25 plante de plante otrăvitoare

25 plante de plante otrăvitoare.
Indicarea celor mai grave consecințe ale otrăvirii.

Principalele precauții sunt inaccesibilitatea plantelor pentru copii mici și animale de companie, îngrijirea plantelor în mănuși de cauciuc, spălarea atentă a mâinilor.







Ivă mereu verde (delir, stop cardiac, fructe și frunze otrăvitoare).
Rhododendron Sims (Convulsii: întreaga plantă este otrăvitoare).
Boxwood evergreen (Oprirea respirației, convulsii, otrăvitoare întregii plante - în special frunzele).
Rakitnik (convulsii, moarte, toate părțile plantei sunt otrăvitoare.)
Trichocereus (paralizia SNC, toate părțile plantei sunt otrăvitoare.)
Cyclamen Persian (Semințele sunt cele mai otrăvitoare și rădăcini.)
Datura (Paralizia tractului respirator, comă, moartea, toate părțile plantei sunt otrăvitoare.)
Diffenbachia (paralizie Toate părțile unei plante sunt otrăvitoare, dar semințele sunt cele mai periculoase.)
Dioscorea (Oprirea respirației, moartea, otrăvitoare pentru toate părțile plantei, dar în special pentru tuberculi.)
Brunfelsia (Oprirea respirației: toate părțile plantei sunt otrăvitoare, dar mai ales rădăcinile.)
Caverna de toamnă (leziune a SNC, paralizie Întreaga plantă este otrăvitoare, în special cormi.)
Adenium este obeză (otrăvire, folosită ca otrava pentru săgeți, suc de lapte otrăvitor).
Rodie (hemoragie gastrică, convulsii, colaps, toate părțile plantei sunt otrăvitoare, cu excepția fructelor.)
Cotiledon rotunjit (convulsii, paralizie Întreaga plantă este otrăvitoare, frunzele sunt cele mai otrăvitoare.)
Oleandru obișnuită (stop respirator, convulsii. Otrăvitoare toate părțile plantei. Într-o frunză de leandru conține o doză letală de otravă pentru om).
Kleshchevina obișnuită (diaree sângeroasă, moarte, semințe cele mai otrăvitoare.)
Pasiunea florei corporale (paralizie, întreaga plantă este otrăvitoare, cu excepția fructelor.)
Pachipodium Lamera (convulsii, stop respirator, toate plantele sunt otrăvitoare).
Amaryllis belladonna (Se folosește ca o otrava pentru săgeți, becurile sunt în special otrăvitoare).
Cleavia Cinnabar (colaps, frunze otrăvitoare).
Sauromatum venos (paralizie, toate părțile plantei sunt otrăvitoare).
Jatropha gouty (colaps, toate părțile plantei sunt otrăvitoare.)
Fusul japonez (convulsii, paralizie, otrăvitoare pentru toate părțile plantei).
Aglaonema este schimbabil (afectarea SNC, întreaga plantă este otrăvitoare).
Gloriosa este de lux (crampe, stop respirator, toate părțile plantei sunt otrăvitoare, în special tuberculii).

Irkutsk. Copilul de doi ani sa otrăvit prin înghițirea frunzelor plantei de casă a diffenbachiei. O ambulanță a dus băiatul la Spitalul de Copii Ivano-Matreninsky din Irkutsk.
Mama la lăsat pe Andrei și pe fratele său mai mare acasă singură și a plecat la magazin. Când m-am întors, am descoperit plângând copii și a văzut Dieffenbachia ramură ruptă. Floarea a apărut în apartament cu câteva zile în urmă. „Planta este adus, mai întîi, nimeni nu știa chiar numele de picioare într-un borcan au fost să apară muguri, rădăcini, să-l pună ..“, - a spus Tatiana, mama băiatului.
Sa dovedit că Andrey, de doi ani, a încercat diffenbachia ca gust. Văzând fiul cel mic al umflarea gurii, Tatiana a provocat „prim ajutor“. Andrei a fost dus la spital. „Ai un copil diagnosticat cu“ intoxicație acută cu necunoscut otravă vegetală „Copilul a fost făcut FGS și arde totala a esofagului a fost detectată, atunci există tot esofag ars complet și, de asemenea arde stomacul, adică, copilul înghițit planta complet ..“ -. Anastasia a spus Nemtseva, toxicolog la Spitalul de Copii Ivano-Matreninskaya.






Andrei va avea un tratament lung. Potrivit medicilor, cazurile de otrăvire a copiilor cu plante interioare apar aproximativ o dată sau de două ori pe an. În mare măsură, gustați înfruntarea. „Nu numai, în principiu, convenit în literatura de rar în cazul în care veți găsi faptul că sucul acestei plante este otrăvitoare ocazie de a mânca Dieffenbachia, descrise în literatura de specialitate ..“, - spune Elena Tataeva biolog.
Și cele mai multe dienenbachia din majoritatea directoarelor citește: "Planta tropicală veșnică, foarte populară în rândul horticultorilor amatori".

Tatarstan. Lăsat singur la domiciliu, un băiat de un an și jumătate a răsturnat o frunză de la o plantă de casă și a mâncat-o. Părinții s-au întors curând acasă și au văzut că fiul lor era înspăimântător. Au chemat o ambulanță.
După cum sa dovedit, băiatul consuma o foaie de dienenbachia. Frunzele sale conțin acid toxic și în plus față de arsurile țesuturilor mucoase au un efect negativ asupra funcției pulmonare.

În Krasnoyarsk, femelele au fost spitalizate dintr-o grădiniță cu sângerări gastrice severe. Copilul arde esofagul. Potrivit medicilor, fata a otrăvit frunzele unui plantă de casă, oala cu care stătea în grădiniță chiar pe podea. O fată numită Snezhana a reușit să fie salvată, dar are un tratament lung.

25 plante de plante otrăvitoare

Am văzut acest articol de douăzeci de ori deja, pot spune că este foarte umflat. Cactus am tkaoy, transplant și terenuri în schimbare de multe ori kolyus, nici amorțeli, atrofie și posibilitatea de a „ascuti degetele“ nu se pune. Se întâmplase ca capetele rupte ale acelor să rămână sub piele și trebuiau extrase ca niște cioburi, dar nu mai mult.

Oaleander de două tipuri crește la mine direct la un gard. roz, ca pe o fotografie, și visiniu. Cherenkovala pentru vecinii, copiii mei și vecinii mei, rupeau flori, jucau, nu erau răniți.

Dieffenbachia - plantat, taiat, câine ros, fiica sa rupt și mi-a venit în gură, cu excepția faptului că a fost fără gust și amar, ea otplevalas, se spală gura ei și a dat seama că nu mânca - nici o problema. Dieffenbachia De altfel au inflorit, iar această pierdere de timp, cum ar fi un știulete mic Jasmine zdrobi mâinile și mestecate.

Prea leneș pentru a merge pentru o pereche de foarfece, rupte Dieffenbachia mâini frunze, și locurile în care a existat un suc de plante dureri roșeață. De atunci nu mi-am rupt mâinile și m-am gândit să scap de ea cu totul. Apropo în D / s această plantă este interzisă să aibă.

Vreau să împărtășesc o prelegere de către un farmacolog clinic despre medicamentele noastre antivirale populare. În primul rând, studiile clinice cu privire la medicamentele noi asupra copiilor din țara noastră sunt interzise, ​​dar! Probabil toți ați observat că, de îndată ce există un nou apeteke de droguri, medici pediatri (nu toate, dar multe) începe utilizarea medicamentului, și apoi uita-te, ajuta acolo. Eu sunt despre încercări (toată lumea a înțeles). Acum strict conform faptelor.

Astăzi a trebuit să-mi duc fiul la școală dimineața. Am condus la ușă, am dat biroul central, m-am întors să plec. Și apoi bunica colegului său de clasă în spatele meu spune: "Knits-tricoturi, și chiar copiii abandonați! Copii ar trebui să fie angajat!" De aceea este așa, pentru că fac meserii în detrimentul timpului liber, dormind cel mai mult, dar nu la momentul când sunt cu copii.

Reticent, publicați acest post cu o fotografie, pentru că eu sunt foarte timid. Dar permiteți-mi această înregistrare să fie memoria, stimulul și o mică înfrângere! La începutul lunii, am început să scap de greutate. Vyalenko, cu reticență. A început să meargă pe benzile de plastic. Apoi m-am luat bine. În general, contul pierderii normale active în greutate am 2 săptămâni. Ce avem? Dansuri active de 2 ori pe săptămână, cu o încălzire îngrozitoare pentru acum 11 sesiuni de masaj anticelulitic. Imaginea următoare "înainte" și "după".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: