10 Cântece care te pot învăța să joci bas

Există mai multe compoziții muzicale.
Am gasit - cele mai simple exemple de a juca chitara bas.

Chic - Good Times (1979)

Pentru prima oară am auzit acest cântec într-o versiune descendentă a colecției hip-hop "Aventurile lui Grandmaster Flash" (1979), când aveam 9 ani. Acest cântec ma șocat mai ales când l-am auzit în performanța originală Chic. Deja ani mai târziu am jucat o variantă furioasă pe această pistă ..







Led Zeppelin - Cântarea Lemonului (1969)

Led Zeppelin II este prima înregistrare pe care am învățat să o cânt pe chitara basului. Am fost intrigat de numele formatiei si am vrut sa ascult muzica acestui grup, inregistrata. pe casetă de tatăl meu. Dar, când am auzit-o, atenția mea sa schimbat la bas - întreaga înregistrare părea să se învârtă în jurul lui.
Și asta a fost după ce mi-am cumpărat prima chitară bas. Dar nu știam cum să joc în acel moment, dar am stat și am lucrat, astfel încât jocul meu să se potrivească cu originalul, atâta timp cât puteam să joc cu ei.

Japonia - noua mea carieră (1980)

Aceasta este una dintre cele mai puternice amintiri muzicale timpurii - spectacolul japonezilor Ghosts de pe Top of the Pops. Această melodie ma bântuit - în capul meu mic. Mi-au amintit de Duran Duran, dar într-o stare proastă. Câțiva ani mai târziu mi-am dat seama că am fost atras de acest grup, iar acesta este chitaristul de bas Mick Karn-x - unul dintre puținii chitaristi bas. A jucat frumoase treceri atonale în numărul de melodii disparate, care, de regulă, s-au ridicat pe fundalul jocului restului grupului.







Metallica - Orion (1986)

Ca un tanar Metalist mi-am imaginat Metallica basistul Cliff Burton și momente când Burton vine în prim-plan în cele mai interesante biți din cele mai vechi înregistrări (a fost ucis într-un accident de autobuz în timp ce în turneu în 1986).

Într-o zi după școală, un tip ma oprit și am început să vorbesc despre chitara bas în mâna mea. Sa dovedit că era membru al trupei și căutau un basist. Sa dovedit, de asemenea, că a fost membru al grupului, Martor al lui Iehova, căruia nu i se permitea să interpreteze la concerte publice (eram într-o trupă, nu m-am întâlnit niciodată cu ei). Cu toate acestea, băieții mi-au prezentat o muzică ciudată și minunată, inclusiv acest cântec incredibil, cu participarea basistului Chris Squire. În ceea ce privește grupul de învățământ școlar, restul grupului a devenit, de asemenea, Martorii lui Iehova și au fost nevoiți să dizolve grupul.

Cine - generația mea (1967)

Mi-a plăcut, pentru că mi se părea că bas (chitara acustica) a fost mai bun decât chitariști, dar apoi, când au distrus chitara, care a fost încununat nu numai că Hendrix și le-a ars în foc. Distrugerea instrumentelor mi se părea, chiar mai bine decât să le joc, mai ales dacă am făcut-o eu, mai ales pentru a le rupe pentru a obține sunetul de instrumente rupte. Mi-am rupt chitara acustica cand aveam 13 ani. De ce cineva vrea sa fie creativ cand poti fi distructiv ...

Jam - Down în stația de metrou la miezul nopții (1978)

Când eram adolescent, am venit cu un stil numit „London Music“ Acest lucru este absolut nu pe, nu-mi place și cu totul lipsit de stil mediocrității. Am fost la Londra de câteva ori, dar este „Londra“, cea mai mare parte o plăsmuire a imaginației mele, și eu El a sugerat că Jem au fost mai „Londra“, care-sau ce. a fost atât de distractiv să se joace împreună cu înregistrările lor, sărind în prefacatoria dormitorul meu că am fost la concert, vorbind cu ei și să se joace „stilul Londra și se pare că se întâmplă de fapt.

Jaco Pastorius - Vino, Vino (1976)

Îmi amintesc cum am auzit acest cântec la vârful popularității popului, iar a doua zi m-am dus și i-am cumpărat albumul.

Herbie Hancock - Omul pepene verde (1973)

Bazat pe Theguardian







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: