10 Idei pentru a vă îmbunătăți starea de spirit

10 Idei despre cum să vă îmbunătățiți starea de spirit
Știi, ce întrebare am enervat în ultima vreme? "Cum e starea de spirit?" Asta pare a fi o frază destul de inofensivă, dar în această etapă a vieții ma înfurie fantastic. Vina pentru aceasta este complexitatea la locul de muncă: în legătură cu schimbarea în țară, totul se schimbă, ceea ce înseamnă că educația pe care am primit-o timp de 5 ani se dovedește a fi complet inutilă. Trebuie să dau legile ca la universitate. Deși recunosc că în timpul studiilor nu am încercat foarte mult. Chiar și această umilință ... În general, pentru a nu suferi complet depresia, am decis să pun împreună opțiunile de creștere a stării de spirit.







Un fapt bine-cunoscut: o persoană sănătoasă trebuie să doarmă cel puțin 8 ore pe zi și este mai bine dacă aceste 8 ore sunt peste noapte. Deși nu a existat nici o muncă la lucru, am îndeplinit fără îndoială această regulă și m-am dus întotdeauna la culcare la ora 23.00. Ca urmare, a fost frumos turnat și nu sa grăbit la oameni din cauza unor întrebări nevinovate.

Acum mă trezesc dimineața cu ochi roșii, inflamați (de asemenea, că există picături speciale!), Pleoape umflate, un cap buzunar și o dispoziție urâtă. Chiar și cafeaua, pe care am început din nou să beau, nu mă transformă într-o persoană obișnuită și trebuie să mă duc să lucrez în această stare, uitându-mă la lupul din jur.

Unde să găsești timp pentru un vis cu drepturi depline? Nu știu! Dacă nu refuză nici o componentă a vieții pentru o perioadă de blocaj la locul de muncă. De exemplu, am oprit curățarea zilnică, acum această activitate este dată doar o zi pe săptămână - sâmbătă. Un altul ar fi să gătești pentru cineva ...

Ideea # 2: nutriție adecvată

10 Idei pentru a vă îmbunătăți starea de spirit
Din nou, faptul că suntem ceea ce mâncăm. Deci, trebuie să încercați să nu vă înfundați propriul corp, care este deja slăbit de lipsa cronică de somn, fast-food și alte prostii. Greața în stomac nu adaugă în mod clar un curcubeu în starea voastră și nu vă va aduce la bine. Prin urmare, este foarte important să mâncați în mod corespunzător, să consumați o mulțime de legume și fructe, să consumați vitamine și să beți multă apă.

Pentru foarte multe femei, procesul de gătit este distractiv, deci de ce să nu-l transformați într-un mod de a-ți crește starea de spirit? Găsiți o rețetă indescriptibilă și interesantă, cumpărați toate ingredientele și creați.

Ideea numărul 3: recreere în aer liber

Mai mult oxigen - mai multă viață, deci în weekend încercați să nu vă așezați în patru pereți și ieșiți în natură. M-am dus la munte weekendul trecut timp de 3 zile întregi. Plăcerea a primit marea! Iar lipsa unei rețele și, în consecință, un telefon silențios mi-a adus și mai multă fericire. 3 zile fără apeluri nesfârșite de la locul de muncă și de a se bucura de natura ... Ar trebui să fie aranjate cât mai des posibil. Adevărat, starea mea bună nu a durat mult, dar probabil că marșul a fost prea scurt.

Cel mai bine este să te plimbi cu prietenii și cu cei care nu te vor "încărca" cu problemele lor și, prin urmare, vor strica și o dispoziție atît de teribilă. În astfel de momente încerc să chem un prieten specific - atitudinea ei pozitivă față de viața pe care o vrei, nu vrei să fii transmisă oricui este cu ea în apropiere.

Ideea # 4: cinema de calitate

10 Idei pentru a vă îmbunătăți starea de spirit
Nu vă considerați un fan de drumeții și recreere în natură? Apoi, un apartament confortabil, canapea confortabilă și floricelele delicioase precum tine. Știați că cinematograful de la înființarea sa este considerat una dintre cele mai bune căi de a combate o stare proastă? Deci, este timpul să descărcați un film bun, să vă simțiți confortabil cu o ceașcă de ceai și să vă bucurați de film.

Chiar mi-am format propria mea listă de filme și seriale, pe care le revizuiesc în momente dificile. Practic, acesta include imagini motivante sau pur și simplu ușor de înșelat. Apropo, în orice caz, nu vă sfătuiesc să urmăriți un film greoi și sumbru, vă va strânge chiar mai mult în abisul depresiei. Aici, de exemplu, iubesc doar filme-catastrofe (așa de ciudate)), dar în timpul unei dispoziții proaste, cu siguranță nu le voi urmări.







Deci, lista mea:

  1. "Întotdeauna spuneți" Da ". O mare comedie, care ne cheamă să ieșim din zona noastră de confort și să ne uităm la viață într-un mod nou. Vă sfătuiesc ferm!
  2. "Diavolul poartă Prada". Povestea absolut banală despre cum o fată provincială construiește o mare carieră, dar cum ea motivează! Privind complexitatea muncii personajului principal, nu mai păreau așa de teribile.
  3. Secretul. Un film care spune că o persoană, în principiu, poate să obțină în această viață tot ceea ce dorește. Formatul interesant și neobișnuit;
  4. Seria "Prieteni". Știu că pentru un număr mare de oameni pare a fi prost și ghinionist, dar pentru mine este o adevărată priză. Nu există tragedii, dificultăți și decese, doar pozitive și bucurie.

Ceva pe care l-am despărțit de filme. Mergem mai departe.

Ideea numărul 5: cărți bune

Ei, ca și filmele de înaltă calitate, lasă impresii mai vii decât ei. Stați în cafeneaua preferată, în scaunul dvs. sau în parc, comandați o cană de ciocolată caldă sau cafea și plonjați în lumea minunată a unei cărți noi. Din fericire, există atât de multe lucrări în lume încât nimeni în viață nu va avea destule pentru a le stăpâni pe toate. Dacă citiți totul acasă, mergeți online și găsiți-vă o carte interesantă despre care credeți că vă va ridica spiritele.

Cu toate acestea, personal prefer variantele de hârtie în momentele de depresie, totuși lectura electronică este ceva lipsită de suflet sau ceva.

Ideea numărul 6: "yummies" și sport

10 Idei despre cum să vă îmbunătățiți starea de spirit
Știi că ciocolata te poate mări? De ce să nu-l gustați? Numai eu nu fac apel la "a profita" de depresie și atunci va trebui să fiu trist din alt motiv - din cauza cifrei care curge. Doar dă-ți corpului și minții puțină mâncare delicioasă - nu eo crimă. Și apoi, pentru a nu fi chinuiți de remușcări, ardeți caloriile obținute cu ajutorul sportului. În plus, exercițiile fizice sporesc în continuare cantitatea de endorfine din sânge, ceea ce înseamnă că starea de spirit ar trebui să se îmbunătățească. Dacă nu există absolut nici un timp și efort pentru sport, înlocuiți-l cu cel puțin o plimbare scurtă, mai ales dacă vremea este bună.

Ideea numărul 7: găsiți-vă în muncă

Studii recente au arătat că activitățile creative și creative ne îmbunătățesc în mod semnificativ starea de spirit. Muzică, desen, articole de scris - alegeți propria afacere după preferințele dvs. Și nu contează la ce nivel aveți fiecare dintre aceste abilități, chiar dacă sunteți un începător absolut, nu va interfera cu îmbunătățirea stării de spirit.

Îmi place această idee! Nu am pictat cu mult timp în urmă, probabil că am uitat cum să țin un creion în mână. E timpul să vă restaurați abilitățile.

10 Idei despre cum să vă îmbunătățiți starea de spirit
Doar zâmbiți acum! Chiar dacă pisica scrâșnește sufletul, stoarce zâmbetul acela. Americanii au o expresie frumoasă: "Fake it until you make it", adică "prefaceți până când ceva devine realitate". Vrei să încerci?

Se dovedește că există o legătură bidirecțională între o stare bună și un zâmbet, adică expresiile faciale ne pot influența starea de spirit. Prin urmare, într-un moment în care veți fi greu și rău, încercați să zâmbiți și lumea va deveni puțin mai bună.

Ideea # 9: ascultați muzică

Știu că fetele doresc mai ales să asculte muzică atunci când au depresie, dar aleg melodii trist care le fac și mai supărați. Sunt sigur că fiecare dintre noi are cântăreți sau cântece care ridică perfect starea de spirit, de ce să nu mai gândim acum la ele? Eu, de exemplu, sunt un mare fan al rock-ului ușor și al textelor cu semnificație profundă. Audiția lor acționează în mod magic asupra mea (și în limba engleză practică).

Nu știu exact ce reacții chimice au loc în creierul nostru în momentul în care ascultăm muzica, dar un lucru știu sigur - orice se întâmplă, se înveselește! Prin urmare, dacă doriți să vă relaxați și, cel puțin, să uitați de problemele proprii, includeți melodia preferată și bucurați-vă.

Ideea numărul 10: nu vă poticniți pe ceilalți

10 Idei pentru a vă îmbunătăți starea de spirit
Suntem cu toții parțial egoiști și avem tendința de a gândi doar pe noi înșine și pe bunăstarea noastră. Acest lucru este normal. Dar data viitoare cineva vine cu o întrebare inofensivă despre modul în care starea ta de spirit și este groaznică rămâne și nu strică starea de spirit a altora.

Dacă începeți să țipați sau să jigniți altă persoană, nu va duce la nimic bun. Numai o relație cu un prieten sau o rudă va strica. Pleacă doar pentru o vreme și fii singur cu tine. Crede-mă, mai târziu vei fi foarte recunoscător pentru o asemenea prudență.

Ideea # 11 (opțional): găsiți problema și rezolvați-o

Dacă o dispoziție proastă nu vă este deloc specifică și apare extrem de rar, atunci nu trebuie să vă faceți griji. Dar dacă brusc ați început să observați că depresia a încetat să mai fie un fenomen de o singură dată și se învârte tot mai des, acordați atenție și încercați să găsiți motivul. De exemplu, acum știu exact ce este problema mea, dar tot nu găsesc soluții ...

În cazul în care a fost găsit motivul, mergeți la pasul următor - scăpați de el și, prin urmare, de la o stare proastă. De exemplu, este vorba despre o anumită persoană care îți strică dispoziția de zi cu zi - tratează-o și află relația ta. Dacă aceasta este o situație cu documente, de exemplu, amânați toate cazurile pentru această zi, planificați o vizită la specialiștii necesari și rezolvați în cele din urmă problema care vă deranjează atât de mult.

Numai eu nu cer în nici un fel ciclizarea pe baza unei dispoziții proaste și să caut în mod constant soluția. Deci, gândurile negative vor rădăcina doar în memorie și distrugerea depresiei va fi și mai dificilă.

În general, așa au fost ideile mele pentru a-mi ridica starea de spirit. Și cum te descurci cu descurajarea?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: