12 Proverbe de engleză pentru fiecare zi - Știință

Pentru a nu pierde noi materiale utile, abonați-vă la actualizările site-ului

Doriți să creați un site? Găsiți gratuit temele și pluginurile WordPress.

"E bine acolo unde nu suntem." Deplasarea este bună, dar acasă este mai bună. Nu căutați pământul promis - acestea sunt locul în care este patria voastră. Unde sa născut - acolo și se potrivește!







- Înțeleg că pașaportul meu nu este încă pregătit?

12 Proverbe de engleză pentru fiecare zi - Știință
Este doar o distracție on-line, dar demonstrează că nu putem subestima importanța proverbe în viața noastră, deoarece majoritatea limbii vorbite moderne sunt construite pe expresii durabile și argotice, multe dintre care, la rândul lor, sunt derivate din proverbiala.

În plus, proverbele fac parte integrantă din cultura fiecărui popor. Și pentru a-și exprima gândurile cu mai multă precizie în limba studiată și, de asemenea, pentru ca vorbirea lor să devină mai vie și plină de viață, trebuie să cunoaștem cât mai multe expresii idiomatice.

Rețineți că, la fel ca în limba rusă, doar prima parte a proverbului este adesea folosită în vorbire.

  1. Poți să conduci un cal în apă. Nu poți lua totul forțat.

În mod literal - poți să conduci un cal la udare, dar nu-l face să bea.

Semnificatie: Poti ajuta o persoana, da-i o sansa, dar nu-l poti forta sa faca ceva cu forta. Este interesant faptul că acesta este unul dintre cele mai vechi cuvinte englezești, care este încă folosit în mod activ în discursul de zi cu zi.

- I-am spus de o sută de ori despre acest curs, dar el nu va asculta. "I-am spus să urmeze acest curs de o sută de ori, dar nu mă ascultă deloc.
- Nu te mai plictisesti. Nu poți duce un cal la apă ... - Nu-ți face griji. Știi, prin forță nu poți lua totul.

  • Două capete sunt mai bune decât unul - un cap este bun, dar două sunt mai bune.

    În mod literal - două capete sunt mai bune decât una.

    Înțeles: Lucrand împreună ca o echipă, oamenii pot rezolva mai bine și mai repede problema sau sarcina și pot obține rezultate mai bune.

    - Poți să mă ajuți cu asta? Pur și simplu nu pot rezolva problema. "Poți să mă ajuți?" Nu înțeleg cum funcționează.
    - Bineînțeles. Știi ce spun - două capete sunt mai bune decât una. - Bineînțeles. După cum se spune, un cap este bun, dar doi sunt mai buni.

  • Dacă vrei ceva bine făcut. fă-o singur - ochiul tău este un diamant, iar un străin este sticlă.

    În mod literal - dacă vrei ceva să fie bine, fă-o singur.

    Înțeles: Dacă ceva este foarte important pentru dvs., este mai bine să o faceți singur. Nu ai încredere în ceilalți.

    - Îmi pare rău, dar n-am avut timp să scriu acel document și cred că am pierdut notele ... - Îmi pare rău, dar nu am avut timp să termin documentul. În plus, mi-am pierdut proiectul ...
    - Ești serios? Dacă vrei ceva bine făcut ... - Ești serios? Spuneți corect, ochiul dvs. este un diamant ...

  • Nu există nici un fel de brânză gratuită, fără prânz, doar într-o șoareci de șoareci.

    În mod literal - nu există un prânz gratuit.

    Înțeles: Totul în viață trebuie plătit. Expresia a apărut în secolul al XIX-lea, în vestul SUA. La acea vreme, multe baruri le oferea vizitatorilor o gustare gratuită atunci când cumpără alcool la 15 cenți. Trucul a fost că gustările erau sărate, oaspeții unității erau chiar mai însetați, așa că au cumpărat din nou băutură.







    - Hei, ei oferă un iPad gratuit pentru oricine se întoarce. - Uite, oferă un iPad gratuit tuturor celor care vin.
    - Da, dar probabil că trebuie să te înregistrezi pentru rețeaua lor mobilă pentru a reuși. Nu există nici un fel de prânz gratuit. "Da, dar probabil că va trebui să vă conectați la rețeaua mobilă pentru ao obține". Brânză liberă numai într-o șoareci de șoareci!

  • Lucrurile bune vin la cei care așteaptă - norocul zâmbește cu răbdare.

    Literal - bun vine la cei care așteaptă.

    Semnificație: Începând orice afacere, este important să fii răbdător și să înțelegi că nu merită să aștepți un rezultat instant.

    - Există o grămadă de hârtii. Nu voi găsi niciodată pe cel de care am nevoie. - Există un întreg munte de hârtii. Nu voi găsi documentul de care am nevoie.
    - Nu intră în panică! Începeți să căutați. Amintiți-vă, lucrurile bune vin la cei care așteaptă. "Nu vă panicați!" Începeți să căutați. Norocul zâmbește cu răbdare. amintiți?

  • - un ban pe care o protejează o rublă.

    În mod literal - ai grijă de penis / monede, iar lireii înșiși vor avea grijă de ei înșiși.

    Înțeles: Nu pierdeți banii în zadar. Dacă sunteți înclinat în lucruri mici, atunci, în timp, puteți pune împreună un bun capital.

    - De ce te deranjezi cu toate cupoanele de supermarket? "De ce tremurați peste fiecare cupon din supermarket?"
    - Fiecare bit contează. - Fiecare dintre ele este important. După cum se spune, el ține un bănuț de ruble.

  • Dacă la început nu reușiți. încercați și încercați din nou - răbdare și lucrați toate peretrut.

    În mod literal - dacă nu reușiți în ceva de la prima încercare, încercați din nou și din nou.

    Semnificație: Nu renunțați dacă nu intenționați pentru prima dată. Deși faimosul comedian american William Fields avea un punct de vedere diferit asupra acestui punct: "Dacă nu ați reușit imediat, încercați din nou și din nou. Și apoi calmați-vă și trăiți pentru plăcerea voastră ":-)

    - Am renunțat. Nu pot să o fac. - Am renunțat. Nu pot să o fac.
    - Amintiți-vă ce spun ei, dacă la început nu reușiți ... - După cum se spune în proverb, răbdare și muncă ...

  • Prea mulți bucătari strică supa - șapte fetițe au un copil fără ochi.

    În mod literal - prea mulți bucătari strică bulionul.

    Semnificație: Dacă prea mulți oameni sunt responsabili pentru aceeași sarcină, acest lucru poate afecta negativ rezultatul.

    - Nu știu cum vom face asta. - Nu știu dacă o putem termina la timp. Aici sa adunat o mulțime întreagă.
    - Da, prea mulți bucătari ... - Da, șapte fetițe ...

  • Absența face ca inima să crească mai mult - sentimentul devine mai puternic în separare.

    Literal - despărțirea face ca inima să fie caldă.

    Valoare: În ciuda evidente conotații proverbe romantice, vom folosi, nu doar să vorbim despre relatii romantice, dar, de asemenea, în aceste situații, când vom începe să dor de locuri și oameni, fiind departe de ei.

    - Deci, ți-e dor de prietenul tău? "Ți-e dor de tine atât de mult?"
    - Da, mai ales că nu îl văd atât de des! Absența face ca inima să crească. - Bineînțeles! Având în vedere că nu îl văd atât de des. În separare, senzația devine cu adevărat mai puternică.

  • Nu puneți toate ouăle într-un singur coș - nu puneți totul în joc; nu puneți toți banii într-un singur buzunar.

    În mod literal - nu puneți toate ouăle într-un coș.

    Semnificație: Proverbul sfătuiește să nu își asume riscuri investind toți banii într-o măsură, altfel le puteți pierde. Interesant, poate că această expresie a inspirat creatorii jocului sovietic "Ei bine, așteptați!", În care lupul colectează ouăle într-un coș, la dezvoltarea sa. -)

    - Mă gândeam să-mi investesc economiile în noua companie IT. "Mă gândesc să-mi investesc economiile într-o nouă companie IT".
    - Nu mi-aș pune ouă într-un coș dacă aș fi tu. "Dacă aș fi fost eu, n-aș pune toți banii într-un singur buzunar".

  • Oamenii care trăiesc în case de sticlă nu ar trebui să arunce cu pietre - ei văd un praf în ochii altcuiva, dar nu văd în jurnalele lor.

    În mod literal - oamenii care trăiesc în case de sticlă nu ar trebui să arunce cu pietre.

    Înțeles: Nu critica pe alții, pentru că nimeni nu este perfect. Mai ales dacă puteți fi prinși în același lucru :-)

    - A treia oară când va ajunge târziu la întâlnire! "E deja întârziată de trei ori pentru întâlnire!"
    - Da, dar nu ești cea mai punctuală persoană din lume. După cum se spune, oamenii din casele de sticlă ... - Da, dar nu ești cea mai punctuală persoană din lume. După cum se spune, în ochii altcuiva ...

  • Onestitatea este cea mai buna politica - un adevar amar este mai bun decat o minciuna dulce.

    În mod literal - onestitatea este cea mai bună politică.

    Înțeles: Este mai bine să spui adevărul decât să minți. Mai ales dacă nu vă puteți lăuda de o bună memorie și abilități de actorie :-)

    Nu știu ce cred cu adevărat despre prietenul ei. "Nu știu dacă ar trebui să-i spun că mă gândesc la iubitul ei."
    - Întotdeauna am descoperit că onestitatea este cea mai bună politică. - Cred că adevărul amar este mai bun ...

    Așadar, astăzi vocabularul tău al limbii engleze este completat cu 12 proverbe. Dar nu vă grăbiți să închideți pagina, mai întâi verificați-vă cu exercițiul.

    12 proverbe de engleza pentru fiecare zi







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: