeți scena de urmărire, trebuie să o finalizați. Prefer acest principiu pe care Sergio Leone îl pretinde în "O dată în timp în America" ​​și în celelalte filme ale sale: "Mai întâi răspunsurile - întrebările mai târziu". Acesta este principiul construirii unui roman.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

11. Nu vreau să fiu un reprezentant mizerabil al casei de artă, care face filmele ei extraordinare exclusiv pentru spectatorii avansați. Nu există nimic mai negativ pentru un talent decât pentru a juca un film după altul într-un film. Nu vreau ca oamenii să spună: "Ei bine, acest nou film Tarantino - este aproape la fel ca ultima sa fotografie ...".

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

12. Cuvântul "negru" este omniprezent în limba engleză și este utilizat nu în scopul propus, ci pentru o stropire de energie negativă puternică. Cred că trebuie să-l țipi din acoperișuri tot timpul pentru a arunca această energie în aer.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

13. Mediere mediocră. Profesioniști fură. Poate că am furat ceva din fiecare film care a fost vreodată împușcat pe planeta Pământ.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

14. Nu mă consider atât de mult un regizor ca producător de filme care posedă toate comorile cinematografului, din care pot alege diamantele care îmi plac, le dau o nouă formă, se răsucesc și le fac niște ornamente complet noi. Dar acest lucru nu ar trebui să împiedice acțiunea care are loc în film. Principala mea preocupare este ca povestea narativă să fie dramatic bogată. Principalul lucru este că istoria se dezvoltă, iar spectatorii obișnuiți sunt pasionați de film. Apoi, fanii filmului vor primi o emoție extra, capturarea tot felul de aluzii.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

15. Nu sunt deloc convins de violența în viață. Nu mi-a plăcut niciodată să lupt. Nu mă lupt cu regulile codului de duel. Dacă mă lupt, mă lupt până la moarte, presupunând că dușmanul mă va ucide. De aceea nu țin brațele în casă: dacă un adolescent de 12 ani ar fi urcat, aș fi ucis-o. Nu are dreptul să intre în casa mea. Sunt forțat să-mi asum cel mai rău. Nu l-aș fi reținut până când poliția nu a apărut, nu ar fi tras în picior ... Mi-aș elibera întreaga clipă până la ultimul glonț. În mod similar, îmi tratez munca în cinematografie.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

17. Jules în "Pulp Fiction" are un curaj: "Să mergem în imagine". Între infractori, actori și copii, care descriu pe cineva, multe în comun. Dacă te uiți la copii, de exemplu, Starsky și Hutch, care interoghează persoana arestată, veți vedea mult mai multe momente organice și autentice decât ați văzut în întreaga serie, deoarece copiii cred cu adevărat în ceea ce se întâmplă. Când un copil te instruiește pe un deget ca un pistol, nu se preface, pentru el este într-adevăr un pistol.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

18. Nu râd în jurul piscinei. Nu joc poker. Și nu mă duc la meciuri sportive. Pentru mine, chiar ma uit la TV la televizor este tortura. Ceea ce nu înțeleg este că americanul mediu nu poate petrece trei ore într-un film, dar poate viziona un meci idiotic de fotbal timp de patru ore.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

19. În mine sunt atât un critic, cât și un comedian care se grăbește afară și vrea să fie amuzant în timpul unui talk show! Nu vreau să fiu un regizor plictisitor, să vorbesc despre ombilicul meu prost gât și să conduc pe toți la scabie!

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate

20. Nu abordez lucrările artistice cu criterii morale. Dacă este rău din punct de vedere artistic, nu contează dacă este vorba de un gunoi muzical sau de alt tip.

20 afirmații despre Tarantino care trebuie examinate







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: