2, Citiți online, fără înregistrare

Pe terasă, îndreptată spre grădină și spre iazuri și umbroasă de tufișurile de liliac, se așeză pe fotolii fratele și sora - republicii vârstnici.

Olga Leontievna în dantelă diademă și ochelari rotunzi, buzele incretite, calea de lână brodate la masa de ceai, și Peter L., îmbrăcat ca întotdeauna într-un rezervor de top negru, tăcut, închis un ochi, în timp ce alții se uită cu viclenie la sora, și ștampilate cu vârful cizmei , pielea morsă bootleg pe care a iubit, folosit pentru a trage în sus, spunând, „este de douăzeci de ani de uzură și fără uzură.“ Pe capul lui purta o skufeyka de catifea. Briza sufla pe barba lui gri, pe mânecile albe ale cămășii sale.







"Nu înțeleg", a spus Olga Leontyevna, "cum se va sfârși totul?"

Olga Leontievna sa uitat peste ochelarii ei:

"Știi foarte bine ce cred."

- Despre Verochka? Da, da. De asemenea, mă gândesc la Verochka. - Piotr Leontievich, înclinat pe scaun, sa sculat și sa așezat mai convenabil. - Da, da, eo problemă serioasă.

"Nu mai bate cu piciorul", ia spus Olga Leontievna.

Fratele a mai bătut de trei ori și ia înșurubat ambii ochi.

- Seryozha, cred că ar trebui să plecăm o vreme, spuse el și-și scoase bootlegul.

"Oh, Peter, și fără tine am cunoscut asta de multă vreme ... Dar lucrurile sunt mult mai complicate decât crezi ... Adu-ți aminte de cuvântul meu ..."

- Nu, nu, nu-ți este rușine, Peter ... Dar ... mult, mult mai greu decât pare ...

Frate și soră au tăcut. Păsările cântau în grădină. Frunzele rufate ... Bătrânii erau calzi, era grozav să stea pe balcon. De la o distanță a venit sunetul unui clopot.

"Cui clopot poate fi asta?" Întrebat pe Piotr Leontyevich.

Olga Leontievna și-a scos ochelarii și a ascultat:

- Clopotul Nalymov. Este într-adevăr Mishuk? Ce fel de vânt a adus-o?

Misa, sa urcat din grădina la balcon, a urcat să-i sărute Olga Leontyevna și a sărutat Peter L., gândind astfel: „Kisses vechi, și anume protryas - liberale“.

Mișuka sa așezat, și-a scos capacul, și-a șters fața și craniul cu batista. Petr Leontyevich, zâmbind, la băgat pe genunchi. Olga Leontevna, continuând să îmbrățișeze, nu a spus destul de aprobabil:

"A trecut mult timp, Misa, nu a fost."

- ocupat, - alegerile Zemstvo.

"Ei bine," a aruncat o privire la fratele ei, "Și se pare că țăranii au plecat din nou?"

"Da, am făcut muzhik-urile," Mishuka se uită la grădină, "acum e timpul, au trecut sufletele ..."

"De mult timp vreau să te cer, Olga Leontevna a început din nou după o tăcere", nu e demn, Misha, să arunce un nobil un lucru pe care îl arunci ".







"Dar, recent: am sunat la un comerciant într-un hotel din Simbirsk, l-am udat, l-am bătut și l-am aruncat afară din încăpere, și chiar - cu capul prin ușă, și ușa sa rupt.

- Ah! Atunci când fac asta, ca și el, - Vaska Sevryugina ...

"Ah, tată, ce legătură cu faptul că Vaska Sevryugin ... și că cele trei zile au fost aduse la viață ... Este dezgustător, Mishenka, nedemn ..."

- Sevryugin în dimineața a mers la baie - a spus Misa - în lacheul coridor a văzut nici un strat - de spălat fereastra ... „Cum, - îi spune el - dacă îndrăznesc nici o haină“ și a început să-l bată. Lacheu - Evdochim - tatăl meu este încă în kazachkah a fost tot ne amintim - respectabil. Sevryugin întors din vestiar în camera mea și spune cum a bătut Eudokimos ... „Vezi, spune el, eu sunt un producător de pânză.“ Și i-am spus: „Ești - un mârlan, te stambă perevorochu pe ...“ El a fost jignit, l-am împins, și - a lovit ușa ... Asta e tot.

Misa, după un astfel de discurs lung, lung, se usucă cu o batistă, și Olga Leontievna, în scădere de tricotat ei, nu a putut suporta - râs, acoperite cu riduri, am fost tremura - o femeie bătrână.

Din grădină, Vera fugi în balcon, urmată de Serghei, care a sărit cu trei pași în urmă, Nikita în spatele lui, zâmbind timid și cu amabilitate. Vera îi întinse mâna pe Mishuke, privindu-se cu ochii în ochi cu ochi gri și rapidi:

- Să ne cunoaștem, unchiul Misha. Îți amintești cum m-ai rostogolit pe un leagăn?

- Da, da, îmi amintesc, se pare, - Mishuka sa ridicat cu dificultate, - bine, cum, - Verochka ... Da, da, a făcut-o; Îmi amintesc complet acum ...

Își aplecă capul pe umăr. Ochii ursului s-au lărgit. Vera se uită la ei și brusc brusc. Fața ei a devenit minunată și confuză. Dar doar pentru un minut, își ridică rochia și se așeză foarte mult:

- Mă felicit, - mâine am 19 ani ... Petr Leontievich, care privi cu un zâmbet plin de bucurie pe Vera, râdea și-i înăbușă sora. Nikita și-a pus mâna la ureche.

- Și? Ce a spus?

- A spus că mâine sunt o servitoare veche. Cu această ocazie avem oaspeți, vom merge cu barca ...

- Da, da, desigur, vom merge cu barca, a confirmat Nikita și a dat din cap capul.

Vera se așeză pe balustradă, a pus brațele în jurul coloanei de culoare albă, se rezemă tâmpla, Serghei, negru, nas coroiat, cu un ochi vesel și lipsite de amabilitate, în picioare lângă Vera, de stabilire mâna pe cureaua de curea. Nikita a făcut un pas sau un pas și, în cele din urmă, și-a aruncat cuțitul. Mishuka, privind tinerii, începu să râdă. Olga Leontievna, sa ridicat repede din scaunul ei, a spus:

"Să mergem și să luăm ceai."

Nikita încetini pe balcon. Stând de coloană, el a frecat pince-nez și încă zâmbind timid, iar apoi fața lui a devenit tristă - și totul a fost un pic ridicol - în jacheta chesuchovom, pantaloni carouri, se spală bine împrăștiate, ciudat.

Vera se întoarse în ușă și se uită la el, apoi se întoarse și se opri lângă ea.

- Nikita, sunt tristă - nu știu de ce?

- Spun - este trist. Îl luă prin butonul de sus al vestei.

Brusc se înroși și zîmbi jalnic.

- Nu, Verochka, nu știu de ce ...

- Ce faci roșu?

- Nu, nu m-am roșuat, ți se părea.

Vera ridică ochii deschiși, se uită la nor, fața îi era delicată, subțire, pe gât, de sub ea, un respirație.

- Păi, părea, spuse ea într-un voce de cântec. Un minut mai târziu, Nikita a întrebat:

- Verochka, chiar iubești pe Serghei?

- Bineînțeles. Și eu te iubesc.

Nikita clătină încet mâna, dar buzele îi tremurau, nu îndrăznea să se uite la Vera. Serghei apare pe ușă, mestecând un cheesecake.

"Ah, o explicație sentimentală!" A chicotit. "A fost ordonat să vă sun la masă ..."







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: