10 reguli Win-Win pe un interviu stresant - carieră pentru femei

Хэдхантер Алёна Владимирская a spus cât de corect să se comporte la interviul de stres despre care ați uitat să avertizați.

fondatorul agentiei de recrutare PRUFFI







Lumea este supărată. Acest lucru nu declar fără discriminare, dar, ca urmare a citirii corespondenței mele, mă întreb cum crește numărul de întrebări despre interviurile de stres în postul meu.

Deci, cum să se comporte într-un interviu stresant - 10 reguli câștigătoare:

Regula numărul 1

În primul rând, înțelegeți, dar o doriți? Nu se întâmplă niciodată că firma este bună și pufoasă, iar la intrare un interviu stresant. Eichar este chipul companiei. Prin urmare, dacă sunteți umiliți la selecție, veți fi umiliți în companie până când veți deveni un mare șef și veți începe să vă umiliți.

Îți place această abordare? Du-te! (Sunt aici fără convingere, oamenii sunt diferiți). Nu-mi place - amintiți-vă: interviul este ca sexul, adică actul reciproc. Prin urmare, după ce ai suferit 15 minute, poți să te ridici destul de politicos și să spui: "Mulțumesc, Maria, pentru timpul tău. Dar mi-am dat seama că aceasta nu este compania mea și aș vrea să închei conversația. Trebuie să vorbești ferm, calm și politicos. Și apoi plecați, fără a fi condus la o cablare ca "nu puteați să stați, slabici".

Regula 2

Dacă sunteți pregătit intern pentru un interviu stresant, rețineți: obiectivul principal este de a supraviețui. Pentru a fi flint. Nu încercați să ghiciți răspunsul corect la întrebare. Nu este. Trebuie doar să treci testul. nu rupe, nu striga. Nu răspunde. Cu fermitate și încredere păstrează linia sa: "Da, am lucrat bine în compania anterioară. Crezi că am fost aruncat, nu, nu e. Aici puteți verifica realizările mele "

Regula 3

Într-un interviu stresant, în mod necesar într-o formă agresivă, vă veți îndoi de realizările dvs. Este foarte important să se facă întotdeauna recomandări în cazul în care acest lucru poate fi verificat. "Chiar mi-am atins astfel de volume de vânzări din cauza acestui lucru și a acestui lucru. Dacă aveți îndoieli, puteți apela unul și el va confirma acest rezultat "







Regula 4

Nu suferiți de rudenesc și de muck. Foarte politicos, dar ferm de obiect. "Nu cred că compania în care am lucrat este rău. Am văzut că ea ... "(și mai mult de ce credeți că alegerea dvs. a fost corectă).

Regula numărul 5

Nu vă lăsați păcăliți de provocări. Nu vă denigrați compania anterioară, șefii, partenerii dvs., chiar dacă doriți cu adevărat. Începe să faci asta - cu siguranță ai pierdut. Deoarece nici un angajator nu recrutează o persoană care spune lucruri despre angajatorul anterior.

Regula 6

Este important. Într-un interviu stresant, nu semnați nicio lucrare (bine, cu excepția permisiunii de a procesa date personale și citiți cu atenție). Amintiți-vă: vă aflați într-o stare de stres. Și cealaltă parte nu este. În afacere puteți să semnați oferte neprofitabile. Prin urmare, cereți foarte politicos să luați documentele împreună cu dvs., să citiți și să trimiteți semnătura sau întrebările în zilele următoare. Dacă nu vi se permite să faceți acest lucru și să insistați asupra unei semnături instantanee (cu excepția cazului în care vă prelucrați datele - fără ea nu puteți începe doar un interviu), atunci sunteți escrocii. Pleacă.

Regula nr. 7

Dacă împotriva voastră există o acțiune fizică - de exemplu, lampa este pusă astfel încât să strălucească direct în față, scaunul este inconfortabil, trebuie să o cereți să o rearanjeze sau să o schimbe pentru un loc confortabil

Regula 8

Regula nr. 9

Nu lăsați niciodată acțiunea fizică împotriva voastră (nu, nu este o glumă - știm cele mai mari companii din ratingul Forbes, unde în scrumiera candidații s-au grabit, testarea reacției). Dacă se aplică presiune fizică împotriva dvs., părăsiți-o imediat. Politicos. dar necondiționat (vezi începutul acestui post). de lucru într-o astfel de companie nu poate.

Regula 10

La sfarsitul interviului, asigurati-va ca va multumiti pentru comunicarea interesanta si va scuturati mana la ejcharu. Crede-mă, îl vei pune într-o astfel de stupoare, în care nu te-ar putea prezenta pentru întreaga oră de umilire atentă.

Concluzie. se comportă într-un interviu stresant ca o Bond în mâinile spionilor - politicos, dar cu adânc. Răspundeți politicos la întrebări, spuneți doar ceea ce întrebați, nu vă susțineți, nu vă dați provocări. Îndoiți-vă linia. Nu este important să dovedești adevărul. Este important să nu vă dezamăgit

Ei bine, încă o dată, ar trebui să fie un post foarte cool, pentru mult mai mulți bani și oportunități pentru a vă permite să faceți acest lucru cu dvs. însuți
Amintiți-vă: companii bune. unde există interviuri stresante la intrare, NU. În continuare trăiți cu asta în fiecare zi.

Evaluați utilitatea articolului







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: